Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Experienta mea cu DM 800

Salutare tuturor,

Nu e vorba chiar de un test in sensul in care le face maestrul @mihaip, ci mai curand de impartasirea unei experiente.

La modul general, sunt incantat de jucarie, demn urmas (din alta clasa) al lui dm500 adica un receiver compact, care poate face o gramada de chestii misto. Eu folosesc gemini 3.60, enigma 2.
    Problema spatiului e rezolvata, poti pune si testa multe emulatoare, lucru care era vizibil si pe dm 500 cu max var.
    Schimba programele destul de bine, imaginea este senzationala pe posturile HD, cu precizarea (d'oh!) ca sunt diferente mari de pilda intre meciuri filmate cu o camera HD si filme la care s-a facut up-scalling.
    Tunerul sd merge binisor, dar nu am constatat sa fie mai bun decat cel de pe dm 500. Tunerul HD nu ma impresioneaza: se blocheaza, reactioneaza greu, frecvent daca dai sa zicem pe un program italian si apoi pe unul polonez trebuie sa restartezi ca sa revina semnalul.
    Am avut o problema cu supraincalzirea receptorului (la iarna poate fi o unealta senzationala 3 in 1: receiver sd, receiver hd si soba); am rezolvat-o cu ajutorul unui cooler extern.
    Nu am reusit sa-l fac nicicum sa citeasca un stick (mai multe, de valori variabile), chiar dupa ce, la sfatul maestrului @horatzyu, le-am formatat si rasformatat.Aici mai mult ca sigur e ceva ce nu fac eu bine, mea pulpa!
    O alta hiba mare pana acum o constituie cautarea de programe. Desi maestrul @polly mi l-a dat cu o lista excelenta de canale, tot apar mereu altele noi si, ca atare, esti cumva obligat sa cauti. Ca sa faci asta, trebuie sa treci prin mai multe operatii, cum ar fi sa dai tunerul pe un singur satelit, apoi sa faci cautarea si din nou alegi tunerul pe pozitioner, daca vrei sa muti antena pe alt satelit. Destul de anapoda cautarea de canale.

Partile tari ale receiverului sunt insa devastatoare fata de problemele pe care le are.Imagini HD fara freeze, calitate exceptionala a sunetului (da, cablul DVIe permite trecerea sunetului si recunosc ca n-am facut rabat, i-am pus profi gold) suport senzational, posibilitati de extindere, up-grade, inregistrare....practic receptorul asta e tot ce vrei; s-ar ptea chiar sa-si dea cu pumnii in cap ca l-au facut asa de misto, deoarece ar putea influenta serios decizia de cumparare fatza de DM8000.

Concluzii: un receptor suplu, eficient atat in HD cat si in SD. Mai are lucruri de rezolvat, dar e inca abia la inceput si a fost la fel cu aproape toate modelele de dream. Raportul calitate& pret inca nu e bine reglat, in sensul ca pretul cam ustura, DAR calitatea este...germana. Si fraza esentiala la sfarsit: multe probleme s-ar putea sa provina din faptul ca nu sunt decat pasionat, nu si expert intr-ale dreamboxului.
    Il recomand 100%.
    Multumesc,
    Scorpio

VU+ Solo 2/ parabola 1,8m / offset 1.85m / Bucuresti

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Eu nu folosesc cooler ! ce-i drept ...nici disc intern ! pur si simplu l-am ridicat pe doua baghete si in felul acesta i se asigura o circulatie de aer suficienta !

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Postul asta nu e contrazicere ci doar o completare/corectare, deci va rog tratati-l ca atare.

Quote Originally Posted by Scorpio View Post
    Salutare tuturor,

La modul general, sunt incantat de jucarie, demn urmas (din alta clasa) al lui dm500 adica un receiver compact, care poate face o gramada de chestii misto. Eu folosesc gemini 3.60, enigma 2.
    Incearca alte imagini si vei fi placut surprins, de data asta gemini a cam ramas in urma...

Schimba programele destul de bine, imaginea este senzationala pe posturile HD, cu precizarea (d'oh!) ca sunt diferente mari de pilda intre meciuri filmate cu o camera HD si filme la care s-a facut up-scalling.
    E si normal sa fie asa, o solutie ar fi ca la vizionarea emisiunilor SD sa fie setata rezolutia de iesire la 576i. La asta se lucreaza momentan la maxim, adica la un artificiu care sa faca dreamu sa schimbe rezolöutia in functie de materialul redat. Si nu schimba el canalele ca dm500 dar e acceptabil.

Tunerul sd merge binisor, dar nu am constatat sa fie mai bun decat cel de pe dm 500. Tunerul HD nu ma impresioneaza: se blocheaza, reactioneaza greu, frecvent daca dai sa zicem pe un program italian si apoi pe unul polonez trebuie sa restartezi ca sa revina semnalul.
    Tu ai aici o problema, nu e asa. Am mai explicat in postul acesta ce trebuie sa faci si scapi de "necazul" asta.

Am avut o problema cu supraincalzirea receptorului (la iarna poate fi o unealta senzationala 3 in 1: receiver sd, receiver hd si soba); am rezolvat-o cu ajutorul unui cooler extern.
    Pune alta imagine pe el, fa-i update si nu se mai incalzeste asa tare; eventual opreste functiile care nu-ti trebuiesc, eu am si hdd intern si nu se incinge excesiv, adevarat ca l-am cocotat putin mai sus cu vreo 2 cm fata de picioarele lui originale astfel ca sa poata circula aerul.

Nu am reusit sa-l fac nicicum sa citeasca un stick (mai multe, de valori variabile), chiar dupa ce, la sfatul maestrului @horatzyu, le-am formatat si rasformatat.Aici mai mult ca sigur e ceva ce nu fac eu bine, mea pulpa!
    Ceva faci tu anapoda, la mine a mers orice stick din prima, fara nici o formatare, cumparat, bagat si recunoscut. Acum depinde de ce vrei tu sa faci, daca vrei sa-l "montezi" sa-l folosesti ca hdd atunci face nazuri dar pt "barry allen" merge orice stick, eu am incercat 6 si toate au mers, si scumpe si si foarte ieftine. Iar daca intr-adevar vrei sa folosesti stick-ul ca hdd schimba-ti ideea, monteaza un hard intern (sau extern) ca astea sunt recunoscute fara probleme. Inca un sfat, chiar si cu hard nu pune multiboot pe hard ci pe stick, altfel omori hardul aiurea si vei avea si neplaceri.

Concluzii: un receptor suplu, eficient atat in HD cat si in SD. Mai are lucruri de rezolvat, dar e inca abia la inceput si a fost la fel cu aproape toate modelele de dream. Raportul calitate& pret inca nu e bine reglat, in sensul ca pretul cam ustura.
    Aici ai dreptate 100%, sunt inca multe de rezolvat dar se fac pasi mari si repezi spre o imbunatatire din partea tuturor, dream multimedia cu driveri-i si restul cu imagini care mai de care mai complete si pe gustul utilizatorului. Iar despre pret cred ca nu are rost sa ne facem iluzii, dm500 are acum acelasi pret ca si acum 3 ani, asta e politica dream multimedia ce sa-i faci.
    In rest iti urez satisfactii maxime cu noua "jucarie".

Bafta
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

[quote=ruk22;553327]Postul asta nu e contrazicere ci doar o completare/corectare, deci va rog tratati-l ca atare.

Incearca alte imagini si vei fi placut surprins, de data asta gemini a cam ramas in urma...

Nu ai spus care este cea mai recomandata imagine ....

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Cea mai recomandata e cea care place mai mult utilizatorului, si cum gusturile sunt impartite...
    Deci imagini ce se misca foarte bine pe dm800, dupa parerea mea si testate de mine, eu as recomanda in primul rind Newnigma si apoi Oozoon. Amindoua se misca foarte repede, stabile sunt si toate celelalte dar dupa parerea mea mai incete si receiver-ul se incalzeste ceva mai tare. Desigur ca unora poate le plac mai mult altele, e foarte draguta si LT5 dar lenta fata de cele 2 si face crash la diferite aplicatii, se mai lucraza la ea deci cu primul update daca se rezolva problemele va fi o candidata la top.
    Cum am mai zis si in alt post, cel mai bine va luati un stick usb de 2 gb ca nu costa mai nimic, puneti barry allen pe el, instalati ultima imagine experimentala in flash si faceti toate update-urile, apoi puneti pe stick toate imaginile actuale si astfel puteti proba pina gasiti ce va place.

Bafta
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Multzam foarte mult, ruk22!
    Cea mai buna chestie la dm800 -si la orice dream-ramane suportul activ si dinamic.
    Multumesc,
    Scorpio

VU+ Solo 2/ parabola 1,8m / offset 1.85m / Bucuresti

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)