Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Reglaj 2 lnb-uri

Am o mica nedumerire legata de cat de mult la % se poate pierde din nivelul semnalului in momentul in care se folosesc doua lnb-uri iar distanta intre sateliti este de 10 grade. Mai exact la o antena offset de 1,4m cu lnb-ul central pozitionat pe Astra 19.2E iar cel de-al II-lea lnb pe Eurobird1 28.5E. Personal nu reusesc sa scot mai mult de L 64% cu Q 38% pe cel mai sensibil TP al lui Eurobird cu toate ca am inteles ca acest satelit se poate receptiona ok cu o antena de 60 cm in Bucuresti.
    Am observat ca in cazul in care al II-lea lnb este pozitionat pe Hotbird 13e pierd aproximativ 20% din semnal fata de momentul in care am pozitionat ca satelit central Hotbird-ul.
    Legat de Eurobird nu stiu cat as putea avea ca semnal maxim cu antena direct pozitionata catre el pentru ca fizic nu pot sa o intorc spre acest satelit deci nu imi pot da seama cat de mult pierd din semnal avand ca lnb secundar cel de pe Eurobird. Totusi intre 19.2e si 13e este o diferenta de 5-6grade iar fata de 19.2e si 28.5e este de aproape 10 grade deci ma gandesc ca as putea pierde mai mult de 20% din semnal.
    Totusi nu cred ca semnalul pe care il receptionez este cel maxim pentru ca inca nu imi intra foarte multe TP-uri de pe Eurobird (ex.11222.17 H, 11307.00 V).
    Pinnacle PCTV SAT + Offset 1,4m + Lnb 0,2db

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

As vrea sa va mai intreb daca all II-lea lnb (cel positionat pe Eurobird) trebuie sa fie mai jos sau mai sus fata de cel de pe 19.2e?
    Am gasit un suport pentru Intelsat si Hotbird (situatie similara cu a mea ca si sateliti) iar cand antena era pizitionata pe Intelsat iar al II-lea lnb pe Hotbird, cel din urma era mai jos fata de primul pe o linie orizontala. Totusi pe un alt site se explica pizitionarea pentru antena central pe Astra 19.2 si Eurobird secundar, cel din urma era mai sus ca cel central.
    Din ce am incercat nu am reusit inca din nici o pozitie sa primesc un semnal mai bun ca cel pe care il am momentan si nu as vrea sa reglez antena dupa idei gresite.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Se pare ca am gasit rapunsul pe un alt site. Pentru cei interesati pozitionarea se face in felul urmator. Privind antena din fata ei, cu cerul in spate, lnb-ul din stanga (Eurobird) trebuie sa fie la o distanta aproximativ dubla fata de lnb-ul central in comparatie cu cel din dreapta. In acelasi timp el trebuie ridicat un pic mai sus fata de lnb-ul central privind cele trei lnb-uri pe orizontala. Privind lnb-urile de deasupra ele trebuie sa fie in linie aproape dreapta, totusi putin curba in oglinda cu curba pe care o creaza antena.
    Lnb-ul pentru Hotbird trebuie sa fie mai jos fata de cel central. Cam atat.

Totusi inca nu am un raspuns legat de cat de mult poate sa scada semnalul pentru lnb-ul pozitionat pe Eurobird in cazul in care avem toate 3 lnb-urile atasate cu pozitionare centrala pe 19.2e fata de momentul in care antena este pozitionata direct pe 28.5e.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by abrash43 View Post
    Totusi inca nu am un raspuns legat de cat de mult poate sa scada semnalul pentru lnb-ul pozitionat pe Eurobird in cazul in care avem toate 3 lnb-urile atasate cu pozitionare centrala pe 19.2e fata de momentul in care antena este pozitionata direct pe 28.5e.
    Sa inteleg ca nu are nimeni idee cam cat se poate pierde din semnal?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Chiar nu are nimeni raspuns la problema mea?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

De ce nu poti monta antena pe 28?
    Este de indicat sa montezi lnb cu focarul principal pe satelitul cel mai slab.astra e un satelit puternic,si pentru o antena de 1.4 nu e nici o problema.Nu uita daca modifici pozitia antenei,sa modifici si pozitia monturii in partea dreapta daca te uiti la antena din fata iei.lnb secundar trebuie sa fie putin mai jos fata de cel principal.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

poti folosi montura (model digi) 1W-13E

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)