Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Legatura PC - Sony Bravia

Cum pot vedea filme HD de pe calculator (placa video cu iesire DVI), pe un LCD 1080p Sony Bravia ?
    Placa video ATI x300 - iesire dvi
    Tv Lcd - 2 intrari HDMI.

P.S. Cu un cablu DVI to HDMI, voi avea aceeasi calitate ca pe un cablu HDMI-HDMI (asta daca as avea o placa video cu iesire HDMI), nu de alta, dar nu vreau sa ma apuc sa cumpar de nebun... ?
    Dreambox 600pvr, Gemini 4.70, Echostar DSB-2200 2CI Viacces, Motor H-H diseq 1.2, Farfurie de 90.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Iesirea d-sub este analogica, iar prin dvi ai (si) semnal digital, asa ca - teoretic macar - calitatea ar trebui sa fie mai buna printr-o conexiune dvi-hdmi. Mai mult decat atat, unele tv-uri (recte cel din semnatura mea) nu accepta input full hd decat digital, asa ca in cazul meu cel putin conexiunea analogica iese din discutie.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cosmin_v View Post
    Iesirea d-sub este analogica, iar prin dvi ai (si) semnal digital, asa ca - teoretic macar - calitatea ar trebui sa fie mai buna printr-o conexiune dvi-hdmi. Mai mult decat atat, unele tv-uri (recte cel din semnatura mea) nu accepta input full hd decat digital, asa ca in cazul meu cel putin conexiunea analogica iese din discutie.
    Ai dreptate, al meu afiseaza desktop-ul, intr-un patrat in centrul LCD-ului, nu vrea pe tot ecranul nici mort, prin d-sub.
    Dreambox 600pvr, Gemini 4.70, Echostar DSB-2200 2CI Viacces, Motor H-H diseq 1.2, Farfurie de 90.

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

dacä nu mä insel la mine mergea conectia analogicä pe fullscreen ( sony bravia )
    joacä-te cu settingurile de la placa video
    diferenta dintre vga si dvi nu prea am observat-o deocamdatä
    acum am cablu dvi-hdmi
    adevärul este inventia unui mincinos

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Mi-am luat eu un Bravia de curind, si pot spune ca n-a recunoscut din start o mufa adaptoare (DVI to HDMI - desi ar putea fi altundeva problema - eu am avut cablu DVI-DVI si adaptor de mufa DVI-HDMI; situatia s-ar putea schimba cu un cablu originar DVI-HDMI). Pe placa video n-am HDMI, ca atare n-am putut testa cu asa ceva. Insa pot afirma ca ai posibilitatea sa reproduci rezolutia maxima suportata de placa video si printr-o conexiune VGA (D-sub). Chestiunea este, cum a zis si @hidric, in setarile placii: Bravia setat ca monitor secundar, ii alegi dimensiunea, refresh-ul, din meniurile placii video.

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by hgfdgfui View Post
    Mi-am luat eu un Bravia de curind, si pot spune ca n-a recunoscut din start o mufa adaptoare (DVI to HDMI - desi ar putea fi altundeva problema - eu am avut cablu DVI-DVI si adaptor de mufa DVI-HDMI; situatia s-ar putea schimba cu un cablu originar DVI-HDMI). Pe placa video n-am HDMI, ca atare n-am putut testa cu asa ceva. Insa pot afirma ca ai posibilitatea sa reproduci rezolutia maxima suportata de placa video si printr-o conexiune VGA (D-sub). Chestiunea este, cum a zis si @hidric, in setarile placii: Bravia setat ca monitor secundar, ii alegi dimensiunea, refresh-ul, din meniurile placii video.
    merge cablul dvi-hdmi 100%
    probabil la tine nu a mers din cauza mufei dvi-hdmi
    adevärul este inventia unui mincinos

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Cablu DVI-HDMI (DVI-DVI plus Adaptator DVI-HDMI), Cabluri Rosu/Alb (Audio va fi analogic)

¨˜”°º member º°”˜¨ ®™ Expert
    Posts Thanks / Likes

Default re...

Am un bravia de 32" si am legat dvi-hdmi cablu parca de 8 metrii ....merge ok dar am fost nevoit sa fac upgrade la pc si inca nu merge cum trebuie fullhd(1080p) in rest no problemo

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Va multumesc tuturor, am reusit cu un cablu DVI-HDMI, dupa ce am transpirat vreo ora pana am configurat catalyst-ul placii video, merge brici in 720p, pt. 1080p trebe upgrade placa video.

¨˜”°º member º°”˜¨ ®™ Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by orlandosro View Post
    Va multumesc tuturor, am reusit cu un cablu DVI-HDMI, dupa ce am transpirat vreo ora pana am configurat catalyst-ul placii video, merge brici in 720p, pt. 1080p trebe upgrade placa video.
    Vezi ca nu numai la placa video , eu am GeFoprce 8500 GT (512MB)
    si un DualCore 2000 MHz si nu face fatza inca la 1080p

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Eu am mers pe HDMI (SONY - VAIO) si blue-ray se vede...brici.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Exclamation ajutor

am o mare problema am legat pc la sony bravia prin cablu dvi-hdmi si nu merge . Am facut toate setarile posibile din nvidia control panel si tot nu are semnal televizorul . Pc recunoaste tv dar tv-ul nu . Am activat toate optiunile din tv si tot nimic , am incercat pe toate av-urile nimic nu mai stiu ce sa fac

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tibiandrasi View Post
    am o mare problema am legat pc la sony bravia prin cablu dvi-hdmi si nu merge . Am facut toate setarile posibile din nvidia control panel si tot nu are semnal televizorul . Pc recunoaste tv dar tv-ul nu . Am activat toate optiunile din tv si tot nimic , am incercat pe toate av-urile nimic nu mai stiu ce sa fac
    Bravia si culisele sale. Nu de alta sunt inferiori Samsung-ului. @orlandosro acum ceva timp a transpirat o ora pentru ................... Te-as fi ajutat cu mare placere, dar nu tratez BRAVIA.
    Pentru mine nu are valoare azi, este un TV ca oricare altul din categoria sa.
    Contacteaza prin PM, @orlandosro.

Non Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@tibiandrasi (in caz ca nu ai rezolvat inca problema)
    Spune-mi ce placa video nvidia ai si daca folosesti doar tv-ul pe iesirea placii sau si inca un monitor. Te pot ajuta deseara cand ajung acasa.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)