Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default sfaturi pt un incepator ...

Hi,

in urmatoarele 2-3 luni as dori sa imi cumpar o instalatie de receptie prin satelit.
    Scopurile ar fi:
    - inlocuirea cablului tv (am avut TVS/RCS Brasov, cu o grila bogata de 65 canale)
    - experimente receptie satelit (de vreo 3 ani citesc forumuri si reviste de specialitate, teoria ca teorie, dar as dori si practica )
    - eventual un DTH romanesc, sper ca in toamna asta se vor limpezi ofertele (eventual DigiTv, dar cu alt receptor)

Locatia: Sacele/Brasov

Pina sa cumpar un receptor sau cartela pt DTH romanesc, m-am gandit la urmatoare configuratie si as dori sfaturile voastre:

- antena offset sau parabolica de 1,70 -> 1,90?
    - actuator 18" (strong)
    - 2 LNB-uri Invacom TWIN 0.3 (TWIN - deoarece pe viitor s-ar putea sa am doua receptoare, 2 LNB-uri deoarece nu doresc sa invirt antena intr-una, doresc un LNB catre Astra sau Hotbird, un LNB catre un satelit cu DTH romanesc)
    - comutator SRT 2115P
    - pozitioner?
    - receptor SRT 6355 (m-am gandit la aceasta varianta deoarece pt moment accepta MaxTv, poate pe viitor s-ar putea folosi cu Focus, Digi sau Magic/Adisam)

Care din cei 2 sateliti Astra sau Hotbird are mai multe programe gen: muzica, filme, divertisment in germana sau engleza pe spoturi accesibile la noi?
    Care pachete DTH de pe care sateliti pot fi "deschise" cu SRT 6355?

Astept sfaturile voastre.
    Multumesc

ps: cred ca depasesc pt instalatia sus mentionata 500 de EUR, dar daca investesc, sa fie totusi de calitate.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default sal

Salut .Nu vreau sa te dezamagesc , dar nu vreau nici sa inceapa lumea de pe aici sa inceapa sa imi reproseze,asa ca nu pot sa iti dau prea multe sfaturi,pentru ca sant baieti cu cunostinte mai mari si mai diverse .In privinta investitiei tale nu cred ca este o ideie rea,iar ca programe de muzica cred ca este pe HOTBIRD ai muzica de toate categorile ,si chiar de toate nationalitatile .Acest satelit HOTBIRD nu sta rau nici la categoria filme ,dar totusi daca ai putea sau chiar ar fi cineva care sa te ajute sa ajungi in posesia unei cartele smart card pentru SKY -nu cel italian cel englez ,cred ca nu tiar mai trebui nici pachetul romanesc.caci acolo ai intreadevar detoate.Asta este opinia mea .Nu stiu a celorlalti care stiu mai bine acest pachet.Te salut .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Sfaturi pt un incepator

Antonyo,de unde as putea procura un smart card pt skyul englezesc.Sa vad asa ceva ar fi ultima dorinta in acest domeniu.Prin luna aprilie Sky sport 1 a fost free,si sincer sa fiu,D+espania,Sky italia,sunt marunte pe langa englezi.Am Humax 5400z,placa SS2.Ce sfat imi dai?Multumesc.

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Smart card poti procura doar din Italia daca face cineva abo pe numele lui si ti-l expediaza tie.Un full abo costa cam 45-55 de euro/luna in care ai inclus si receptorul de satelit NDS pe toata durata abonamentului.
    Daca vrei sa renunti cu orice pret la cablu,variante ai 3:faci abo la Di*gi unde cu receptorul lor multe nu poti face in +,te "abonezi" la Focus al carui receptor dupa ultimul upgrade apoti sa-ti selectezi satelitii...etc si in ultima instanta poti sa ramai la receptorul tau la care-i cumperi un cam Viaccess si-ti iei card de la Max.
    Ideile exprimate de userul acestui cont reflecta opinia personala si trebuie tratata ca atare.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Sal

Nu stiu ce sa iti spun ,dar sant de acord cu tilk cam asa ai avea norocul doar sa ai vreo cunostinta si sa iti faca abonamentul pe numele lor si sa til trimeata tie.Naibi daca astia nu schimba SKY ITALIA de la Seca la NDS nu aveai treaba aia se revolva repede si fara sa platesti chiar cu un smart card asigurat nu sa mai stai sa sa scri key-urile ,iar in privinta la cel englezesc ,doar asta este varianta ,o cunostinta de acolo,

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Vezi tu cartela pentru SKY anglia o poti lua chiar si din bulgaria nu neaparat di anglia chiar acum stau si ma uit pe un site al lor si vad cam unde au distribuitori in toata europa cred ca singura este romania care nu este chiar si de la turci ,croatia ,lituania etc. vad ca ai un pachet extra care costa lunar 20Ł dar poti plati 200Ł pe un an intreg de la data activari cartelei

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Sfaturi pt un incepator

Baieti,multumesc pt raspuns.Asa suntem noi romanii,fara reprezentanta.La asa conducatori,asta meritam.Trebuie felicitati si respectati cei care fac posibil,sa vedem, ceea ce alti se opun sa vedem,cu toate ca noi romanii suntem mai corecti si buni platitori,decat toata U.E la un loc.Sa fiti iubiti.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

cred ca team ajutat cu ce am putut mai mult nu pot ca mar interesa si pe mine dar mai astept poate se gaseste vreo solutie si nu mai aruncam atatia bani pe drum pentru o cartela !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)