Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Antena offset cu doua marcaje de elevatie

Buna,

am si eu o problema. Am montat ceva antene offset la viata mea neavand vreodata probleme. Mi-am cumparat insa acuma o antena de 1,2m cu doua marcaje de elevatie (poza de jos). Marcajul de sus imi indica intre 55° si 75° iar cel de jos intre 90° si 110°. Cum va trebui s-o montez in cazul in care vreau sa am o inclinatie de 37°. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by sat-ir View Post
    Buna,

am si eu o problema. Am montat ceva antene offset la viata mea neavand vreodata probleme. Mi-am cumparat insa acuma o antena de 1,2m cu doua marcaje de elevatie (poza de jos). Marcajul de sus imi indica intre 55° si 75° iar cel de jos intre 90° si 110°. Cum va trebui s-o montez in cazul in care vreau sa am o inclinatie de 37°. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

jeg de-asta mi-am luat si eu. Astept si eu raspuns.. am montat-o dupa ureche si acuma merge dar nu e in regula. Poate aflu si eu cu ocazia asta cum e corect.Mai ales ca am HH si nu am reusit nici cum setarile corecte pe o raza mai mare prin numa intre 42E si 15W

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

la mine e invers...asa pare mai logic montajul

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default Montura H-H

La mine este pusa pe dos cum este acuma la tine in poza. Nenea care ma ajutat la montare a pozitionato cum ii sa parut lui mai bine, deoarece vedea in timp reala semnalul pe un sat micro. Cel mai bine incearca orice setare pana reusesti sa dai de semnal in cazul unui singur satelit. Pentru H-H incearca la cineva care sa mai montat asemenea tampenie de montura.
    DM7020HD (Gbox git 800) + Toroidala T90 (5-4W,1W,4.8E,7E,9-10E,13E,16E,19E,23.5E,26E,31.5E,39E)+1 Antena fixa 1m 30W+1 Antena fixa 1.2m 28 E.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Pui trapezul ala invers si am impresia ca trebuie sa scazi gradatia de jos din cea de sus pentru a obtine inclinatia dorita.
    1.4 Al, 0.3 dB, Pozitioner Moteck+12",SS2,62E<->30W
    Parabola 2.2 m, Lnb Inverto 0,3 dB, Actuator 24", V-Box 2, VU+UNO, DM500S, BR-6574N Router
    1.15 Fe, 0.2 dB Maximum, HH SG 2100 (de vanzare)

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

O asemenea antena am si eu, si tot ca in poza am pus acel "trapez" ... cum au spus si cei de mai inainte, se scad cele doua valori si se afla "elevatia" antenei (deci nu cred ca e foarte important cum se monteaza acel trapez), dar cred eu ca acea indicatie e pur orientativa, pentru ca daca a gresit "chinezul" ala cind a bagat acea tabla la masina de facut acele marcaje, sau au aparut in timp tolerante mai mari in procesul de marcare, sigur nu o sa fie prea exacta acea indicatie.
    Parerea mea este ca pentru instalarea unei antene pentru receptie satelit e nevoie cel putin de un receptor analogic (daca pe satelitul respectiv se mai emit programe analogice - si atunci reglajul e la fel de simplu cum era pe vremuri pentru antenele Yagi) sau cel mai ieftin satfinder si din aproape in aproape ajungi la satelitul care te intereseaza.
    Daca nu vreti batai de cap, spuneti si sint sigur ca o sa gasiti multi oameni de bine care sa va dea o mina de ajutor la instalare.
    Toate cele bune.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

u o bomba asemnatoare m-am tzepuit shi eu , am cumparato de la firma cu rasunet mondial Pe_____ion , arata bine si pretul destul de bun , am fost si informat ca antena este fabricata in UE (Polonia) nu este chinezeasta sau vreo facatura. Tot sistemul de prindere bandajat frumos cu banda adeziva sa nu se piarda vre-un surub sau sistem de prindere . Surpriza a fost cand am ajuns acasa si mort de curiozitate sa vad cum arata "bijuteria" m-am apucat sa o despachetez . Am ramas surprins cand vazut ca de pe sistemul de prindere se coja nichelul am zis ca nu e un capat de tara ..... Dupa o scurta examinare m-am apucat sa o montez , a doua surpriza , in timp ce strangeam suruburile observam cum in partea de sus tabla facea cute Concluzia a fost ca teul din spatele reflectorului are unghiul prea mic catre reflector si trage de tabla ....... Surpriza numarul trei ! La montarea bratului care sustine LNB-ul am observat ca nu este pozitionat in centrul reflectorului are o deviatie de 7-8 grade !
    Dupa o vizita la renumita firma am reusit sa demonstrez vanzatorului montand o alta antena cele descrise mai sus . Raspunsul vazatorului a fost promt si ferm : " Va dam banii inapoi! Dar sa discut si eu cu instalatorii ca poate ne scapa ceva la montaj ca eu nu ma pricep prea bine ! Lasati-mi numarul dumneavoastra de telefon shi va sun eu in 2-3 zile " A trecut mai bine de o luna de atunci shi nimic ........ Antena este acum la cineva in curte pe post de parasolar sau troaca pentru porci , nu ma mai intereseaza .......

Sper ca nu vam splictisit cu povestea mea oarecum offtopic dar are mare legatura cu antena pe care o are @sat-ir si nu as vrea sa mai fie cineva tzepuit cum am fost eu.

Sa auzim numai de bine !

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Zgrongy View Post
    u o bomba asemnatoare m-am tzepuit shi eu , am cumparato de la firma cu rasunet mondial Pe_____ion , arata bine si pretul destul de bun , am fost si informat ca antena este fabricata in UE (Polonia) nu este chinezeasta sau vreo facatura. Tot sistemul de prindere bandajat frumos cu banda adeziva sa nu se piarda vre-un surub sau sistem de prindere . Surpriza a fost cand am ajuns acasa si mort de curiozitate sa vad cum arata "bijuteria" m-am apucat sa o despachetez . Am ramas surprins cand vazut ca de pe sistemul de prindere se coja nichelul am zis ca nu e un capat de tara ..... Dupa o scurta examinare m-am apucat sa o montez , a doua surpriza , in timp ce strangeam suruburile observam cum in partea de sus tabla facea cute Concluzia a fost ca teul din spatele reflectorului are unghiul prea mic catre reflector si trage de tabla ....... Surpriza numarul trei ! La montarea bratului care sustine LNB-ul am observat ca nu este pozitionat in centrul reflectorului are o deviatie de 7-8 grade !
    Dupa o vizita la renumita firma am reusit sa demonstrez vanzatorului montand o alta antena cele descrise mai sus . Raspunsul vazatorului a fost promt si ferm : " Va dam banii inapoi! Dar sa discut si eu cu instalatorii ca poate ne scapa ceva la montaj ca eu nu ma pricep prea bine ! Lasati-mi numarul dumneavoastra de telefon shi va sun eu in 2-3 zile " A trecut mai bine de o luna de atunci shi nimic ........ Antena este acum la cineva in curte pe post de parasolar sau troaca pentru porci , nu ma mai intereseaza .......

Sper ca nu vam splictisit cu povestea mea oarecum offtopic dar are mare legatura cu antena pe care o are @sat-ir si nu as vrea sa mai fie cineva tzepuit cum am fost eu.

Sa auzim numai de bine !
    acelasi lucru l-am patit si eu cu jegul de firma peruvision am luat o teapa cu o antena de 1.15 de la ei si cand am sunat pentru reclamatie mi-au propus politicos sa o fac umbrela .... niste idioti

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

trebuia sa te duci la magazinul de unde-ai cumparat-o si s-o faci guler la primul iesit in cale. eu de la ei n-am luat niciodata antene offset ca sunt proaste, la fel sunt si la tehnic b. in schimb parabolele pe care le aduceau intr-un timp (ma refer la cele din aluminiu) erau foarte bune dar mai scumpe. la tehnic b sunt bune cele facute pe matrita de la romkatel, de 0,9. singurele antene care mi-au placut au fost cele de la prosat si digital satelit pe care scrie globo si opticum, facute in polonia. n-am avut nici o problema cu ele, de la 0,6 pana la 1,2 am vandut toate tipurile luate de la ei.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by niros View Post
    trebuia sa te duci la magazinul de unde-ai cumparat-o si s-o faci guler la primul iesit in cale.
    Pe mine ma costa ceva banuti sa ajug cu antena acasa tanand cont ca nu am masina , iar doamna sau domnisoara care vinde acolo nu are nici o vina ca sefi ei sunt niste tzepari !

Mester Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by stargate99ro View Post
    acelasi lucru l-am patit si eu cu jegul de firma peruvision am luat o teapa cu o antena de 1.15 de la ei si cand am sunat pentru reclamatie mi-au propus politicos sa o fac umbrela .... niste idioti
    Stai linistit ca nu esti singurul in situatia asta..... Sint destui care au luat teapa. Eu am pierdut numai 200 lei,desi ma punea necuratul sa mai iau si altele......Oricicum, ma declar lecuit de cumparaturi de la ei !

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by pom View Post
    la mine e invers...asa pare mai logic montajul
    MI-am dat comanda la TRIAX TDS88. Sa vedem cum se va comporta

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)