Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default AVC Codec si TVR-HD

Salutare.

Ieri am vazut si eu prima data ceva transmis de TVR-HD.
    In timpul meciului, desi aveam level&quality la 100%, din cand in cand apareau mici erori de decodare (pete verzui).
    Am incercat sa schimb codecul (folosesc AltDVB + Cyberlink H264), insa CoreAVC nu se descurca chiar deloc cu streamul TVR.

Intrebarea e: exista erori in streamul TVR-ului sau poate cineva sa imi recomande un alt codec mai stabil, eventual cu filtrare/postproc? A incercat cineva Sonic, Nero, ffdshow, etc?

Multumesc,
    Florin

PS. ProTV-HD, la stiri (adika cand e hd ), se vedea f bine, fara erori.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default directx 10

Eu am incercat cu varii codece si rezultatul e acelasi. Pe ProTV HD se vede OK, dar pe TVR HD apar ceva probleme in afara de petele verzi. E clar ca cei de la TVR folosesc alta codare decit ProTv HD. Rezultatul e ca se vede cu un soi de macroblocuri care se suprapun peste imagine, apar si dispar periodic cam cu o rata de 1 pe secunda. Acelasi rezultat cu placi nvidia 6600 GT si 7200 GS.
    In opinia mea cred ca problema e de la directx. Pentru cine are o placa video cu suport directx 10, ar merita sa incerce sa instaleze pentru XP directx 10 de la rusii KM-Software si poate se schimba in bine si TVR HD. Sau sa incerce pe Vista care are deja directx 10.
    Astept sa ne confirme cineva daca se vede pe PC ca si pe decodor hw H264 si eventual sa ne explice cum a procedat.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Eu pe Vista 64, DBViewer+Cyberlink H264, quad Core 2 Duo, GeForce 8800 se vede fara freeze sau drop. Vad pe un LCD prin DVI-HDMI fara probleme majore, poate doar ca intreteserea de la 1080i si inverseaza cateodata.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Erorile alea "de decodare" cum le numesti tu sunt de fapt erori ale semnalului..calitate...exemple: iti trece cineva prin casa (tunnerul pe pci e mai putin sensibil), iti cere reteaua gsm un register....tunnerul o ia razna si vezi un macrobloc...2...Sunt f multe cauze mai ales dat fiind faptul ca transmisia dvb-t in romania este EXPERIMENTALA, semnalul este f mic, practic orice obstacol iti poate cauza probleme.
    buc. | parabola 1.5 | invacom 0.3 dB | dm500 | dm800 | 62E -> 30W

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

multumesc tuturor pentru raspunsuri

pana la urma cea mai buna solutie a fost ProgDVB+ElecardAVC. Decodare stabila fara fazele lui Cyberlink 7.xx H264 (care, se pare, nu face postprocesare prea multa).

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)