Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
    Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Am testat pentru voi - AB IPBOX 900 HD

Iata ca mi-am onorat promisunea ! evident prin bunavointa prietenilor de la diferite firme ! Am ajuns insfarsit in posesia mult asteptatului IPBOX 900HD ... evident ca primul drum a fost catre panoul frontal curios nevoie mare sa vad cu ce este echipat ... 2 * CI si asta pune cap speculatiilor ! O fi bine ? o fi rau ? pai hai sa vedem ... daca avea un CX ( lector de card ) era OK in sensul ca teoretic puteam oferi un card ... lumii largi ! desi cei multi sint simpli clienti daca are CI ( Common Interface) este OK ... ca mai sint si CAM-uri care deschid lucruri inca inacesibile emulatoarelor ... de exemplu CNX deschis cu Diablo !
    Cum arata ? ... ca in poza ! un pic colturos, cutia de marime clasica a receptoarelor SD ! negru antracit cu un bord sobru oarecum devenit comun receptoarelor HD ...butoane de navigare + VFD ! Surpriza apare privind panoul spate ... complet echipat ! ... evident ne intereseaza inspecial HDMI, Ethernet, USB si S-ATA ! sint prezente !
    Sa vorbim despre firmware ... aici nu prea avem surprize ! fiind vorba de o platforma comuna 9000HD si 900HD ... este vorba de unul si acelasi FW adaptat exclusiv la nivelul diferentelor de echipare ... cu CX la 9000HD !
    Interfata utilizator este monotona in colorit ( nuante de gri ! ) si simplista in efecte grafice ... dar perfect functionala chiar daca logica declararii satelitilor intr-un meniu separat decat cel de scanare ... hmm ... mi se pare cam greoaie ! Versiunea FW 7473 este una perfect stabila , sprintena , ofera o imagine de calitate in SD si una excelenta in HD !
    Evident ca FW de firma este "curat" ! fara emu sau sharing ! nu disperati ... "baietii" de la SIFTeam au "comis" un addon care instaleaza si problema este rezolvata ! Imaginea are si un WEBIF care se activeaza cu comanda http://192.168.m.n si combinatia root/ipbox , interfata inca saracacioasa dar plina de promisuni ! Imaginea poate instala ca addon un player care permite vizionarea secventelor inregistrate si nu numai.
    Pentru intretinerea si personalizarea imaginii in executie mai exista si un set de programe care ne sint deja familiare : FlashTools ( loader imagine ) PCEditor ( editor de settings) KVM Player ( un player pe PC pentru secvente inregistrate pe box).
    Impresia generala ... sobrietate , eficienta , performanta ... chiar daca softului ii lipseste "sclipirea" ! eu cred ca-si merita fiecare banutz !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Deci sa intelegem ca merge sharing-ul si emulatoarele? Gbox, cccam? Mgcamd ?
    Care ar fi lipsurile mari ale softului disponibil pentru IPBox 900 HD?

Felicitari Mihai pentru inca o analiza pertinenta a unui receptor nou aparut pe piata.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

In pagina de Ab-Ipbox a distribuitorului italian scrie ca oprional IPBOX 900 HD vine si cu card reader.....
    Aici , pe la mijlocul paginii... http://www.ab-ipbox.it/ipbox900.html

Futuri Addon opzionali
    E-SATA cable and 3.5"HDD cradle(bracket)
    Cardreader
    Funzione IPTV

Stiu ca Abipbox lucreaza din greu la portarea Enigma 2 pe IPBOX 900, asa cum au facut cu toate modelele anterioare de ipbox. Au un suport solid si de la Sifteam pt o imagine...
    Acum sunt in faza de beta teste cu Enigma 2. In o luna , maxim 2 va fi functionala si la dispozitia publicului larg...Asta inseamna ca vor merge toate tipurile de Emu ...inclusiv Gboc, ccam, mgcamd...

E un receptor cat se poate de interesant , la un raport pret/performanta ff bun - 299 Euro online.
    DM 800 HD . DM 500 . O oala de 0.9 m

ER' MEJO Moderator - Expert
    Posts Thanks / Likes

versiunea cu card reader se va chema 910.
    acelasi hardware acelasi aspect numai ca pretul o sa difere cu 20-30 de euro.

in curand va iesi si al apipbox9000. cu alt fel de display si niste imbunatatziri la partea hardware.se va chema la fel numai ca va fi numita REL.

pentru enigma nici o sansa.nici pe unul nici pe altul. aceste decodoare vor muri asa.
    cei de la sifteam pe vcare ai cunosc se lupta din greu sa mai implementeze cate ceva dar e foarte greu fara ajutorul producatorului.
    aceste decodoare traiesc datorita celor 2 programatori @sandali si @ngc1927.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Pai asta poate inca de pe acum ! incarci addon-ul celor de la SIF si gata !

http://www.satupdate.net/soubory/AB%20IPBox%20HD/?notop

Aveti aici tot ce poate !

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Asa este mgcamd(client) + newcs(server) ...cat despre restul ...este prematur sa anticipam ! Eu l-am instalat ...de mana ! telnet ... ipkg ... si bingo !

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

reda mkv`uri sau divx`uri?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rusudanion View Post
    versiunea cu card reader se va chema 910.
    acelasi hardware acelasi aspect numai ca pretul o sa difere cu 20-30 de euro.

pentru enigma nici o sansa.nici pe unul nici pe altul. aceste decodoare vor muri asa.
    cei de la sifteam pe vcare ai cunosc se lupta din greu sa mai implementeze cate ceva dar e foarte greu fara ajutorul producatorului.
    aceste decodoare traiesc datorita celor 2 programatori @sandali si @ngc1927.
    Eu - dar poate am inteles eu gresit- stiam ca portarea enigma se face tocmai de catre producator- Abipbox impreuna cu DGStation - care vinde acelasi produs sub alt nume. Nu se face de catre Sifteam.O sa mai citesc o data - era in italiana - sa vad daca am priceput eu bine.
    DM 800 HD . DM 500 . O oala de 0.9 m

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Din WebIF aveti posibilitatea de a instala "manual" un addon de tip .ipk dupa ce l-ati transferat in /tmp, de a face update la un addon existent sau sa instalati addon-uri de pe serverul AbCom ...alegandu-le dintr-o lista ! Addon-ul celor de la SIFTeam poate da restart server/client sau poate sa-si faca refresh la coduri.
    Constat ca unii dintre voi sint tentati sa faca o comparatie intre IPBOX 900HD si DM800 ... hai sa va spun cum simt eu lucrurile :

- din punct de vedere hard cele doua solutii sint comparabile ... mai mult RAM si procesor mai rapid pe DM800, sursa incorporata si ventilatie superioara la IPBOX
    - din punct de vedere soft DM800 este liderul de necontestat prin multitudinea si calitatea softwarelui disponobil dar ... imaginea actuala de pe 900HD "misca" excelent si suportul de emulare si sharing este acceptabil.
    - ca fiabilitate cele doua solutii cred ca sint comparabile daca este sa se respecte traditia celor doi fabricanti
    - ca pret lider de necontestat este IPBOX ...300 euro !

ER' MEJO Moderator - Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by stailus View Post
    @mihaip

Am intzeles deci stie mgcamd (client) si newcs (server) care sunt mai importante. Restul gbox sau cccam vin sau ....
    Quote Originally Posted by sasulini
    č proprio vero che tra il dire ed il fare ci sta in mezzo il mare....

il team che sviluppa la cccam ha interessi a non farla uscire su ipbox....

poi se cambieranno idea o cambieranno le situazioni dei firmware chissŕ... ma nessuno puň avere certezze in nessun senso.....

citat din forumul sifteam

pentru ccam si enigma o sa asteptatzi mult si bine.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Eu zic ca asteptarile relative la aparitia CCCam sau enigma sint fara sperante in primul rand pentru ca ele emana de la DreamMultimedia sau cei din sfera lor de influenta ...evident sint interese comerciale, si nu mici !, care fac in continuare diferenta intre Dreambox si restul lumii ! Daca stau bine sa ma gandesc chestia asta cu Enigma este o marota ... si ce daca softul nu este bazat pe Enigma ? si ce daca nu are CCCam ? stie Emu ? stie sharing ? asta este esenta ! restul ... sint subiecte de disputa ale orgoliosilor ! Daca toate imaginile ar fi bazate pe Enigma ... ar fi monoton ! asa cum si sint o buna parte din cele de pe Dreambox ! elementele de noutate sint asa de rare ... plusurile ...sint asa de mici de la o imagine la alta incat o noua imagine este mai degraba o demonstratie de aptitudini personale si mai putin o evolutie ca urmare a interesului public !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mihaip View Post
    Daca stau bine sa ma gandesc chestia asta cu Enigma este o marota ... si ce daca softul nu este bazat pe Enigma ? si ce daca nu are CCCam ? stie Emu ? stie sharing ? asta este esenta ! restul ... sint subiecte de disputa ale orgoliosilor !
    Sunt intrutotul de acord cu tine!

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mihaip View Post

- din punct de vedere hard cele doua solutii sint comparabile ... mai mult RAM si procesor mai rapid pe DM800, sursa incorporata si ventilatie superioara la IPBOX
    - din punct de vedere soft DM800 este liderul de necontestat prin multitudinea si calitatea softwarelui disponobil dar ... imaginea actuala de pe 900HD "misca" excelent si suportul de emulare si sharing este acceptabil.
    - ca fiabilitate cele doua solutii cred ca sint comparabile daca este sa se respecte traditia celor doi fabricanti
    - ca pret lider de necontestat este IPBOX ...300 euro !
    Ce imi place ca unii cauta nod in papura cand NU e cazul ...

Cu ce deranjeaza ca DM800 are alimentare de la 12 V si nu de la 220V ? Asta e chiar culmea : a ajuns sa fie un punct in minus ca e alimentat de la 12V nu de la 220V .
    Recomand tuturor producatorilor sa alimenteze receiverele la 380V , sau linie de medie / inalta tensiune pentru a fi un receiver beton , agreeat si sponsorizat de diverse firme .

Si receiverele negre intotdeauna sunt naspa pt ca se vede praful usor mereu trebuie sa le stergi , deci clar DM800 este o catastrofa .

P.S. Kathrein e pe ebay cred 200 de euro .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Noi aici vorbim de.... Ip box 900 hd nu de Kathrein

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Maestre , poti verifica daca merge NewCS cu Infinity USB sau adaptor USB to serial + Pheoenix interfece

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)