Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Probleme DM500S (var/bin/key

Buna
    Sint nou in domeniul Dremurilor,am cumparat un DM500S si dupa mai multe nopti am reusit sa pun imaginea Gimini 2.10,acum am probleme cu editarea Cam si Key.
    Daca cineva ar putea sa ma ajute pas cu pas sau sa-mi dea ceva adrese ca sa ma pot documenta atit in limba romina sau franceza mai putin engleza.
    Multumesc foarte mult
    Sanatate
    Fane0b

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

eu am dbox2 dar din ce am citit pe forum, gemini ar trebui sa isi ia singura keyle daca ai legat dreambox-ul legat la internet.

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Daca vroiai in engleza, te ajutam, dar la franceza nu prea le am. Ai citit tutorialul de aici de pe RDI? Pe mine m-a ajutat foarte mult

http://www.********.com/dreambox/

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default uite si in franceza !

Ai aici ceva si in franceza

http://www.dreamusers.com/phpBB2/ind...0183ba23cc2315

sper sa te ajute !

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Buna,
    Multumesc Birdman,am citit tutorialul de la rdi dar nu vorbeste despre var,bin..
    Iata eu folosesc Dream Control Center pentru a comunica cu Dremul,pina acolo bine,dupa aceea avem Cam3,Newcam(camuri virtuale) de acord,dupa var,bin,sbin...(si voi ati fost odata incepatori)
    Multumesc Mihaip pentru raspuns,am vazut forumul respectiv,ajuta asa este dar inca nu am reusit pina acum sa pot ma descurca singur.
    Daca cineva ar avea putin timp si pentru mine sa imi explice cum fac practic aceste manevre .
    Poate sa imi raspunda prin PM meu.
    Sanatate
    Fane0b

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Recomandare !

Fane ! eu zic ca pentru inceput sa-ti instalezi o imagine Gemini spun asta pentru ca aici ai cele mai multe automatisme ... instalare pe NET de cam-uri si keys. Daca ai ajuns in faza ca receptorul merge stabil, te-ai familiarizat cu emulatoarele si keyle , cu gestiunea spatiului de memorie , cu locatia cheilor pentru fiecare emulator, cu locurile de pe NET unde se gasesc noutatile relative la emu si keys ... poti trece la faza manevrelor de finete ! pentru inceput se poate folosi orice client de FTP ... de ex. WinComander .

Eu zic asa ... familiarizeaza-te cu DreamEdit si FlashWizzard ! sint doua programe care-ti vor fi de mare folos ... configureaza WinCommander pe postul de client de FTP si ai tot ce-ti trebuie ... pentru inceput !

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

OK, uite cum fac eu, folosesc un client ftp (BulletProof Ftp in cazul meu) sa comunic cu box-ul. Poti folosi orice client: CuteFtp, WSFtp, nu conteaza, toate fac acelasi lucru.

Instalez componentele cam-urilor in directoarele respective, var/bin, /caminfo, /lib, /tuxbox si /uninstall, cu atributul 755 (clic dreapta ->change attribute dupa ce le-ai facut upload). Vorbesc aici de Newcamd 5.28 pe care-l folosesc eu, versiunea 6 se instaleaza in /var/tuxbox/config, dar nu o folosesc pentru ca acelasi lucru il face si 5.28 cu care sunt obisnuit. O data terminat upload-ul si schimbarea atributului, nu prea mai ai ce sa editezi la cam-uri.

La chei le faci upload in /var/scce pentru newcamd 5.28, si /var/keys pentru alte cam-uri (sau /var/tuxbox/scce pentru newcamd 6). Nu prea e nevoie sa editezi nimic la fisierele de chei, de regula cand ies pe net, ies deja editate. Daca vrei totusi sa le editezi tu, clic dreapta-> open with -> word pad (sau notepad) si le editezi. Toate astea in calculatorul tau. Dai 'save' (nu 'save as' ca ti le salveaza cu extensia .txt) si le faci upload.

Cam asta ar fi, dupa cum spuneam asta fac eu si merge.

Succes.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Buna,
    Va multumesc pentru raspuns prompt tie Birdman cit si tie Mihaip.
    Am reusit sa pun imaginea prin RS232 iar cam si key cu ajutorul unui cablu incrucisat intre dremul meu si computer.
    Daca o sa mai am nevoie stiu ca pot sa va intreb.
    Sanatate
    Fane0b

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)