Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7

Thread: DM800 si HDMI

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default DM800 si HDMI

Am un DM800 imprumutat pentru teste. Nu reusesc sa vad imaginea conectat pe HDMI cu televizorul Sony Bravia. Am imagine pe SCART dar nu si pe hdmi. Am setat la A/V settings si DVI si DVI PC. Pe DVI PC nu mai am imagine nici pe SCART . Ceva idei ?
    offset 1.2Fe ruginit pe alocuri. LNB Sharp 0.5 dB, 2XSS1 + VDR linux standalone( fara monitor etc) cu pozitioner SRT V50 / HSS 1160NA DigiTV / 2xDolce / DM500S

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Paul_L View Post
    Am un DM800 imprumutat pentru teste. Nu reusesc sa vad imaginea conectat pe HDMI cu televizorul Sony Bravia. Am imagine pe SCART dar nu si pe hdmi. Am setat la A/V settings si DVI si DVI PC. Pe DVI PC nu mai am imagine nici pe SCART . Ceva idei ?
    din ce am observat eu, DVI-PC este o conexiune de genul iesirii analogice din computer DVI --> VGA (sau un adaptor intermediar DVI/VGA si conexiune pe cablu VGA), la rezolutia tv-ului, in cazul meu 1360x768, un KDL32-V2500

altfel, conexiunea DVI --> HDMI prin intermediul cablului inclus functioneaza foarte bine la mine

idei...? un alt cablu? HDMI-ul e testat, a mai functionat? ai 2 HDMI? ai incercat pe ambele?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Dupa doua reset-uri de la retea , reboot, a luat-o. Mai experimentez.
    offset 1.2Fe ruginit pe alocuri. LNB Sharp 0.5 dB, 2XSS1 + VDR linux standalone( fara monitor etc) cu pozitioner SRT V50 / HSS 1160NA DigiTV / 2xDolce / DM500S

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Cazul frecvent este... suruburi de fixare in DVI insuficient stranse !

Digitally Remastered Expert
    Posts Thanks / Likes

Am patit la fel tot cu un Sony Bravia. Dupa ca. 10 minute de nauceala, a "luat-o" dupa ce am scos mufa DVI din DM si am introdus-o la loc, fara ca receiverul sa fie oprit. Nu-mi explic ce a fost, dar mufa era prinsa bine in suruburi si prima data.
    [LEFT]Signature not found... Try again!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by chooleen View Post
    Am patit la fel tot cu un Sony Bravia. Dupa ca. 10 minute de nauceala, a "luat-o" dupa ce am scos mufa DVI din DM si am introdus-o la loc, fara ca receiverul sa fie oprit. Nu-mi explic ce a fost, dar mufa era prinsa bine in suruburi si prima data.
    Nu am avut nici o problema..tot Sony Bravia am

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

E mai complicat putin daca nu stii ce-i acolo dar de fapt e simplu: daca dream-ul a fost legat la alt tv atunci e foarte posibil sa ai probleme, "fiinca":

La primul boot si implicit setarile basice dreamul comunica cu tv-ul si primeste de la el ce rezolutii poate reda; daca apoi il legi la alt tv e posibil ca acesta sa nu poata reda rezolutiile primului si dream-ul nu va cauta altele ca le are salvate (exista un fisier unde sunt trecute acestea, nu mai stiu cum i zice da l-am vazut, se poate si din telnet cere lista) si urmarea e simpla, nu vei avea imagine prin DVI->HDMI. Doar SCART. Se poate insa seta ulterior dar se poate si sa fie o problema de incompatibilitate cu unele tv-uri, pt asta sunt rezolvari, prin update-uri.

Bafta
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)