Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
    Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Cuiburi de viespi!!

Am si eu o mare problema: In podul casei unde se afla o parte din teava pe care este instalata antena de satelit si pe unde am acces la antena, se afla o sumedenie de cuiburi de viespi. Nu pot sa ma apropii de antena in nici un chip! Stie cineva cum pot sa ii starpesc? Exclus focul! Ceva substante cu care sa actionez pe timp de noapte cand sunt toti viespii in cuib - sau alte solutii?
    Multumesc!
    Bos-biciu ( Ant.1,5 al, H-H strong 2100,skystar2 ,Echocmart 791, , Echostar 770, Ant.0.9 Digi,Hyunday 1160, Amoko Alien.)

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

ii afumi cu sulf. dai foc la un baton de sulf si il pui in zona unde sunt cuiburile, la o distanta de 2 - 3 metri. fumul va ajunge la ei si vor pleca de acolo. alta solutie este sa apelezi la o firma de deratizare, au tot ce trebuie sa te scape de ei.

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Mesaj publicitar.
    Puteti incerca cu mare succes sa puneti aceasta intrebare si la sectiunea SFATURI UTILE a acestui forum.
    cu mii de multumiri pentru atentia acordata
    "un moderator"

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

cauta un masochist !

4x4 Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    cauta un masochist !
    am ras 5 minute...

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Am aparat de spalat masina cu presiune.Bagam jetul pe ele.Ce zici?
    Apropo!
    Bai fratilor,v-am zis ca am instalat o antena de Digi pe un stalp intre cateva randuri de stupi si eram cu palarie cu plasa pe fata,halat alb pana la genunchi si eram in pantaloni scurti si sandale.A fost o chestie stil sport extrem.Trebuia sa fac miscari foarte lente ca sa nu supar albinele.Antena era cam in dreptul unui culoar de zbor intre stupi.Cool!Am scapat cu viata
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Te costa 5 lei un spray de muste si dai pe racoare pe cuiburi si scapi

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Ai ulei ars ?! , pune pe un par o cirpa inbibata in uleiArs si aprinde'o ,bagate in pod la ei cu iea fumegind(fara flacara,sa nu aprinzi ceva! ), o sa-i imparstii iar apoi ci o pereche de manusi cauciucate poti sa le i-ai cuiburile care sunt facute(atentie! ca s-ar putea sa mai fie si in interiorul cuibului) . Si eu stau la tara si stiu cum e...normal se iau in timpul ierni cind sunt amortiti(nu au niciun fel de activitate).Ai mare grija sa nu umbli cu flacara prin pod,chiar si de la o pinza de paianjen poate iesi D-mnFeri o catastrofa.

La mine a dat rezultate cind mi- am schimbat acoperisul casei,o multime am avut(tot la al doilea cirip)

Baffta
    Cred ca Dumnezeu a pierdut Romania la poker!
    Suntem o natie de cersetori...

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

Moderator Expert
    Pe marginea prapastiei. Privind voios (spre voi) in jos!
    Posts Thanks / Likes

Faci rost de doi dictatori (Ceausesti) si te scapa ei de ele!
    Prajiturile preferate ale dictatorilor erau ”Cuib de viespe” stropite cu lapte, brinzoaice, strudele cu mere sau brinza, minciunele. ”Cum venea Elena prin bucatarie si vedea ca fac «Cuib de viespe», imi zicea sa-i scot din cuptor si sa-i dau imediat, asa fierbinti si inca nefacute”, povesteste bucatareasa.
    http://www.portalulrevolutiei.ro/arhiva/2002_52.html

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Spray cu vopsea si bricheta.In 30' am deratizat tot .E bine sa ai si o galeata de apa pe aproape ca nu se stie niciodata.

Silver Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Bai va reclam pe toti la protectia animalelor. Chiar nu vreti sa le acordati nicio sansa la viata saracelor viespi?
    Totusi o persoana a propus metoda cu fumul si asta ar fi cea mai ortodoxa metoda. Nu cred ca e nevoie de sulf si alte chestii. Tin minte cand eram mic cum faceam fumigene spargand o minge de ping pong (doar cu minigile defecte faceam asa ca nu aveam multe si se gaseau greu), luam o jumatate de minge si o bagam in staniol de ciocolata. Pe urma tineam staniolul deasupra unui chibrit aprins si astfel aveam fumigiena care sigur nu o sa prezinte un pericol pentru casa.

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bosbiciu View Post
    Am si eu o mare problema: In podul casei unde se afla o parte din teava pe care este instalata antena de satelit si pe unde am acces la antena, se afla o sumedenie de cuiburi de viespi. Nu pot sa ma apropii de antena in nici un chip! Stie cineva cum pot sa ii starpesc? Exclus focul! Ceva substante cu care sa actionez pe timp de noapte cand sunt toti viespii in cuib - sau alte solutii?
    Multumesc!
    Solutia mecanica. Iei un cos de gunoi cu capac (pedala), costum de ala galben de ploaie, gluga in cap sau casca de motociciclist, asta in lipsa de costum de apicultor sau chiar apicultor. Si cu manusi in maini, cauciucate, de alea de electrician, rupi cuiburile si le lasi sa cada sau le bagi fortat in cos apoi inchizi capacul. Dupa aia le eliberezi la distanta de casa, minim 200 m.

Dar mai bine apeleaza la un apicultor.
    Sau be, spray de muste. Merge si la viespi.
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Eu pe vremuri colectam cuiburile de viespi pt pescuit (larvele albe din interior) de clean si sabioara, pe arges. Metoda - foarte simpla. Un bat de vreo 2 metri cu care dislocam cuibul pana cadea, apoi cale-ntoarsa si asteptam vreo 5 minute, timp in care viespile dispareau de langa cuib. Daca faci chestia asta cu toate odata, ai scapat de ele, vor pleca in locuri mai pasnice...... Eu nu urmaream sa scap de ele, ci din contra, sa nu le extermin chiar de tot.... ca aveam interes...
    DM800, DM7020, DM500S, KSC-570, SRT4355EVO, Conserve diverse, SkyStar 2 Rev 2.6, Offset 1.2, H-H Strong, Twin Inverto 0.3, 53E - 30W, etc....

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satenicu View Post
    Mesaj publicitar.
    Puteti incerca cu mare succes sa puneti aceasta intrebare si la sectiunea SFATURI UTILE a acestui forum.
    cu mii de multumiri pentru atentia acordata
    "un moderator"
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Viespi

Pt viespi am gasit in Bricostore un spray special. Nu mai stiu cat costa dar e foarte eficient - bate jet concentrat, la pana 5 metri! Si in plus otrava din spray le paralizeaza. Cand dadeam intr-un cuib la mine in pod le vedeam ca vin spre mine si cadeau la jumatatea drumului. Si de un an nu au mai revenit.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)