Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
    Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Apeluri pe mobil cu ,,secret''

In ultima vreme , cineva , nu stiu cine, ma suna pe mobil in reteaua Cosmote, cu numar secret , la ore din zi sau noapte si nu zice nimic. Foarte deranjant, suna de zeci de ori . Stie cineva ce se poate face? Nu vreau sa imi schimb numarul. Am incercat la restrictionare apeluri ,dar tel. meu Sony Ericson K750i nu stie sa restrictioneze numarul secret. Stiti un telefon care stie aceeasta? Am sunat la Cosmote si ei au spus ca nu au ce face, sa fac o plangere la politie si se poate afla numarul, dar nu e sigur ca se poate afla persoana , asta daca este o cartela reincarcabila.
    Daca aveti ceva sugesti , sunt bine primite!
    Multumesc!
    Bos-biciu ( Ant.1,5 al, H-H strong 2100,skystar2 ,Echocmart 791, , Echostar 770, Ant.0.9 Digi,Hyunday 1160, Amoko Alien.)

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Daca nu ai un motiv special sa stai cu telefonul deschis noaptea, poti sa-l inchizi si sa-ti activezi mesageria vocala. Cred ca nu-i va conveni sa plateasca pentru aceste apeluri.

Dar poate e un admirator/admiratoare sercet(a) sau pestisorul de aur.

Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Stiu de aceasta optiune ,dar imi permite sa pun in lista de apeluri acceptate numai 10 numere de telefon si agenda are peste 300.
    Multumesc!
    Bos-biciu ( Ant.1,5 al, H-H strong 2100,skystar2 ,Echocmart 791, , Echostar 770, Ant.0.9 Digi,Hyunday 1160, Amoko Alien.)

Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Revin cu problema mea, care de o buna durata de timp ma tot deranjeaza. Rugamintea mea este , daca stie cineva un model de telefon mobil care are optiunea de a bloca, sau de a da semnal de ocupat pentru apelurile cu numar necunosct primite.
    Multumesc anticipat pentru ajutor!

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

O solutie din pacate pentru tine cam radicala ar fi sa-ti portezi numarul in reteaua zapp pe No pay. L-ai arde pe ala la bani de nu s-ar vedea si ai si face credit pe seama lui. Desigur asta implica schimbarea retelei.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Smile

Quote Originally Posted by bosbiciu View Post
    Revin cu problema mea, care de o buna durata de timp ma tot deranjeaza. Rugamintea mea este , daca stie cineva un model de telefon mobil care are optiunea de a bloca, sau de a da semnal de ocupat pentru apelurile cu numar necunosct primite.

Salut.
    Referitor la problema ta, iti recomand Nokia N72 sau orice serie N pe care sa instalezi softul symbian Black List 3.0 care o data instalata, ruleaza in background (se gaseste si serial si/sau crack pe net). Eu am folosit-o cu succes aproximativ 2 ani, am avut o perioada aceeasi problema ca tine. Din pacate nu mai am nici tel si nici softul dar il gasesti usor. Vezi sa gasesti aplicatia in format .sis.

Bafta.
    1) Esti pe net
    2) Esti pe forumul RDI
    3) Imi citesti semnatura
    5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
    6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
    7) Zambesti, sau chiar razi!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

...plangere la politie..formulata beton...politia cere listing-ul firmei de telefonie...si afli faptasul....daca e abonat...procedura e greoaie dar daca insisti vei afla...

...era o retea de telefonie fixa privata a carei conexiune cu retelele mobile prezenta un bug....adica sunai cu nr ascuns si fixul cu afisaj al acelei retele iti indica nr....era chiar un tip pe softpedia care facea demontratii....

..ideea era sa-ti redirectionezi toate apelurile catre un astfel de nr...si aflai cine te suna....
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bosbiciu View Post
    Ia vezi daca nu ai o optiune de "Filtrare numere",ca eu din greseala l-am bagat pe cumnatul meu cu aceasta optiune,si de cate ori ma apela,lui ii venea raspuns ca am telefonul oprit.Si mie nu-mi suna,doar cand luam telefonul,aveam pe afisaj un apel de la el.Pana intr-o zi cand m-am urcat in masina,m-am dus la el,l-am pus pe masa si i-am zis "Gelule,baga un apel",si fara apel sau vibratie,a aparut pe ecran apelul de la el,si lui acelasi mesaj ca am telefonul oprit.Cand am cautat in meniu,am dat de aceasta "greseala",si acum e totul in regula.
    Vezi daca ai aceasta optiune,care o au aproape toate telefoanele.

L.E.
    Cand ai apel de la acel numar necunoscut,inrti in Optiuni,si acolo la Editare numar,ai optiunea,ma gandesc ca merge si la cele care sunt pe ascuns,nu am cum sa incerc,dar poti incerca.
    Last edited by Mayerling; 16th January 2009 at 13:22.
    .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

La mine daca bag un nr. la filtrare numere se intimpla asa: aluia ii suna dar mie doar imi apare numarul si nici nu suna nici nu vibreaza.
    SHALOM

Senior Major Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Vasilis View Post
    O solutie din pacate pentru tine cam radicala ar fi sa-ti portezi numarul in reteaua zapp pe No pay. L-ai arde pe ala la bani de nu s-ar vedea si ai si face credit pe seama lui. Desigur asta implica schimbarea retelei.
    Nu cred ca merge asta, Zapp no pay e serviciu pre-payd se vinde la pachet si fiecare terminal are numarul alocat.(nu au SIM) Poate doar daca ei au serviciul asta disponibil si la cerere cu portabilitate.
    --BUIE MLANA-- MAI BINE O ZI SOIM DECAT O SAPTAMANA CIOARA

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Filtrarea apelurilor e cea mai buna varianta, sunt multe telefoane si multe softuri care fac asta, atat pe Symbian cat si WM. O sa cheltui niste bani pentru un telefon nou, dar macar o sa dormi noaptea.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Banuiesc ca noaptea nu te suna mai nimeni. Nu mai stiu exact, dar citisem undeva o metoda caineasca, ceva de genul sa-ti pui la cauta postala exact sunetul de apel si sa redirectionezi totul (sau, daca poti, nr. necunoscute) catre casuta postala. Si lui o sa-i sune ca si cand ar apela, dar de fapt il taxezi. Oricum, daca e in Cosmote e mai complicat ca pb idiotul are cartela de aia cu 2000 de minute si nu face decat sa se distreze. Varianta politia ramane cea mai ok. Sau fa un sumar cand te suna si incearca sa faci cerere la Cosmote sa refuze apelul de la nr ala pe tel tau.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Uite si Solutia

Solutia pt telefonul tau exista si e foarte accesibila. Costa 11.99 USD.

Deci , atentie ! ...
    Pt telefoanele Nokia si Sony-Erricson , cele cu SO symbian exista un soft care iti permite sa filtrezi cum vrei tu apelurile.
    Poate sa :
    - blokeze numerele secrete / anonime
    - blokeze nr care nu le ai in agenda telefonului
    - sa permita doar apeluir de la o lista cu nr si sa rejecteze celelate nr
    - sa rejecteze doar o lista de nr "black list"
    -stie sa acunda SMS-urile primite de la anumite nr. Iti trebuie parola ca sa le vezi....asta ca sa nu isi bage nevasta nasul in telefon si sa ai surprize
    Softul este foarte flexibil. Il folosesc cu succes.

Blokarea sau rejectarea este felxibila: ton de ocupat , casuta postala, ignore call - adica lui ii suna dar pe tine nu te enunta defel telul , ii raspunde si ii inchide dupa 0,5 secunde- ii manaca banii...

Posibilitati nenumarate....

Folosesc softul si e fff bun.Atat de bun ca l-am cumparat desi il aveam cracuit....

Softul se cheama MCleaner .Il gasiti la www.mcleaner.com
    Are si un trial de 15 zile...transformabil in permanent

Pt windows mobile recomand softul similar Photo Contacts Pro. Functioneaza la fel. Il folosesc de peste 2 ani si sunt multumit

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

No, pentru Huawei daca imi gasiti ceva, aveti o bere
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

noi vrem sa-l testam pe cel crakuit...

in versiune java pt non-symbian nu exista?
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)