Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Este posibil - problema cu DM500

Interb de la cunoscatori: este posibil sa moara conexiunea de retea din Dreambox DM500-s? Nu de alta insa de cateva zile am o problema: PC-ul meu nu mai detecteaza conexiunea cu Dreamboxul, si nici LED-ul de conectare din interiorul Dreamboxului nu se mai aprinde. Am incercat cu 2 cabluri diferite de Crossover si tot nu vede. Mentionez ca cablurile sunt OK. Este posibil ca cumva a murit placa de retea integrata in Dreambox?

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Re: Este posibil - problema cu DM500

Quote Originally Posted by MrMxyzptlk
    Interb de la cunoscatori: este posibil sa moara conexiunea de retea din Dreambox DM500-s? Nu de alta insa de cateva zile am o problema: PC-ul meu nu mai detecteaza conexiunea cu Dreamboxul, si nici LED-ul de conectare din interiorul Dreamboxului nu se mai aprinde. Am incercat cu 2 cabluri diferite de Crossover si tot nu vede. Mentionez ca cablurile sunt OK. Este posibil ca cumva a murit placa de retea integrata in Dreambox?
    foarte posibil

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

nu am DM500 si nici alt model. Poate este vreo optiune de enable/disable. Vezi ca nu cumva sa fie vreo problema de driver la PC sau chiar placa din PC sa fie problema. Incearca o data sa schimbi placa din PC cu alta care e buna si apoi sa tragi concluzia finala.
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Remember Digitalus!! Expert

Posts Thanks / Likes

Cam greu de crezut!

Eu as verifica in primul rind cablul apoi placa de retea si setarile calculatorului

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default xx

Quote Originally Posted by stailus
    nu am DM500 si nici alt model. Poate este vreo optiune de enable/disable. Vezi ca nu cumva sa fie vreo problema de driver la PC sau chiar placa din PC sa fie problema. Incearca o data sa schimbi placa din PC cu alta care e buna si apoi sa tragi concluzia finala.

Stailus are dreptate, vezi de placa din calculator, sau vezi sa nu ai cumva NORTON ANTIVIRUS , ca e cel mai gunoi soft care s-a inventat vreodata.

Succes
    dm500

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

nu folosesc Norton Antivirus, si practic link-ul mergea, am oprit PC-ul am revenit si nu mai mergea. Desigur primul lucr a fost ca am ceva probleme la placa de la PC. Am schimbat placa. Nimic. Okay. Am reinstalat Windowsul cu SP1 si numai softurile necesare pt. a se conecta la Dreambox (fara drivere pentru componentele PC-ului meu, singurul driver instalat era driverul de la placa de retea, care s-a facut automat). Iarasi nimic. Am schimbat cablul crossover, testat cu Tester de cablu UTP, arata ca cablul este absolut OKAY. Iarasi: nimic. Nu a mai ramas decat problema la dreambox.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

N-ar strica sa verifici si setarile din Dream de la Comunication Settings (IP, gateway...) si pe cele din PC.
    De asemenea, mufa de LAN din Dream, sa nu fie vreun contact rupt.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Mai poti incerca eventual sa flash-ui serial o imagine oficiala si sa vezi daca merge reteaua dupa aceea.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

gompo: m-am uitat din pacate. a fost primul lucru ...

ramane varianta lui loko ... daca tot nu merge, ma duc la Peruvision BV. Insa din pacate nu vad cum ar fii posibil ca pur si simplu dintr-o data sa nu mai mearga cu Gemini 2.0, un Gemini cu care a mers pana acum ... sunt 99% sigur ca cumva s-a ars placa de retea din dreambox. Nu vad cum este posibil insa asa se pare.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

aceasi problema a avuto un baiat din craiova si a trimis dreamboxul in germania la reparat,unde a stat 2 luni.este 100% dusa placa de retea din dreambox.
    350 kg de scule!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)