Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 3 of 3

Thread: recevier 6005

Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default recevier 6005

am o intrebare...am primit un recevier strong 6005 si inainte aveam un recevier analog cu convertoare analoage cu 2 lnb la recevier.intrebarea este pot sa folosesc convertorul analog cu 6005?si cum leg la tv ca n uare mufa de antena ....cu scart e o metoda?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up Convertor analog ?

Quote Originally Posted by floppe View Post
    am o intrebare...am primit un recevier strong 6005 si inainte aveam un recevier analog cu convertoare analoage cu 2 lnb la recevier.intrebarea este pot sa folosesc convertorul analog cu 6005?si cum leg la tv ca n uare mufa de antena ....cu scart e o metoda?

Convertorul analog ?
    Convertorul nu este analog sau digital, este universal sau altfel...(mai multe feluri de fapt)

Pentru ca receptorul digital sa vada tot ce poate are nevoie (in Europa) de un convertor universal, cu frecventa oscilatorului local= 9750 si 10600Mhz.
    Cu un asemena convertor strongul 6005 vede tot ce poate vedea.
    Idea e sa nu pastrezi convertorul vechi chiar daca este universal, pentru ca probabil este depasit, din punct de vedere al factorului de zgomot. Eu folosesc un LNB de 0.1 db pe care am dat doar 18 RON. Pentru un asemenea pret nu merita pastrat un LNB neperformant.

Notă: Vizionarea programelor Pay TV fără un abonament valabil este ilegală
    Discuţiile purtate si fişierele disponibile aici sunt în scop experimental şi educaţional !

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

daca nu ai lnb universal care sa acopere ambele benzi KU si ambele polarizari, schimba-l. nu exista lnb analog sau digital decat in mintea chinezului. un lnb cuprinde sonda cu care receptioneaza microundele, amplificator de semnal, mixer care mixeaza semnalul rf provenit de la sonda si amplificator cu semnalele oscilatoarelor locale (primul are frecventa de 9750 iar al doilea de 10600) apoi etajul de iesire sau separatorul ca sa nu scape oscilatii in tunerul receptorului. exista lnb-uri cu oscilatoare cuplate inductiv la mixer si acestea au cel mai mic zgomot de fond dar sunt si scumpe, si lnb-uri cu oscilatoarele cuplate capacitiv care sunt pe toate gardurile si in toate pravaliile, sunt ieftine insa au zgomot mai mare pentru ca oscilatorul e etajul care induce zgomotul in lnb si cu cat e mai performant si mai bine separat de mixer, cu atat zgomotul dat de el se simte mai putin in lnb.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)