Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default URGENT! -ultima zi inainte de cumparare rec HD

Salutare!
    Vineri plec in concediu, stau si prin Germania vreo 7 zile.

As vrea sa cumpar un recever HD, dar sincer sunt total confuz..

Faceti va rog o mica lista cu pro si contra, dar nu de genul temperatura, design, bla bla. Ma intereseaza ce poate si ce suport are.

Ordinea ar fi asa:
    1. DM800, pare cel mai bun pt ca suporta si Gbox si CCcam si Mgcamd. CORECT?
    suporta diverse imagini. Nu ma intereseaza cu HDD.
    DEFECTE: nu are HDMI. pana la urma merge sunetul pe DVI?
    PLUSURI: suporta tuner DVB-T, care chiar merita pt 50 euro.

2.IPBOX 900 , nu vad de ce sa iau 9000.
    N am inteles inca daca merg toate Gbox si CCcam si Mgcamd.
    Va rog precizati client/server.

3. Kathrein 910. O data cu Enigma 2 merge cumva si CCcam si Gbox?
    sau o sa mearga? sunt sanse? sperante?

Nu as vrea sa dau mai multe de 400 euro, dar daca nu scade inchid ochii si la 450 pt dm800.

De asemnea daca stiti magazine in drumul Munchen- Vienna, va rog dati un link.
    MERCI.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Dream 800
    • NU este un defect lipsa HDMI . Pe DVI ai si video si audio iar in cutie ai un adaptor : DVI la HDMI , deci NU e nici o problema : in TV va intra HDMI si in Dreambox DVI . Imaginea este peste receptoarele mai ieftine.
    • Imagini functionale pentru el sunt foarte multe deja : fa-ti aici o idee
    • Suporta si tuner de cablu , DVB-C , nu numai DVB-T si DVB-S/S2 .
    • Cel mai bun suport dintre toate receptoarele linux cu HD , e de ajuns sa intrii aici ca sa vezi ca zilnic apar fisiere pentru 800 .
    Sa nu iti para rau ca e cu putin mai scump decat altele dar merita fiecare euro .

Viena :
    1. http://www.dworld.at
    2. http://www.dream-sat.at

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

raspunsuri m ai jos :

Quote Originally Posted by mark21 View Post
    Salutare!
    Ordinea ar fi asa:
    1. DM800, pare cel mai bun pt ca suporta si Gbox si CCcam si Mgcamd. CORECT?
    suporta diverse imagini. Nu ma intereseaza cu HDD.
    DEFECTE: nu are HDMI. pana la urma merge sunetul pe DVI?
    PLUSURI: suporta tuner DVB-T, care chiar merita pt 50 euro.

Merge Sunetul

2.IPBOX 900 , nu vad de ce sa iau 9000.
    N am inteles inca daca merg toate Gbox si CCcam si Mgcamd.
    Va rog precizati client/server.

Vor merge in scurt timp. pana acum la oate modelele anterioare de IPbox prin firware upgrrade merge si Gbox si cCam si Mgcamd .
    Ipbox 9000 suporta si un al doilea tuner dvb-c sau dvb-t ..optional si cititor de carduri.

3. Kathrein 910. O data cu Enigma 2 merge cumva si CCcam si Gbox?
    sau o sa mearga? sunt sanse? sperante?

O sa merga in 2 -3 luni.

Nu as vrea sa dau mai multe de 400 euro, dar daca nu scade inchid ochii si la 450 pt dm800.

De asemnea daca stiti magazine in drumul Munchen- Vienna, va rog dati un link.
    MERCI.
    DM 800 HD . DM 500 . O oala de 0.9 m

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Dream 800
    • NU este un defect lipsa HDMI . Pe DVI ai si video si audio iar in cutie ai un adaptor : DVI la HDMI , deci NU e nici o problema : in TV va intra HDMI si in Dreambox DVI . Imaginea este peste receptoarele mai ieftine.
    • Imagini functionale pentru el sunt foarte multe deja : fa-ti aici o idee
    • Suporta si tuner de cablu , DVB-C , nu numai DVB-T si DVB-S/S2 .
    • Cel mai bun suport dintre toate receptoarele linux cu HD , e de ajuns sa intrii aici ca sa vezi ca zilnic apar fisiere pentru 800 .
    Sa nu iti para rau ca e cu putin mai scump decat altele dar merita fiecare euro .

Viena :
    1. http://www.dworld.at
    2. http://www.dream-sat.at
    Salut!
    Merci de raspuns, pt asta inclinam si eu.

Inca o intrebare, stie sa playeze mkv sau ts?

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

ts . Urmeaza sa apara si restul de codecuri . Sper ca te-ai lamurit care receiver are suport adevarat inca din prima zi de cand a aparut pe piata .

Digitally Remastered Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca toata lumea spune ca prin DVI de la DM800 iese si video si audio, tu ce crezi? Ai probat sau vorbesti din auzite?
    Documenteaza-te si apoi vorbeste!
    [LEFT]Signature not found... Try again!

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Daca esti asa de categoric, poate spui si pe ce pini ai mufei DVI e transmis semnalul audio.

Audio eventual scoti de pe iesirea optica S/PDIF.

Am vazut pe net convertoare in care bagi semnalul video de la o mufa DVI si semnalul audio de la o iesire digitala audio S/PDIF si care scot semnal digital audio si video pe HDMI. Ceva de genul asta (cu intrare audio coaxiala). Un simplu adaptor DVI-HDMI nu face asa ceva.

Nu am probat DM800, dar stiu sigur ca interfata DVI (ca standard) este doar interfata video. M-am si uitat in manualul receiverului DM800 (dar nu am gasit manual decat in limba germana) si nu am vazut decat ceva ce pare un simplu adaptor DVI-HDMI. La fel, la setarile audio-video (pag. 68 ) nu apare nici un fel de optiune gen audio prin DVI.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

@serpico - DVIE permite sunet si Imagine ...asta este pe DM800... sunet si imagine digitala mixate pe o iesire HDMI catre TV ~! este un simplu cablu .... DVIE-to-HDMI ! poti sa fii convins ca noi , posesorii de DM800 ... nu sintem deloc surzi ~

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Asta inseamna ca nu au respectat standardul DVI si au facut un conector hibrid. Un fel de iesire HDMI dar cu conector DVI in loc de conector HDMI. Nu prea inteleg de ce au facut asa si nu au pus pur si simplu un conector HDMI.

Are si HDCP?

Nu am mai intalnit acronimul DVIE. Ce inseamna? DVI Extended/Enhanced? Un link daca se poate.

Iesirea audio prin DVI-ul asta hibrid este AC3? De exemplu daca as conecta adaptorul DVI-HDMI intre DM800 si un receiver cu intrari HDMI, am sunet 5.1?

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Serpico View Post
    ...Asta inseamna ca nu au respectat standardul DVI si au facut un conector hibrid...
    Aaaa, care standard? Nu ai auzit de placi grafice care prin hdmi dau si sonorul la monitor? Mai cauta ca vei gasi. Da probabil nici alea nu au DVI standard da de fapt pe cine intereseaza? De fapt, DVI e standard de trimis semnalul, ce e modificat aici e doar conectorul nu standardul DVI.

...De exemplu daca as conecta adaptorul DVI-HDMI intre DM800 si un receiver cu intrari HDMI, am sunet 5.1?
    Sunetul e redat digital prin cablul DVI->HDMI merge sa-l bagi in receiver dar nu stiu sigur ca vei avea 5.1, insa asta e rezolvata cu iesirea digitala optica prin care ai sunet perfect cu 5.1 si orice receiver actual (chiar si mai vechi) are intrare optica.

In alta ordine de idei tu te contrazici ca nu e asa cum stim toti cei ce avem receiverul asta si apoi ne ceri si sa argumentam de ce e asa cum nu crezi tu. Simplu, daca nu crezi cumpara-l si te vei convinge, are iesire audio digitala prin DVI la un cap si HDMi la celalalt, ai vazut citi pini are o mufa DVI? Numara-i, numara si tot ce trebuie transmis prin ei si trage linie vezi daca ramine loc si pt sonor. Si da, suporta si HDCP, o magarie care nu e folosita decit de premiere. Apropos, HDCP nu e obligatoriu sa fie nici macar la HDMI, si eu stiam ca face parte din standard dar nu e asa. In plus la DVI o poti dezactiva fara probleme, deci DVI-ul aduce avantaje, si diferente de calitate HDMI-DVI nu exista, sunt 2 standarde identice calitativ pina la conectica. Si inca o data, audio prin DVI->HDMi merge si cablul necesar il are dream-ul la el deci nu trebuie sa improvizezi ceva sau sa cumperi separat, la fel si cablul pt hard intern SATA.

Bafta
    19,2E + 0,8W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ruk22 View Post
    Tu te contrazici ca nu e asa cum stim toti cei ce avem receiverul asta si apoi ne ceri si sa argumentam de ce e asa cum nu crezi tu.
    mihaip e primul care a spus (in acest topic) ca detine un DM800, deci are informatia direct, nu citita pe undeva. Poate nu e singurul care are DM800 dintre cei ce au postat pe acest topic, dar ceilalti nu au specificat asta. Eu am precizat ca nu am DM800 si am spus ca interfata standard DVI este o interfata video. Un adaptor standard DVI-HDMI pus pe o iesire DVI standard, categoric nu scoate si sunet. DM800 pare sa nu respecte standardul si de aici explicatia prezentei sunetului.

Un citat direct de pe site-ul www.hdmi.org (sectiunea Knowledge Base, categoria Audio):
    http://www.hdmi.org/learningcenter/kb.aspx#109
    Q. Do I need a separate audio cable if my if my HDMI output is a physical DVI (DVI to HDMI adapter) port is not a true HDMI port?
    Digital Visual Interface (DVI) is a video interface standard designed to maximize the visual quality of digital display devices such as flat panel LCD computer displays and digital projectors. Because DVI is a video-only standard, a graphics card with DVI port, even one with a DVI-HDMI adapter sends uncompressed digital video data to a display but does not send audio.
    Vad ca ai editat postul in timp ce raspundeam.
    Nu ai auzit de placi grafice care prin hdmi dau si sonorul la monitor?
    HDMI e perfect capabil sa transmita video si audio, asa ca nu nu inteleg ce ai vrut sa zici cu asta. Unele placi grafice care scot audio si video pe HDMI au o intrare S/PDIF la care conectezi iesirea S/PDIF a placii de sunet. Situatia e diferita fata de DM800.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Asta inseamna ca nu au respectat standardul DVI si au facut un conector hibrid. Un fel de iesire HDMI dar cu conector DVI in loc de conector HDMI. Nu prea inteleg de ce au facut asa si nu au pus pur si simplu un conector HDMI.

Are si HDCP?

Nu am mai intalnit acronimul DVIE. Ce inseamna? DVI Extended/Enhanced? Un link daca se poate.

Iesirea audio prin DVI-ul asta hibrid este AC3? De exemplu daca as conecta adaptorul DVI-HDMI intre DM800 si un receiver cu intrari HDMI, am sunet 5.1?

1)Da , este un conector hibrid . Nu au folosit HDMI pentru ca s/w este
    open source si nu au obtinut licenta ;
    2)Nu are HDCP - asta ar trebui sa bucure ;
    3)DVIE este trade mark DM ;
    4)Ai sunet 5.1 doar daca receiver-ul are decodor AC3 .
    In God I trust . All others pay cash .

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Aaaa, care standard? Nu ai auzit de placi grafice care prin hdmi dau si sonorul la monitor? Mai cauta ca vei gasi. Da probabil nici alea nu au DVI standard da de fapt pe cine intereseaza? De fapt, DVI e standard de trimis semnalul, ce e modificat aici e doar conectorul nu standardul DVI.

Sunetul e redat digital prin cablul DVI->HDMI merge sa-l bagi in receiver dar nu stiu sigur ca vei avea 5.1, insa asta e rezolvata cu iesirea digitala optica prin care ai sunet perfect cu 5.1 si orice receiver actual (chiar si mai vechi) are intrare optica.

In alta ordine de idei tu te contrazici ca nu e asa cum stim toti cei ce avem receiverul asta si apoi ne ceri si sa argumentam de ce e asa cum nu crezi tu. Simplu, daca nu crezi cumpara-l si te vei convinge, are iesire audio digitala prin DVI la un cap si HDMi la celalalt, ai vazut citi pini are o mufa DVI? Numara-i, numara si tot ce trebuie transmis prin ei si trage linie vezi daca ramine loc si pt sonor. Si da, suporta si HDCP, o magarie care nu e folosita decit de premiere. Apropos, HDCP nu e obligatoriu sa fie nici macar la HDMI, si eu stiam ca face parte din standard dar nu e asa. In plus la DVI o poti dezactiva fara probleme, deci DVI-ul aduce avantaje, si diferente de calitate HDMI-DVI nu exista, sunt 2 standarde identice calitativ pina la conectica. Si inca o data, audio prin DVI->HDMi merge si cablul necesar il are dream-ul la el deci nu trebuie sa improvizezi ceva sau sa cumperi separat, la fel si cablul pt hard intern SATA.

Bafta
    O intrebare punctuala : cum dezactivezi HDCP in DVI ?
    In God I trust . All others pay cash .

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

...mihaip e primul care a spus (in acest topic) ca detine un DM800, deci are informatia direct, nu citita pe undeva...
    Intre timp suntem multi care avem dm800, surprinzator de multi la pretul lui, si cei care suntem asa inversunati de-asta suntem asa ca nu ne putem lasa contrazisi cind vedem si auzim cu ochii nostri; fara suparare. Si standardul DVI e respectat ca standard pina la conectica. Iar pini sunt liberi pt a lega sonorul la ei, ceea ce a si facut DM.

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by valerica View Post
    O intrebare punctuala : cum dezactivezi HDCP in DVI ?
    Aici e cu dus-intors. Imaginea originala suporta HDCP-ul (teoretic) insa ea nu poate citi cartelele, deci e inutil HDCP-ul. Gemini si toate celelalte imagini pot citi cartelele dar dau imaginea mai departe fara HDCP, deci trec pe linga el. In mod normal e o neregula fata de conditiile de folosire ale Premiere, care cere ca programul sa fie receptionat doar cu receprtoare certificate care au protectia HDCP. Oricum asta e o tema care nu are ce cauta in discutiile despre receivere (fie ele katy, dream, ipbox, etc), cine naiba are nevoie de HDCP? Si cine are nevoie de el sa ne zica si noua la ce-i trebuie.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)