Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Defect cu 9999 pe afisaj la HSS 1160

Salut . Recent am facut rost de un lnb Invacom cu 4 iesiri independente ca sa am in momentul in care primesc al doilea receptor in custodie de la Digi . Toate bune si frumoase pina in momentul in care am cuplat receptorul HSS 1160 pe care-l am in momentul de fata , a mers cu semnal si imagine citeva secunde dupa care lipsa semnal pe oricare transponder iar dupa citeva minute pe afisaj a aparut 9999 si atit a fost . Am cuplat DM500 si merge fara probleme de aproape o zi incercate toate 4 iesirile lnb-ului . Azi am cerut imprumut de la cineva un receptor HSS1160 cu abo Digi sa vad daca merge si stupoare s-a dus si acesta cu aceleasi simptome si afisaj 9999 , Dreamul merge in continuare fara probleme . Mentionez ca cele doua Hyundai-uri s-au dus pe iesiri diferite ale lnb-ului . Antena este de 1 metru de aluminiu parabola , lnb-ul este Invacom cu ghid de unda tip flansa pt. antena parabolica , masa lnc-ului face masa cu masa antenei deoarece este fixat in zona ghidului cu 3 suruburi de inelul de fixare a antenei . Inainte am avut un lnc Inverto single care a fost fixat in acelasi mod la antena si nu am avut probleme cu receptorul de la Digi de un an de zile . Care poate sa fie cauza acestei ciudatenii si care ar fi rezolvarea sa nu mai patesc la fel ? poate a mai intilnit cineva un asemenea fenomen . Multumesc .

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

si ala de la care ai luat receptorul al dilea nu te-a batut? cum dracu sa faci asa ceva ?
    revenind . e clar ca ceva este in neregula acolo. lnb-ul asta o avea un consum mai mare , consum nesuportat de conserva.

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

Si eu am ajuns la concluzia ca e problema cu conservele deoarece am cuplat la o iesire si un rec. Skymaster FTA si functioneaza fara probleme . De aici rezulta ca este indicat a se folosi conservele doar cu accesoriile primite la instalare deoarece nu sint asa de fiabile ca celelalte receptoare .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by raks67 View Post
    Salut . Recent am facut rost de un lnb Invacom cu 4 iesiri independente ca sa am in momentul in care primesc al doilea receptor in custodie de la Digi . Toate bune si frumoase pina in momentul in care am cuplat receptorul HSS 1160 pe care-l am in momentul de fata , a mers cu semnal si imagine citeva secunde dupa care lipsa semnal pe oricare transponder iar dupa citeva minute pe afisaj a aparut 9999 si atit a fost . Am cuplat DM500 si merge fara probleme de aproape o zi incercate toate 4 iesirile lnb-ului . Azi am cerut imprumut de la cineva un receptor HSS1160 cu abo Digi sa vad daca merge si stupoare s-a dus si acesta cu aceleasi simptome si afisaj 9999 , Dreamul merge in continuare fara probleme . Mentionez ca cele doua Hyundai-uri s-au dus pe iesiri diferite ale lnb-ului . Antena este de 1 metru de aluminiu parabola , lnb-ul este Invacom cu ghid de unda tip flansa pt. antena parabolica , masa lnc-ului face masa cu masa antenei deoarece este fixat in zona ghidului cu 3 suruburi de inelul de fixare a antenei . Inainte am avut un lnc Inverto single care a fost fixat in acelasi mod la antena si nu am avut probleme cu receptorul de la Digi de un an de zile . Care poate sa fie cauza acestei ciudatenii si care ar fi rezolvarea sa nu mai patesc la fel ? poate a mai intilnit cineva un asemenea fenomen . Multumesc .
    Trebuie schimbat sursa receptorului(la toate mesajele de eroare tip XXXX), daca nu ai sursa, du-l la service, ti-l schimba pe loc.
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

Sursa e buna , scoate toate tensiunile care alimenteaza placa de baza . Singura tensiune lipsa e cea care alimenteaza lnc-ul si care e furnizat de circuitul integrat LNBP14A , la alte receptoare am vazut ca se foloseste LNBP20A si care probabil rezista la un consum mai mare .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Sursa e buna , scoate toate tensiunile care alimenteaza placa de baza . Singura tensiune lipsa e cea care alimenteaza lnc-ul si care e furnizat de circuitul integrat LNBP14A , la alte receptoare am vazut ca se foloseste LNBP20A si care probabil rezista la un consum mai mare .
    Ai verificat si cu un oscilometru tensiunea stabilizata sa vezi cum arata?
    Moteck DigiPower SG-2100

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

1. Se cheama osciloscop
    2. Da , pt. ca am atelier de depanare electronice

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

1. Se cheama osciloscop
    2. Da , pt. ca am atelier de depanare electronice
    Scuze scriam in graba, urla copilul langa mine , punem pariu ca daca-ti trimit o sursa noua nu mai ai probleme?
    Moteck DigiPower SG-2100

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

ELECTRICAL CHARACTERISTICS FOR LNBP SERIES (Tj = 0 to 85 oC, Ci = 0.22 mF, Co = 0.1 mF, EN=H, ENT=L, LLC= L, VIN1 = 16V, VIN2 = 23V, IOUT = 50mA, (unless otherwise specified)
    Symbol Parameter Test Conditions Min. Typ. Max. Unit
    VIN1 VCC1 Supply Voltage IO = 500mA, ENT=H, VSEL=L, LLC=L IO = 500mA, ENT=H, VSEL=L, LLC=H 15 16 25 25 V V
    VIN2 VCC2 Supply Voltage IO = 500mA, ENT=VSEL=H, LLC=L 22 25 V
    IO = 500mA, ENT=VSEL=H, LLC=H 23 25 V
    VO1 Output Voltage IO = 500 mA, IO = 500 mA, VSEL=H, LLC=L VSEL=H, LLC=H 17.3 18 19 18.7 V V
    VO2 Output Voltage IO = 500 mA, IO = 500 mA, VSEL=L, LLC=L VSEL=L, LLC=H 12.5 13 14 13.5 V V
    DVO Line Regulation VIN1 = 15to 18V, VOUT =13 V VIN2 = 22to 25V, VOUT =18 V 4 4 40 40 mV mV
    DVO Load Regulation VIN1 =VIN2 =22 V, VOUT = 13 or 18V, 80 180 mV
    IO =50 to 500 mA
    SVR Supply Voltage Rejection VIN1 =VIN2 =23 ± 0.5Vac,fac = 50 KHz 45 dB
    IMAX Output Current Limiting 500 650 800 mA
    tOFF Dynamic Overload Protection OFF Time Output shorted, CEXT = 4.7mF 1100 ms
    tON Dynamic Overload Protection ON Time Output shorted, CEXT = 4.7mF tOFF/15 ms
    FTONE Tone Frequency ENT=H 20 22 24 KHz
    ATONE Tone Amplitude ENT=H 0.4 0.6 0.8 Vpp
    DTONE Tone Duty Cucle ENT=H 40 50 60 %
    tr,tf Tone Rise or Fall Time ENT=H 5 10 15 ms
    GEXT M External Modulation Gain DVOUT/DVEXTM, f = 10Hz to 40KHz 5
    VEXTM External Modulation Input Voltage AC Coupling 400 mVpp
    ZEXT M External Modulation f = 10Hz to 40KHz 400 W
    Impedance
    VSW Bypass Switch Voltage Drop (MI to LNBA) EN=L, ISW= 300mA, VCC2-VMI = 4V 0.35 0.6 V
    VOL Overload Flag Pin Logic Low IOL = 8mA 0.28 0.5 V
    IOZ Overload Flag Pin OFF State Leakage Current VOH =6V 10 mA
    VIL Control Input Pin Logic Low 0.8 V
    VIH Control Input Pin Logic High 2.5 V
    IIH Control Pins Input Current VIH =5V 20 mA
    ICC Supply Current Outputs Disabled (EN=L) 0.3 1 mA
    ICC Supply Current ENT=H, IOUT = 500 mA 3.1 6 mA
    IOBK Output Backward Current EN=L, VLNBA =VLNBB = 18V VIN1 =VIN2 = 22V or floating 0.2 3 mA
    TSHDN Thermal Shutdown Threshold 150 oC

Mai multe pe:
    http://pdf1.alldatasheet.com/datashe...CS/LNBP14.html
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

Problema rezolvata , se poate inchide topicul .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)