Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 81
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default CNA-ul poate distruge monopolul RCS&RDS

http://www.prosport.ro/fotbal-intern...cs-rds-2855132

Iubitorii de fotbal se pare că sunt aproape de a putea urmări meciurile de fotbal din Liga I la televizor, indiferent de operatorul de cablu la care sunt abonaţi. Consiliul Naţional al Audiovizualului (CNA) a găsit o "portiţă" care vine īn sprijinul fanilor şi poate opri "monopolul" celor de la RCS&RDS. Soluţia celor de la CNA este includerea Ligii I īn cadrul evenimentelor de importanţăƒ majorăƒ ceea ce ar determina trustul RCS săƒ ofere campionatul intern la cel puţin 70% din populaţie.

"Noi vrem să apărăm interesul public şi fotbalul este unul din fenomenele care sunt īn interesul publicului. Īn momentul de faţă cei de la RCS&RDS sunt īn negocieri şi cu alte companii de cablu pentru a recepţiona postul care transmite meciurile din Liga I. CNA-ul va propune cāt mai urgent primului ministru să adauge campionatul intern pe lista evenimentelor de importanţă majoră şi astfel nu vor mai exista probleme pentru cel puţin 70% din fanii care vor să urmărească meciurile", a declarat Dan Grigore, membru CNA pentru cotidianul "7plus".

Pānă acum evenimente de importanţă majoră sunt: Festivalul Naţional "George Enescu", Jocurile Olimpice de iarnă şi de vară, Campionatele Mondiale şi cele Europene de Fotbal şi meciurile echipei naţionale de fotbal a Romāniei.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

KKt, poi sa achite lozul primul ministru din banii publici si e OK, sa vad daca ii convine... asta e praf in ochi ce se scrie acolo...
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Probabil personajele de la CNA sunt abonate la UPC, Dolce sau Boom. Din cate vad toata lumea se agita degeaba, Intact si RCS&RDS au platit banul pentru aceste drepturi, ei hotarasc ce fac cu acele canale. Liga 1 nu mi se pare o chestie de interes national.....

Tārnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

CNA-ul actioneaza in continuare ca pe vremea lui impuscatu'! RDS-ul si Felix au dat niste bani pe o marfa (GSP) pe care incearca sa o revanda.
    GPS-ul este o marfa de vanzare, al carui pret nu il poate stabili decat proprietarul marfii. Nimeni nu are dreptul sa influenteze in vreun fel acest pret, asa ca ceea ce face CNA-ul este complet ilegal. Va dati seama ca de fapt, implicandu-se in aceasta afacere, CNA-ul face jocurile celor care ar vrea sa cumpere pe un pret de nimic aceste canale?

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Astia de la CNA vor sa fie si ei bagati in seama..mai ,saracii dar sunt atat de idioti.. ma mir ca nu se tavalesc in chinuri de prosti ce sunt
    Alo suntem in UE ..Curtea Europeana de Justitie abia va asteapta baieti
    Cred ca Voiculescu si Teszari se distreaza maxim la faza asta

Si totusi cineva poate se indura de ei sa le trimita un Digitv la sediu ..sau sa le traga un cablu pt sarmanii cna-isti

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SatWien View Post
    CNA-ul actioneaza in continuare ca pe vremea lui impuscatu'! RDS-ul si Felix au dat niste bani pe o marfa (GSP) pe care incearca sa o revanda.
    GPS-ul este o marfa de vanzare, al carui pret nu il poate stabili decat proprietarul marfii. Nimeni nu are dreptul sa influenteze in vreun fel acest pret, asa ca ceea ce face CNA-ul este complet ilegal. Va dati seama ca de fapt, implicandu-se in aceasta afacere, CNA-ul face jocurile celor care ar vrea sa cumpere pe un pret de nimic aceste canale?
    Hai sa gindim si altfel. Presupunem ca eu as fi unicul producator de tigari din lume (GSP) iar [email protected] (RDS), cumpara toata productia mea si o vinde fumatorilor (Satwien) la un pret maaaaare. Ce reactie ar avea fumatorii?
    SHALOM

Tārnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by isr2002 View Post
    Hai sa gindim si altfel. Presupunem ca eu as fi unicul producator de tigari din lume (GSP) iar [email protected] (RDS), cumpara toata productia mea si o vinde fumatorilor (Satwien) la un pret maaaaare. Ce reactie ar avea fumatorii?
    E simplu, daca Spartacus a cumparat toata productia de tigari de la tine, a investit niste bani pe care TREBUIE sa-i recupereze, asa ca va avea tot interesul sa vanda. Fumatorul (adica mandea) vreau sa cumpar. Io-te ca avem cerere, avem oferta, ce ne impiedica sa incheiem deal-ul? Pretul, nu-i asa? Dar oare nu exista un pret convenabil ambelor parti? Eu cred ca exista si atat timp cat nimeni nu se baga peste negocierea noastra, o sa cadem la pace.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SatWien View Post
    E simplu, daca Spartacus a cumparat toata productia de tigari de la tine, a investit niste bani pe care TREBUIE sa-i recupereze, asa ca va avea tot interesul sa vanda. Fumatorul (adica mandea) vreau sa cumpar. Io-te ca avem cerere, avem oferta, ce ne impiedica sa incheiem deal-ul? Pretul, nu-i asa? Dar oare nu exista un pret convenabil ambelor parti? Eu cred ca exista si atat timp cat nimeni nu se baga peste negocierea noastra, o sa cadem la pace.
    In ecuatie mai intra si sotia ta (publicul de Dolce, Boom, Max, Focus, UPC cablu) careia nu-i prea convine pretul pe care il platesti pe tigari - punem ambele cazuri - sotie fumatoare sau nu (microbist sau nu). (presupunem ca ea cumpara tigari de la tine ) Iar treaba arde deja ca ati ramas fara tigari (acusica se termina campionatul)
    Ce bine ca nu-s nici fumator nici microbist!
    SHALOM

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Un lucru nu scrie nimeni. Regulile jocului nu se fac in timpul jocului. Poate guvernul sa hotarasca ce vrea. Hotararea va intra in vigoare dupa expirarea contractului. Nicaieri in lume un privat nu da 100 de milioane pe un produs, fie el si de interes public ( ma cam indoiesc) pentru ca mai apoi printr-o hotarare de guvern sa-i anulezi investitia iar acesta sa piarda banii. Mai sunt tribunale, etc.......
    Guvernul ar trebui sa se preocupe de produse de interers public cum ar fi uleiul, zaharul, painea. Poate e o chesti populista in cea ce spun dar nu sunt mai populist decat Prosport care, vazandu-si periclitata pozitia din toate punctele de vedere ataca din plin brand-ul GSP.
    Ma rog, la ei se poarta, e ceva normal cand ai avut si tu o licitatie pe vremuri de 1 milion de dolari si nu ai putut sa achitti suma cum de-ti mai permite obrazul sa faci acuma pe lupul moralist ( cunoascatorii stiu la ce ma refer) Ci care nu stiu intrebati-va de ce grupul Pro nu a fost acceptat la licitatie.............

”soy madridista! Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by [email protected] View Post
    KKt, poi sa achite lozul primul ministru din banii publici si e OK, sa vad daca ii convine... asta e praf in ochi ce se scrie acolo...
    eu nu-s de acord sa se plateasca din bani publici. idiotii sa plateasca din buzunarele lor. iar cna-ul isi depaseste atributiile folosindu-se de sintagma "evenimente de importanta majora".

sper ca avocatii vostri sa se puna in miscare si sa le dea la toti sa manance kkt.
    dupa ce ca e nevoie de mita sau spate politic sa obtii frecvente radio-tv, acum mai si dicteaza ce sa faci cu proprii bani.
    acum toti sar ca vin alegerile....voturi, schimbari in functii, etc.....ce umanisti au devenit toti.
    "Lumea este condusa de cu totul alte persoane decat cele pe care le vad neinitiatii" - Benjamin Disraeli

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Talking

Fumatul ca si fotbalul e un lux pe care nu toti si-l pot permite. Punct.
    Roling Stones, Dire Straits, Deep Purple, Led Zeppelin, Beatles, Creedence Clearwater Revival, Scorpions, Meat Loaf, Accept, WASP, Huey Luis & the News, Warlock, Helloween, Stratovarius, Lita Ford,Nightwish, Queen, Pink Floyd, Steve Vai, Yngwie Malmsteen, Joe Satriani, Metallica (whiskey in the jar).. cativa cu care ma mai cunosc si eu.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu mai citati din ratatul ziar al MediaPro care cauta cacat in orice articol anti GSP .

Banned Master

Posts Thanks / Likes

Default vin alegerile...

asa ca o sa vedem liga...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by meskino View Post
    asa ca o sa vedem liga...
    O sa vezi LIGA lu Mitica daca se semneaza contract sau te abonezi la RDS. Daca intervine CNA vom platii toti contribuabilii din buzunar despagubiri. Crezi ca RDS si Antenele vor fii de acord? Cred ca RDS abia asteapta aceasta miscare.Numai asa scoate dublu din ce a bagat in 3-4 luni
    DM800+3 DM500 + server Oscam+3CC ........ 93E-31,5W

Banned Master

Posts Thanks / Likes

Default mai vorbim...

Quote Originally Posted by bmihai500 View Post
    O sa vezi LIGA lu Mitica daca se semneaza contract sau te abonezi la RDS. Daca intervine CNA vom platii toti contribuabilii din buzunar despagubiri. Crezi ca RDS si Antenele vor fii de acord? Cred ca RDS abia asteapta aceasta miscare.Numai asa scoate dublu din ce a bagat in 3-4 luni
    deocamdata nu se stie daca a platit ceva rds/antena,iar la noi au mai fost intoarse contracte.mai vedem,totusi 100 si ceva de milioane nu este o suma mare pt moguli...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)