Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Cool Radio Europa Libera isi va inceta emisia

După 60 de ani de programe furnizate publicului romān, postul de radio va īnceta să emită īn Romānia īncepānd cu 1 august, urmānd să-şi continue transmisia īn Moldova şi regiunea Transnistria, se arată īntr-o scrisoare a preşedintelui instituţiei, Jeff Gedmin, adresată colegilor.

Potrivit acestuia, īncetarea transmisiei radioului Europa Liberă īn Romānia reprezintă "un pas necesar", īn contextul īn care competiţia pe piaţa media din Romānia a crescut odată cu aderarea ţării noastre la Uniunea Europeană.

"Decizia de a īnceta transmisia Europa Liberă īn Romānia nu a fost uşor de luat. Romānii au acum acces la mai mult de 70 de ziare, 300 de staţii radio private, televiziuni prin cablu şi Internet. Recunoaştem, īnsă, că situaţia din Romānia nu este perfectă. Acestea fiind spuse, īn condiţiile īn care eforturile noastre sunt concentrate īn zone precum Iran, Irak, Afganistan şi zonele din Asia Centrală, cred că īncetarea emisiei īn Romānia reprezintă un pas necesar", se mai arată īn scrisoare.

Serviciul īn limba romānă al Radio Europa Liberă a īnceput să transmită experimental pe 14 iulie 1950 şi a devenit complet operaţional la 1 mai 1951. Pe parcursul a foarte mulţi ani, programele transmise au incomodat regimul comunist din Romānia. Potrivit unui raport al Guvernului Romāniei din anul 2006, acesta ar fi responsabil pentru decesul a trei directori de programe ai radioului Europa Liberă.

Radio Europa Liberă este un post finanţat de Congresul Statelor Unite, care transmite īn ţările Europei de Est şi Orientului Mijlociu.

Programele Europa Liberă ajung īn 21 de ţări prin serviciile sale radiofonice şi pe internet. Postul de radio este rezultatul unei fuziuni dintre Radio Europa Liberă şi Radio Liberty, īnfiinţate īn timpul Războiului Rece pentru a combate comunismul.
    http://evz.ro/articole/detalii-artic...inceta-emisia/
    Duca-se invartindu-se, de astia chiar ma bucur ca scapam! Era vorba sa ii inchida inca de prin 2004, insa decizia s-a tot amanat!
    People tell they're sorry when the evil is already done

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Salut !

Adevarul este ca eu personal nu as fi asa de agresiv impotriva lor.
    Cred ca unii dintre noi am uitat prea repede perioada anterioara lui 1989.
    Eu n-am s-o uit niciodata.

Imi para foarte rau ca acest post de radio isi va intrerupe emisiunea in limba romana, asa se preconizeaza si cu BBC (?).

Daca noi azi ne scriem liber inseamna ca 1989 nu a fost in zadar.

E foarte trist sa uitam, dar trebuie sa apreciem si cea ce am dobandit in acesti ultimi 20 de ani. Din pacate nu stim sa apreciem ce s-a realizat.

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by traian View Post
    Eu ma bucur ca am scapat de aceste lichele care ani de-a randul, si in timpul regimului comunist si dupa, n-au facut altceva decat sa critice tara in care s-au nascut! Neculai Constantin Munteanu, Emil Hurezeanu, Sabina Fati etc. etc. nici nu maia re rost sa-i enumar, ii stiti deja! Iata ca a venit vremea cand le-a sosit si lor ceasul si vom scapa de ei! O sa ramanem cu radiojurnalele Radio Romania, Europa FM, Info Pro, Romantic etc., slava Domnului avem de unde alege!
    Altul care nu are mai mult de 18 ani....
    Dacă-ţi ia careva internetul azi, ce mai faci ?

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

Traiane, nu stiu cum se face dar tu inainte scrii si dupa aceea gandesti. No offence dar asta-i realitatea la tine. Ei nu criticau tara in care s-au nascut ci regimul comunist care teroriza populatia prin aparatul de represiune denumit securitate si care ani de-a randul a infometat romanii. Presupun ca nu ai trait acele vremuri, din acest motiv pui problema asa. Daca tu crezi ca te descurci cu 2 kg de ulei pe luna la 4 persoane, cate-o jumate de pachet de unt de persoana pe luna, carne cand da Domnul, ce mai, toate erau raritati de parca erau produse exotice, inseamna ca esti vegetarian , sau daca in afara de cantece patriotice si revolutionare sau ce-a mai facut tovarashu' in peregrinarile lui prin tara nu vedeai altceva la tv, atunci presupun ca tie-ti placea genul asta de program si nu te interesa un Music By Request sau Metronom care difuzau ultimele aparitii discografice europene sau de peste ocean. Cauta materiale pe internet despre acea perioada, citeste-le, si apoi as vrea sa vad daca mai ai parerea asta despre cei care au luptat intr-un mod sau altul impotriva comunismului.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by traian View Post
    ...... Si nimeni nu-si mai permite sa bage banii aiurea intr-un post care nu mai prinde la public.
    Da,pacat.Dar si mai mare pacat ca se cam inmulteste acest public la care nu mai prinde nimic.Trist.
    .

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

E o regula care zice sa nu judeci omul dupa fata.
    Tu esti exceptia care confirma regula.
    Cred ca esti mult mai tanar decat arati in fotografia din avatar.

...................

Serios acum, asta e ce cred pustii despre Europa Libera? Ma ia cu fiori.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

---------------------------------------------------------------------
    Eu ma bucur ca am scapat de aceste lichele care ani de-a randul, si in timpul regimului comunist si dupa, n-au facut altceva decat sa critice tara in care s-au nascut! Neculai Constantin Munteanu, Emil Hurezeanu, Sabina Fati etc. etc. nici nu maia re rost sa-i enumar, ii stiti deja! Iata ca a venit vremea cand le-a sosit si lor ceasul si vom scapa de ei! O sa ramanem cu radiojurnalele Radio Romania, Europa FM, Info Pro, Romantic etc., slava Domnului avem de unde alege!
    ----------------------------------------------------------------------
    Auzi prietene tu sti ce inseamna sa NU AI VOIE sa dai drumul la radio si sa asculti un post de radio - in principiu Europa Libera - sa fi arestat a doua
    zi sau chemat sa dai explicatii la securitate?
    Cred ca tu pe vremea aia erai in stadiu de proiect adica pe teava tunului sau putin mai jos in saculetul cu bilute.
    Asa ca mai bina taci si da-te pe net in continuare ca tot nu pricepi nimic
    din ce se intampla in jurul tau.

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

@traian
    Bai,tu-ti dai seama ce prostii scrii.Ai ascultat Europa libera pe vremea lui Ceausescu?Imi aduc aminte de Europa Libera care pe data de 21 Decembrie mi-a spus ca demonstratia continua si din ce in ce mai multi oameni se strang la Universitate si am plecat si eu acolo.In ziua de 21 a fost pur si simplu singurul sistem de informare din Romania.
    Offfff!
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Posts Thanks / Likes

lasati-l in plata domnului pe Traian. cand il vad ce scrie parca am in fata ochilor citate din operele lui Corneliu Vadim Tudor adresate cu deosebita stima si caldura celor de la Europa Libera, in paginile revistei Romania Mare.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

traiane, io sa fiu in locul lui Fanta te-as bana 99 de ani pentru scrierea asta; poate dupa perioada asta o sa incepi si tu sa gindesti. Numele alea pe care le-ai pomenit tu ne-au dat sperante atunci. N.C. Munteanu traieste intr-o garsoniera in Munhen iar Vadim, Voiculescu, Paunescu si alti securisti se lafaie in fotolii de deputati si senatori in Parlamentul Romaniei. Mi-e scirba. Mi-e scirba si cind vad ce gindeste un om tinar, acum.
    Se pare ca au invins sacalii, sau sint eu pesimist...
    SHALOM

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Pai nu stiti ca Traian e "pui de militian" ?
    Asta nu stie ce lume "frumoasa" era inainte de 16 decembrie 1989.
    Rolul posturilor de radio mai sus amintite nu se discuta. Inainte de decembrie 1989 toate inforatiile le luam de acolo atat de la emisiuniile in lb. romana cat si in lb. maghiara. Si dupa 1989 mult timp erau singurele care erau obiective...vezi mineriadele, sangerosul martie de la tg mures ...etc
    Pacat ca dispare o bucata de istorie. (Emisiuniile in lb maghiara au disparut de mult: Europa Libera in 1993, BBC acum 3 ani )
    Toata stima celor care au lucrat in decursul aniilor la aceste posturi indiferent la ce redactii.
    Noi cei care eram mai mari in "epoca de aur ceausisto comunista" stim ce inseamneau aceste radiouri.
    Cei care cu wctudor and company ...no comment

superstar Expert
    Posts Thanks / Likes

Default soim al patriei...

traiane ce ti as stilci moaca!numai cind ma gindesc la cite cozi stateam:la lapte-pe la 4dimineata puneam punga cu sticle;la carne unde era o bataie ca la steaua-dinamo;la ulei,zahar,malai,etc.Apa se oprea,curentul la fel,benzina-nu,program tv -nu.cu de alde tine nu m ar mira sa se intoarca acele vremuri...

Posts Thanks / Likes

Gyuri, voi aveati noroc ca mai ascultati la Kossuth pe 540 KHz stiri de afara. pe vremea aceea radiourile maghiare nu erau cenzurate, in Ungaria era altfel de comunism (cu fatza umana). insa noi, care nu stiam in limba maghiara decat cateva cuvinte invatate de la vecini, nu aveam acces la informatii. uitati-va la opinia publica din Ungaria si uitati-va la cea de la noi. Niciodata romanul nu a avut taria de a iesi in strada decat impins de la spate sau cand n-a mai suportat, cand i-a ajuns cutitul la os. asta e foarte rau si ne cam meritam soarta.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by niros View Post
    Gyuri, voi aveati noroc ca mai ascultati la Kossuth pe 540 KHz stiri de afara. pe vremea aceea radiourile maghiare nu erau cenzurate, in Ungaria era altfel de comunism (cu fatza umana). insa noi, care nu stiam in limba maghiara decat cateva cuvinte invatate de la vecini, nu aveam acces la informatii. uitati-va la opinia publica din Ungaria si uitati-va la cea de la noi. Niciodata romanul nu a avut taria de a iesi in strada decat impins de la spate sau cand n-a mai suportat, cand i-a ajuns cutitul la os. asta e foarte rau si ne cam meritam soarta.
    Da,desi ascultam si Kosshut Radio si Radio Novi Sad cu emisiunile in limba maghiara,nu pot uita ce a insemnat in viata noastra Europa Libera.A fost simbolul si speranta LIBERTATII.
    .

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default priviti marete nume....Mihai, Traian...

traiane...traiane...
    ti-am zarit de mai multe ori postari referitoare transmisiunile satelit analogice.... receptii de sateliti...etc. si in ce priveste aceste domenii cu siguranta pricepi.
    cat despre politic si istoric,ce mai, viata de zi cu zi de pana in 90, sau esti verde si nu prea stii, sau ai primit o educatie de bolshevic.

studiaza frate, si nu uita ca ai un nume caruia tre sa-i faci fata

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)