Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Centru unui polarmount se poate muta?

Hi!

Se poate muta centru unui polarmount? Sa zicem ca ajunge atitea grade spre est si atitea spre vest, eu vreau mai mult spre est. Cum fac?

Solutia mea chiar daca o sa ziceti ca nu-i buna a fost sa pun o sipca sub stativ, cu care sa inclinat stilpu numa bine, sa intorc stativu pina prind iara toti satelitii unde ajunge polarmountu si a potrivit, de la numa 53E am ajuns cu metoda asta pina la 68,5E spre vest nu am pierdut nimic ca spre vest oricum mai mergea, spre mai vest de 31,5 nu merge fiindca nu poate sa prinda de peretele blocului.

Asta a fost solutia mea. Cum ar merge mai optimal, sa fie arcu absolut perfect?
    1m Offset AL (68,5E - 31,5W), actuator 24", WinTV DVB-s 1.3, Nexus-s 2.1, Skystar2 2.3P, TBS 5925, Positioner: Sat Control PMP 102, V-Box II, Receiver analog "Europa SR 500"

Locatia ramine Palinca City!

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Nu e bine .

Montura polara se poate modifica in sensul retringerii/extinderii/sau limitarii asimetrice a domeniului de pozitionare prin modificarea prinderiilor actuatorului pe montura respectiv antena si prin folosirea actuatoarelor cu marime diferita .
    Montura-actuatorul este un mecanism biela-manivela .

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Sau poti sa modifici locul de unde este prins actuatorul...

In nici un caz nu umbli la montura lnb-ului, ca e nevoie de focalizare maxima, care numai intr-un loc este.

Ar fi bine sa explici mai in amanunt, ca din ce spui tu, reiese ca elevatia si declinatia nu sunt perfect aliniate.

Moderator Expert
    Pe marginea prapastiei. Privind voios (spre voi) in jos!
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ActuatoRRRR View Post
    ...Solutia mea chiar daca o sa ziceti ca nu-i buna a fost sa pun o sipca sub stativ, cu care sa inclinat stilpu numa bine...
    E bine si asa! (teoretic)
    Dupa cum s-a vazut intr-un topic anterior:
    http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=65353
    conditia ca antena sa urmareasca curba satelitilor este ca axa de rotatie a antenei sa fie stabilita corect.
    Teoretic, pentru a regla antena astfel incat sa urmareasca, de exemplu, toata partea estica a curbei, procedezi astfel:
    1. Reglezi antena, prin metoda clasica, astfel incat sa urmareasca corect curba (simetric). Te asiguri in acest fel ca axa de rotatie a antenei e stabilita corect.
    2. Pui antena pe satelitul cel mai sudic (nu neaparat, dar e mai usor de inteles ideea)
    3. Urmezi pasii de mai jos: ( imaginar ):
    - tii bine de antena (oala) astfel incat sa stea nemiscata
    - desfaci legaturile care tin stalpul antenei fixat de sol (perete)
    - comanzi motorul antenei astfel incat antena sa mearga spre VEST. Bineinteles ca antena nu se va invarti deoarece o tii fixa, in schimb se va invarti stalpul de sustinere (partea de jos a stalpului se va deplasa spre sud-vest)
    - inainte ca actuatorul sa ajunga la pozitia limita opresti motorul
    - fixezi stalpul de sustinere in noua pozitie (inclinat)
    4. Asta-i tot! Antena va urmari partea estica a curbei satelitilor de la sud pana la nord

OBS: Practic, fa cum a zis @smv167!

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Pai actuatoru ii deja prins cit se poate de afara, alta gaura la platbanda polarmountului i-am facut, si am prins pistonu actuatorului acolo, cu aia am cistigat vreo 7 ca la inceput mergea numa pina la 48E. Polarmountu ii reglat simetric, dar a fost greu de reglat fiindca la polarmount am numa un langloch unde tre sa destring surubu si sa imping mai in fata sau mai in spate, scala nu are, si nici antena nu are scala, are un surub lung si se regleaza cu piulita contra piulita. Metoda cu stilpu nu merge fiindca stilpu e betonat intrun stativ umplut cu beton, asa ca singura metoda e aia cu sipca sub stativ sa se incline stilpu si dupa aia intors de stativ pina e iara simetric. Intrebarea a fost numa daca atunci teoretic mai urmareste arcu cum trebue? De mers merge.
    1m Offset AL (68,5E - 31,5W), actuator 24", WinTV DVB-s 1.3, Nexus-s 2.1, Skystar2 2.3P, TBS 5925, Positioner: Sat Control PMP 102, V-Box II, Receiver analog "Europa SR 500"

Moderator Expert
    Pe marginea prapastiei. Privind voios (spre voi) in jos!
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ActuatoRRRR View Post
    Intrebarea a fost numa daca atunci teoretic mai urmareste arcu cum trebue?
    Teoretic e posibil sa urmareasca curba si daca stalpul nu e vertical, dar practic e greu de reglat.
    Ca sa te convingi ca antena e bine reglata, cel mai simplu e sa verifici reglajul pe 3 sateliti pe care ii vezi: cel mai estic, cel mai sudic, cel mai vestic, in felul urmator:
    - muti antena cu ajutorul motorului pe satelitul sudic pana ai semnal maxim, apoi impingi usor in sus, respectiv tragi usor in jos de marginea de jos a "oalei". Atat la impingere, cat si la tragere semnalul trebuie sa scada. Repeti aceasta figura pe fiecare din cei 3 sateliti. Daca in toate cazurile semnalul scade cand tragi sau impingi "oala" atunci inseamna ca antena e reglata corect.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Pe 31.5W actuatorul sa fie la capat de cursa .
    Daca prinderea actuatorului pe antena o faci mai aproape de axa de rotatie a monturii => mergi mai spre est ( totusi elevatia mai mica de 5 grade a satelitului s-ar putea sa te incurce )

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Aia cu reglatu stiu. Ii greu de reglat ma refeream numa fiindca nu are gradatii sa destringi surubu si cind e bine sal stringi, ci antena are numa un surub lung la care daca vreau sa reglez ceva la ea tre sa destring doua piulite (piulita contrapiulita) si cu aia atunci se muta si de pe azimut in loc sa se mute numa de pe elevatie.

Prinderea actuatorului sa o pun mai aproape de stilp nu pot, polarmountu e din otel zincat, si eu nu stiu sa sudez ca sa aduc prinderea mai aproape de stilp.

As fi vrut sa ajung pina la 75E ca mai incolo oricum in KU Band nu mai e ce sa se prinda cu o antena de 1m.
    Last edited by ActuatoRRRR; 21st July 2008 at 02:27.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)