Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11

Thread: defectiune

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default defectiune

detin un strong 4125 si un tv sony,conexiunea realizand-o printr-o mufa scart,canalele receiverului intrand pe optiunea de video a tv.azi,s-a ivit o defectiune,si nu imi dau seama care e hiba...imaginea canalelor de pe satelit nu mai e vizibila pe optiunea video,se aude doar sonorul si niste dungi orizontale...in schimb,poti vedea imaginea canalelor de pe satelit in miscare daca comutezi tv pe un canal de la firma de cablu si pui teletextul...stie careva ce s-a intamplat..e mufa de vina,tv sau receiverul?

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Schimba sau misca mufele de la cablul scart...sar putea sa fie un contact imperfect la unul din picioruse...sper sa nu fie altceva mai grav...Succes...!
    MARELE..MOGUL

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Thumbs down daaa

da la fel mi s-a intamplat si mie...e de la mufa scart ...cumpara-ti una mai k-lumea...de preferat cele ambalate in cutii de plastik sunt cele mai bune..cauta mai bine pe la magazinele cu produse electronice...

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

eu zic , fara sa ma dau mare stiutor , ca tv-ul este de vina si ca e un defect destul de grav. incearca cu alt tv sau sau cu alt receptor .sau incearca sa conectezi receptorul la tv prin rca-uri sau rf....

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

4125 nu are modulator rf. si cu rca va fi la fel pt ca trebuie sa foloseasca un adaptor rca/scart si pana la urma tot acolo ajunge. @mitru, probeaza receptorul cu un alt cablu scart sau pe un alt tv, iti vei da seama care e buba. liniile albe care apar pe ecran sunt de la cursa inversa, ori s-a jucat cineva la nivelul de alb de la trafo linii si l-a dat prea tare, ori tubul e cam obosit.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by niros View Post
    4125 nu are modulator rf. si cu rca va fi la fel pt ca trebuie sa foloseasca un adaptor rca/scart si pana la urma tot acolo ajunge. @mitru, probeaza receptorul cu un alt cablu scart sau pe un alt tv, iti vei da seama care e buba. liniile albe care apar pe ecran sunt de la cursa inversa, ori s-a jucat cineva la nivelul de alb de la trafo linii si l-a dat prea tare, ori tubul e cam obosit.
    Salut,daca e unul din modelele KV29 CL SAU FX ,e vorba de contacte imperfecte la circuitul de sincro pe langa procesor TDA 9394 .

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

se pare ca nu e mufa de bai...aceleasi simptome cu o alta mufa scart...modelul tv sony KV-21T1K...poate ca o fi obosit si el..ca e de vreo 7 ani jumate achizitionat..m-as baga io in el..da mi-e teama sa nu raman fara el in mod definitiv si irevocabil...macar merg canalele de cablu...si le vad si pe alea de pe satelit cand accesez teletextul...http://www.rdi-board.com/images/icons/icon7.gif
    Smile

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu ai vreun videorecorder prin casa? Din receiver intri cu cablul scart in videorec. iar pe asta in vezi pe televizor prin cablu RF, ca pe orice alt canal terestru. Cu alte cuvinte ai nevoie de un modulator si videorecorderul poate face acest lucru.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

se pare ca defectiunea e strans legata de receiver...dupa o saptamana in care n-am folosit receiverul decat pentru mutarea antenei pe alti sateliti pentru sky star-ul din calculator..azi am luat receiverul si mufele si l-am incercat la un alt tv unde mergea..surpriza enorma..a fost cand intorcandu-ma acasa...functiona...asta pana in momentul in care...mi-am dat seama ca defectiunea e cauzata de o supraincalzire a receiverului...care in jurul dupa amiezei..se afla in bataia razelor soarelui..care nu face decat sa incalzeasca cutiuta metalica a receiverului pana la parametrii nefunctionali...afland cauza..am desfacut receiverul si l-am aspirat de praf...introducandu-l vreo 2 minute si in frigider..sa-si revina...acum functioneaza ca nou...sa vedem cat timp...in plus nu i-am mai montat cutia ..pentru o mai buna aerisire..si bineinteles l-am mutat mai la umbra...

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Atunci monteaza un radiator pe acel cip sau daca nu te deranjeaza un ventilator alimentat la 5 volti

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by horatyu View Post
    Pai daca e de la soare problema se rezolva cu o umbreluta asa cum sunt la cocktail
    lasa misto-ul ieftin......... are dreptate baiatul ce spune ori ventilator ori radiator

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)