Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14
    FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Question Incarcare baterii alcaline Rayovac

Sunt de 1,5 V si, da, sunt reincarcabile. Chestia e ca nu gasesc incarcator "dedicat" cum zice pe blisterul lor. Ce are chargerul ala asa de special de nu poate fi clonat si, daca e special, unde il gasesc(iti)?

PS Vreau sa le folosesc la vechiul meu S3IS.

Multzam adiacent!
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by garlic_dog View Post
    Sunt de 1,5 V si, da, sunt reincarcabile. Chestia e ca nu gasesc incarcator "dedicat" cum zice pe blisterul lor. Ce are chargerul ala asa de special de nu poate fi clonat si, daca e special, unde il gasesc(iti)?

PS Vreau sa le folosesc la vechiul meu S3IS.

Multzam adiacent!
    Nu stiu exact ce are,dar eu nu am crezut ca are.Am pus 2 din astea intr-un incarcator si le-am gasit pleznite.M-am pagubit de 200.000 pe vremea aia.
    .

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Unhappy

Pe http://www.belza.cz/charge/big.htm am gasit o schema dar mi se pare cam subtzire...

Anything else?
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Cred ca poti aplica aceeasi formula ca la acumlatori!

Incarci cu 10% din amperajul lor timp de 10 ore ...

Daca sunt de 1000 mAh atunci faci un redresor la care limitezi curentul la 100 mah si le pui la incarcat 10 ore !
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

eu dupa cate cunosc, pe bateriile alcaline scrie ca nu sunt incarcabile si te atentioneaza sa nu le arunci in foc sau sa le incarci deoarece exista pericol de explozie. fa o poza sa vedem si noi primele baterii alcaline din lume reincarcabile . sa stii ca nici o baterie nu se incarca. nici cele cu zinc-carbon, nici alcalinele, nici cele cu litiu. singurele surse de energie care se pot incarca sunt acumulatorii.

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by niros View Post
    eu dupa cate cunosc, pe bateriile alcaline scrie ca nu sunt incarcabile si te atentioneaza sa nu le arunci in foc sau sa le incarci deoarece exista pericol de explozie. fa o poza sa vedem si noi primele baterii alcaline din lume reincarcabile . sa stii ca nici o baterie nu se incarca. nici cele cu zinc-carbon, nici alcalinele, nici cele cu litiu. singurele surse de energie care se pot incarca sunt acumulatorii.
    De existat exista. Altfel nu deschideam topicul. Se mai numesc si RAM rechargeable alkaline batery. Nu pot face o poza in momentul asta dar o simpla cautare cu Google ma duce la modelul pe care il am eu, http://images.google.ro/imgres?imgur...%3Dro%26sa%3DN
    Rechargeable Alkaline Manganese (RAM) Batteries:

High power and longer lasting batteries continue to be in demand even more so today. Battery applications are continually expanding as consumers are constantly looking for portable new solutions to fit their fast pace of life. Consumers, however, are also now demanding batteries that are environmentally friendly, convenient and easy to use, and most of all economical.
    Developed by some of the same individuals who founded the original Alkaline (disposable) battery, Rechargeable Alkaline Manganese(RAM) batteries offer the consumer the high alkaline power they are used to, but much more economically. It is quite clearly the best of both worlds…. All the features and benefits of Alkaline batteries, with the added benefit of being rechargeable.
    While RAM batteries compete with existing rechargeable products (Nickel Cadmium), as well as with disposable alkaline batteries, they should not be confused with conventional "old-fashioned" rechargeables. RAM batteries have none of the limitations of the existing rechargeable products.
    RAM batteries offer a long shelf life (typically 5 years) and give, based on AA batery size, a full 1.5 Volt at 2000mAh. RAM batteries are also environmentally friendly as the contain 0% cadmium and also 0% mercury.
    RAM batteries do not suffer from the "memory effect", on the contrary the earlier the recharge the better allowing RAM batteries to be recharged up to 250+ times.

Poate aveti pe acasa vreun incarcator mai "inteligent" sa-l disecati si sa-i faceti vreo poza doua cdu cablajul si piesele sa ma dumiresc. Ori alta varianta.

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Plictisit Teacher

Posts Thanks / Likes

Asta este incarcatorul cu pricina, l-am pus pe capacul lui sa se vada.

Din pacate este capsulat, nu are suruburi ptr desfacut.

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Question

Nu-l vinzi?

Senior Major Expert
    Posts Thanks / Likes

Rayovac sunt baterii/acumulatori/lanterne/becuri, etc americane, de o foarte buna calitate. Prin anii `93 `94 am lucrat la o companie care a fost primul importator de asa ceva din america. Erau foarte scumpe dar se vindeau in draci caci erau bune rau. Ma indoiesc ca au ceva special la incarcator, atata timp cat se gasesc incarcatoare "inteligente" uiniversale. Oricum, la ce pret au ajuns acum acum acumulatorii si incarcatoarele e de ras sa-ti faci atatea probleme.
    --BUIE MLANA-- MAI BINE O ZI SOIM DECAT O SAPTAMANA CIOARA

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Nokia View Post
    Rayovac sunt baterii/acumulatori/lanterne/becuri, etc americane, de o foarte buna calitate. Prin anii `93 `94 am lucrat la o companie care a fost primul importator de asa ceva din america. Erau foarte scumpe dar se vindeau in draci caci erau bune rau. Ma indoiesc ca au ceva special la incarcator, atata timp cat se gasesc incarcatoare "inteligente" uiniversale. Oricum, la ce pret au ajuns acum acum acumulatorii si incarcatoarele e de ras sa-ti faci atatea probleme.
    Pai nu prea merge cu orice.Eu cu asta am incarcat si s-au bushit.

Offtopic.
    Si sa nu mai deschid alt post,ia uitati-va cate incarcari se mai pot face acuma :

Numai de 100 de ori.Am luat anul trecut asa ceva,tot 2 bucati,nu cred ca le-am incarcat de 100 de ori,ca intr-un an sunt 52 de saptamani si in nici un caz nu le-am incarcat saptamanal,mult mai rar.
    Acuma am luat altele ca eu credeam ca aparatul e de vina,ca a luat o cazatura (motanul a fost de vina,nu eu).Si surpriza,de mai bine de o saptamana merg brici,si uitandu-ma pe ambalaj am obsevat treaba cu 100's Recharge.
    Si ce e mai curios,ia vedeti ce traducere baga pe verso.

Ca sunt baterii,apoi acumulatori,ca merg de 1000 de ori de reincarcat cand in fata scrie altceva,halal sa le fie.
    Last edited by Mayerling; 25th June 2008 at 03:02.
    .

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Exclamation Caut in continuare schema sau scheme de RAM chargere...

Am gasit ceva mai convingator aici:
    http://members.shaw.ca/Botgoodies2/M...ltiCharger.htm

...si explicatii plus disectii de RAM batteries aici:
    http://rexlabs.dnsalias.net/chemproj...emanganese.htm

...iar pentru chimistii de la RDI:
    RECHARGEABLE ALKALINE
    CHEMISTRY
    Manganese dioxide cathode reaction:
    · MnO2 + H2O + e- <=> MnOOH + OHZinc
    powder anode reaction:
    · Zn + 2 OH- <=> ZnO + H2O + 2 e-
    Overall cell reaction:
    · Zn + 2 MnO2 + H2O <=> ZnO + 2 MnOOH
    Electrolyte:
    · Aqueous potassium hydroxide solution

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

inseamna ca sunt acumulatori bazati pe o componenta alcalina. un acumulator se incarca corect in impulsuri, o tensiune egala cu cea scrisa pe el si curent 1/10 din valoarea celei trecuta pe eticheta. atunci incarcarea se face corect, fara distrugerea acumulatorului sau slabirea prematura a capacitatii. in general producatorii acumulatorilor recomanda anumite tipuri de incarcator pentru acumulatorii respectivi. nu luati incarcatoare GP de la Vitacom. pe langa faptul ca nu incarca aproape deloc, distrug intr-un timp scurt acumulatorii.

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Schema super simpla si totusi...

...si totusi respecta principiul lor de incarcare. Cetiti articolul. Am o carcasa de la un incarcator 4xAA/AAA chinezesc, folosesc partea lui de hardware (borne, arcuri, traf, carcasa), si Pana la chargerul cu controler PIC sau Atmel il probez pe asta. Keep in touch. http://www.geocities.com/CapeCanaver.../circuit3.html

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)