Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 54

Thread: ITV 1/ Astra 2B

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default ITV 1/ Astra 2B

12402 /V/ 27500 semnal stabil cu antena 1.2 la Tulcea.Ma bucur sa va regasesc !

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Nu ma innebuniti. De vreo saptamana tot incerc, si n-am semnal pe acest TP cu un 1.80.
    Outdoor: Gibertini 125 66E - 30W, Triax Unique multifocus 23E - 1W, 6 x LNB Inverto quad
    Indoor: Dr. HD D15, Amiko X-Finder, TBS-6925, TBS-6985, TechnoTrend S2-4100, Nexus-S VDR user
    QTH: Harghita, 4614'N 2511'E.

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by JV16BAR View Post
    Nu ma innebuniti. De vreo saptamana tot incerc, si n-am semnal pe acest TP cu un 1.80.
    Pai asa cum arata aici :

pare putin probabil,dar daca ne baga un print doveditor,nu avem ce face,trebuie sa-l credem.
    .

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

sunt 2 canale pe care receptorul le identifica itv stream 3/36 si 12 199 am salvat pe telefon imagini,sper sa le pot posta curand.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

SHALOM

Moderator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Intradevar se vede cu antena de 1,8m in Bucuresti semnal 63%
    Dreambox 800HD PVR with 320GB, Sky Star2 USB Plus, Sky Star HD2 pci, Thomson HD DSI8115 with HDD160GB, DM7025, DM500.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Sal

Raportez:
    Transponder 12402 V - ITV 1
    1.4 Al, Bucuresti nord , plafon gros de nori +ploaie infecta ----- S=60% , Q=50%
    ECHOSMART 791, parabola 1.4 Al, LNB Titanium- 0.3Db (cica) , actuator Strong 18", Turk42E - Hispa30W. DTH MaxTV

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by isr2002 View Post
    Respect.Jos palaria.
    Semn ca trebuie sa-mi schimb antena.Si asa ramanand fara servici,am demontat parabola de 1,2 Al si am de gand sa-l pun acasa.Problema va fi daca-mi duce motorul,cu suport cu tot e mai grea decat offsetul.Poate-mi iau cu ocazia asta un pozitioner,ca si asa motorul hh il am de vreo 2 ani si ceva,o avea si ceva jocuri.
    .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Receptia a fost facuta cu antena de 1.4m, cu un cer destul de noros, deci se poate si SNR 88-89%. Pentru Astra de la 28.2E nu este nevoie de antene asa mari, cel putin in Bucuresti. Majoritatea TP-urilor se pot receptiona pe vreme buna cu antena de 0.9-1.0m, daca este foarte bine reglata. Un avantaj pt receptie ar fi ca tp-urile au fec 2/3.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Eu nu am semnal nici cu 1.2 nici cu 1.8. Pe alte tp-uri este ok, tind sa cred, ca ar exista o gaura de semnal in zona noastra (au mai fost cazuri, gen 11996 pe Astra, etc).
    Poate cineva din zona ma ajuta cu un report, eventual chiar maestrii satelescu sau rz (cluj respectiv brasov)...
    Outdoor: Gibertini 125 66E - 30W, Triax Unique multifocus 23E - 1W, 6 x LNB Inverto quad
    Indoor: Dr. HD D15, Amiko X-Finder, TBS-6925, TBS-6985, TechnoTrend S2-4100, Nexus-S VDR user
    QTH: Harghita, 4614'N 2511'E.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default itv 1

si in bacau cu o antena de 1.5 imi intra itv.nu-mi mai merge rai sport piu de pe hotbird.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by JV16BAR
    Eu nu am semnal nici cu 1.2 nici cu 1.8. Pe alte tp-uri este ok, tind sa cred, ca ar exista o gaura de semnal in zona noastra (au mai fost cazuri, gen 11996 pe Astra, etc).
    Poate cineva din zona ma ajuta cu un report, eventual chiar maestrii satelescu sau rz (cluj respectiv brasov)
    Se prea poate ca explicatia ta-"gaura de semnal"-sa fie corecta,dar nu trebuie sa ne pripim;daca transponderii invecinati de pe acelasi satelit au semnal util,hiba ar putea fi in alta parte,probabil ceva incompatibilitati intre lnb si receptor,care ies in evidenta mai ales pe anumite frecvente.Poate ca oscilatorul local al lnb-ului sa nu raspunda corect la comenzile receptorului;dar tot atit de bine ar putea ca si tunerul receptorului sa nu stie sa ingusteze banda de frecventa incit sa poata inchide semnalul.Pentru asta va trebui sa faci teste cu un alt lnb,si asta pentru ca stim din experienta,ca unele marci de lnb-uri dau un randament mai bun cu receptorul utilizat de noi decit altele,fie si de marca.Dar dupa parerea mea,cred ca ti-ar trebui un receptor cu tuner sensibil,stiindu-te un amator de receptii,care te-ar ajuta in multe situatii si care ar corespunde cu multe lnb-uri!
    Pe de alta parte,incearca sa adaugi o unitate sau doua la frecventa,adica in loc de 12402,sa-i adaugi 12403,12404.Precum stim deja,listele cu transponderi{Lyngsat,Satcodx,etc}sint mai mult orientative,stabilite dupa sondajele facute pe mai multi utilizatori{amatori sau dx-eri},si din acest motiv apar unele diferente intre liste atit la sr-uri cit si la frecvente.
    Mai trebuie adaugat un lucru de retinut:acest satelit are semnal util in functie de zona ,dar mai ales de ora la care vrem sa facem teste:dimineata semnalul este foarte bun pe toti transponderii,ca apoi,pe parcursul zilei si mai ales seara,semnalul sa scada semnificativ de mult aproape pina la disparitie!Si ca o ciudatenie,printre multe altele,adaug faptul ca Astra 2D,spre deosebire de confratele lui din vecinatate,Astra 2B,are semnal "mai bun" dupa masa si seara.
    Am sa pun doua poze cu semnal de pe acest transponder,luate azi la prinz,cu antena de 1.5m:

Iata mai jos o poza cu semnal pe acelasi transponder cu antena de 1.1m la ora 14.45;semnalul e de 15% calitate la aceasta ora,dar dimineata oscila intre 23%-30%:

satelescu

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Wink

ITV1 HD [necodat] pe EUROBIRD 1 28,5 grade est ,frecventa 11.426 H,FEC2/3 SR 27 500
    TOP MAN IS THE BEST MAN!

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Maximum posibil,obtinut cu SS2,DM 500-le nici nu-l miroase.

Oricum,m-am hotarat.In 10 Iunie intra banii de ordonanta.Primul drum il fac la Peruvision Timisoara sa-mi reinnoiesc instalatia.O antena mai marisoara,de marca,nu no name ca asta de acum,si eventual un pozitioner.
    Rog Timisorenii,daca exista alta firma mai bogata in oferte,spuneti-mi va rog.Si o adresa daca se poate.Cu multumiri.
    .

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Eu le stiu pe astea 3:
    PERUVISION
    http://www.peruvision.ro/

TEHNIC B
    http://www.tehnicb.ro/

MONDOPLAST
    http://www.mondoplast.ro/
    la astia daca iti faci cont pe site poti vedea preturile la produse

Am vazut in revista INFO Satelit la reteaua de distributie a revistei ca mai era o firma pe langa cele prezentate de mine dar nu am revista la indemana si nici nu-mi aduc aminte numele firmei plus ca nici nu stiu domeniul de activitate al acelei firme doar ca in revista cria ca poate fi cumparata de acolo.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)