Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
    Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Evaziune fiscala la Boom !

Mi s-a semnalat de cateva saptamani ca Boom a pus in aplicare o excrocherie prin care incarca facturile clinetilor.
    Boom se bazeaza pe faptul ca factura este incarcata cu sume oarecum mici 5-11 Ron iar clientul neatent este pacalit de stornarea soldului precedent si nu da atentie acestui mic amanunt.

Am deja 4 dovezi in acest sens , iar acum am sa postez doar una din facturile primite :

Clientul Boom trebuia sa plateasca in mod normal 103.22 RON dar Boom a trecut ca rest de plata 111.1 RON.
    Nu-i vorba de cei aproape cei 8 RON cu care este inselat acest client , este vorba in primul rand de principiu , calculati si dvs cati bani pentru care nu se plateste niciun impozit castiga lunar Boom.
    160.000 abonati X 8 RON = 1.280.000 (aproximativ 350.000 euro/luna).

Nu sunt sigur ca toti clientii Boom au fost pacaliti cu 8 RON dar in toate cele 4 facturi primite de la voi s-a demonstrat ca Boom TV a incasat suplimentar de fiecare data.

Acesta este abia primul topic pe aceasta tema , voi reveni cu inregistrari ale convorbirilor telefonice intre mine si operatori din call-centerul lui Boom care imi confirma ca in interiorul lui Boom se folosesc doua sisteme contabile , cea ce conform codului penal constituie o infractiune.

Fanta
    RDI Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Cred ca oricine vede imaginea de mai sus ramane mut si se intreaba cum naiba " bate contabilitatea" .

Nu este nici o problema daca este tinuta in doua sisteme contabile deoarece se practica la multe firme multinationale. Atat timp cat se tine si in sistemul romanesc oficial, iar anul financiar si impozitul sunt conforme celor impuse de statul roman, nu sunt probleme. Oricine isi mai poate face socotelile inclusiv cu abacul si creionul chimic.

Dar ....... exemplul de factura de mai sus este o escrocherie de cea mai joasa speta, un furt tip gainarie.

Sincer nu stiu ce sa cred, asa ceva nu practica nici chinezul de la Complexul En-Gross Europa.
    Nu refuza sa gandesti ... macar din cand in cand .

Netcity

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Chiar nu a observat nici un client smecheria?Daca duci o factura de asta la finante cum mai justifica "greseala"
    nɐɹ ǝɔɐɟ ǝs ıɯ ɐɔ sop ǝd ıʇǝıɹɔs ıɐɯ nu 'ǝɹq

Banned Master
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default stati linistiti...

au ei acoperire.nici fanta nu o sa reuseasca mare lucru.o sa zica ca e vreo penalizare.ar trebui sa fi fost atasata totusi toata factura,bineinteles fara nume,nr dar cu toate rubricile...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by meskino View Post
    au ei acoperire.nici fanta nu o sa reuseasca mare lucru.o sa zica ca e vreo penalizare.ar trebui sa fi fost atasata totusi toata factura,bineinteles fara nume,nr dar cu toate rubricile...
    Daca era penalizare era in soldul curent.
    Cunosc mai multe programe de contabilitate si/sau gestiune (winmentor, Magister Smartcas, Saga), nicaieri nu poti face asa ceva (si facturez "servicii" saptamanal, e vorba de incarcare electronica pentru GSM, unde fiecare banut conteaza)

Banned Master

Posts Thanks / Likes

Default totusi...

Quote Originally Posted by becali_nou View Post
    Daca era penalizare era in soldul curent.
    Cunosc mai multe programe de contabilitate si/sau gestiune (winmentor, Magister Smartcas, Saga), nicaieri nu poti face asa ceva (si facturez "servicii" saptamanal, e vorba de incarcare electronica pentru GSM, unde fiecare banut conteaza)
    nu cred ca nu ar fi remarcat nimeni pina acum.iar socoteala 160000x 8ron e gresita.majoritatea clientilor au baza care si asa e scumpa si s ar observa 8 ron.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Magaria se bazeaza pe faptul ca multa lume nu citeste cu atentie o factura. Daca ar fi fost vorba de sume restante sau penalizari, ar fi aparut la rubrica "Sold precedent", deci nu se poate pune problema asa. Evaziunea fiscala este evidenta pentru ca impozitul se plateste la valoarea facturii curente (103.22 RON).

Banned

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dudusaltan View Post
    Chiar nu a observat nici un client smecheria?Daca duci o factura de asta la finante cum mai justifica "greseala"
    Probabil au clienti foaaaarte inteligenti de nu a observat nimeni furtul .

Jidani , ce poti spune mai mult . Te fura de la prima ora a diminetii pana la ultima ora a noptii ....

Banned Master

Posts Thanks / Likes

Default despre inteligenta...

ei na ce sa zic,ca la ceilalti operatori or fi niste ,,einsteini''.am vazut cu ochii mei-si mi pare ca nu am putut filma-cum un client nemultumit de ceva,a crapat receptorul cu toporul in doua.Si nu era boom...

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Normall ... era Hyuntai. Sau Kaoan?
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Banned Master

Posts Thanks / Likes

Default n ai ghicit...

Quote Originally Posted by skycleaner View Post
    Normall ... era Hyuntai. Sau Kaoan?
    era coship-dolce.ii venise vreo 1200ron pe factura.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

cine nu-si verifica factura e problema lui si e singurul care se face vinovat daca plateste mai mult decat e nevoie .

asa daca va cere la alimentara 100 de lei pe un pachet de biscuiti voi platiti ?

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

shmecherie jidanesca clasica..furi odata e manie,a doua oara e cleptomanie, apoi e romanie...
    DIGI TV(3kituri cu HSS 1160,DIGI+,DIGI II+), FOCUS SAT, DM 500, Echostar 3600 IP, Echosmart 770 cu cardreader,3XEchosmart 790,Echosmart 791 2XKAON KSF100, Optibox CXPVR, 1x offset 1,20, 4 LNB INVERTO 0.2 dB, 5xoffset 0.90x6lnb inverto 0.2 db, 1X offset 0.80X1 lnb Smart Titanium 0.2 db

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Daca nu-ti faci dreptate singur iei teapa usor: vezi boom cu facturi umflate usor(la care unii fac zarva),altii te pun sa platesti factura de 2 ori chiar daca le dai chitanta ca dovada+facturi si la aia putin umflate,platesti un ppv si vezi.... si trece ppv la plata,receptoare de 2 lei,evaziune mai este si cand ai un nr de abonati si declari altu',etc!
    FOCUS-UPC;RCS-digital cablu;Digi Net;Digi mobil;BAYERN MUNCHEN &ACMILAN;
    .de

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    Mi s-a semnalat de cateva saptamani ca Boom a pus in aplicare o excrocherie prin care incarca facturile clinetilor.
    Boom se bazeaza pe faptul ca factura este incarcata cu sume oarecum mici 5-11 Ron iar clientul neatent este pacalit de stornarea soldului precedent si nu da atentie acestui mic amanunt.

Am deja 4 dovezi in acest sens , iar acum am sa postez doar una din facturile primite :

Clientul Boom trebuia sa plateasca in mod normal 103.22 RON dar Boom a trecut ca rest de plata 111.1 RON.
    Nu-i vorba de cei aproape cei 8 RON cu care este inselat acest client , este vorba in primul rand de principiu , calculati si dvs cati bani pentru care nu se plateste niciun impozit castiga lunar Boom.
    160.000 abonati X 8 RON = 1.280.000 (aproximativ 350.000 euro/luna).

Nu sunt sigur ca toti clientii Boom au fost pacaliti cu 8 RON dar in toate cele 4 facturi primite de la voi s-a demonstrat ca Boom TV a incasat suplimentar de fiecare data.

Acesta este abia primul topic pe aceasta tema , voi reveni cu inregistrari ale convorbirilor telefonice intre mine si operatori din call-centerul lui Boom care imi confirma ca in interiorul lui Boom se folosesc doua sisteme contabile , cea ce conform codului penal constituie o infractiune.

Fanta
    RDI Team

Ai ceva dreptate ..... colegul de birou a platit luna trecuta suma din factura , cu nr factura din data de etc...
    Acu in iulie ii vine in loc de 37 sold ca omu a platit mai tarziu un pic vine 46 s-a gandit ma da o dracu 9 lei penalitati pt cateva zile da surpriza urmatoarea factura e de 83 lei din care sold acel 46 si nu 37 ca inainte .......... cand sunai duduia si ii zisai nr facturii zice ca si in iunie si in iulie la ei e acelasi nr la factura (o porcarie nu exista asa ceva in contabilitate)......... etc.......

Undeva ceva pute ..... o sa iti trimit si eu scan ...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)