Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25

Thread: DIVX convertor

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default DIVX convertor

Sal to @ all,
    am niste filme in format Avi si as vrea sa le fac in DiVX pentru a renunta la tehnica de mai multe CD pt.un film.
    As dorii o informatie despre ce program sa folosesc,eu am cautat ceva prin net dar nu stiu care ar fi cel indicat.
    Mersi de ajutor.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Problema nu e pusa bine. Divx in principiu nu e un format diferit de avi, atit doar ca pentru un fisier .divx, sa zicem, se foloseste codecul (algoritmul de compresie al filmului) produs de Divx video si pentru un .avi se foloseste un codec compatibil mpeg 4 (care poate fi, de asemenea, xvid, divx 3.11, 4,12, 5.02, etc, sau divx low motion, etc). Asadar nu exista diferentze intre aceste formate, divx este avi in toata puterea cuvintului. A transforma avi in divx practic ar presupune re-encodare, unde se pierde calitate si spatziul ocupat e acelasi. Nu cumva ai filme format dvd sau mpeg? Sau daca sint avi, poate sint comprimate cu un codec loseless, care face, ce-i drept, un fishier avi sa ocupe spatziu cit 2 dvd-uri?
    Revino cu precizari.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Scuze din cauza ca nu ma pricep la asa ceva,ai dreptate,filmele sunt format mpeg si vreau sa le fac dvx sau cum spui tu avi(aici nu ma pricep )te rog spune cu ce program se converteste mai simplu.
    Mersi.

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

@[email protected] Salut.
    Din mpg2 sa le faci DivX si sa iasa bine poti folosi cu incredere GordianKnot iar daca mai esti prin zona da un telefon si iti explic cum sa faci.Eu il folosesc de mult si sunt f multumit mai ales la transformarea capturii de pe Sky Star 2.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Pai man, daca ai cunostintze cit de cit bune de operarea programelor de conversie complicate, potzi incerca cu gordian knot, (nu cu auto gk ci cu gk clasic), da rezultatele cele mai bune, dar are un meniu complicat si necesita ceva cunostintze. Ca de altfel shi timp.
    Trebuie sa stii ca acolo unde poti, cu toate ca e meniu complicat, sa faci multiple reglaje, calitatea finala va avea de cistigat. Programele care fac ele totul, sunt comode, dar nu prea ai ce scoate din ele.
    a) solutzie semi-complicata
    Daca nu te-ai "luptat" cu asa ceva inainte, foloseste virtual dub 1.5.10 cu mpeg2, nu stiu daca mai sint si alte virtual dub-uri care stiu mpeg2, da ala sigur stie.
    Pashii:
    1. deschizi filmul in vdub
    2. ecranul din stinga iti arata filmul actual, in dreapta e "ce iese"
    3. in principiu poti lucra cu orice codec din familia divx sau xvid, pentru compresie
    4. daca lucrezi cu alt codec in afara lui divx 5.2.1 sau 6.0, trebuie sa activezi niste filtre (resize, deinterlace, sharpness - din meniul filters). Divx-ul are deja filtrele alea
    5. compresia audio: full processing mode, stereo, 44.100 khz, codec mp3 lame
    6. daca nu ai activat filtrele, mergi pe "video", setezi divx-ul ca shi codec, foloseste rata de compresie in jur de 875 - 950 (pentru avansatzi exista calculatore de bitrate), mergi in setarile lui, resize 640 X 480
    7. recomandare: inainte de a face compresia totala, fa doar o "bucata" mica din film - selectezi din derulatorul de jos al vdub-ului cu tastele "home" shi "end" o bucatzica mica, si o comprimi

b)solutzia simpla
    1.Descarci Vidomi
    2.Incarci filmul in el
    3.Compresezi cu setarile default (xvid 900 shi audio 44.100 stereo) fara sa faci alte modificari. Va rearanja el rezolutia originala (720 X 576, incompatibila cu ecranele normale 4:3)

Mai sunt shi alte posibilitatzi: Dr. Divx, Avi video converter, etc. Primele trei sint top of the web - adica Gordian Knot, Virtual Dub, Vidomi. Alege tu.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Mersi la toti,aveam virtual dub dar nu l-am folosit.
    @strongmann,din pacate am plecat si nu mai sunt prin zona,imi pare rau,sper ca data viitoare sa fiie bine.Sper sa te prind pe messenger.
    O zi buna tuturor!

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu e divx video duplicator-ul asta cam restrictiv? Adica, parca stiam ca nu potzi folosi atceva decit divx-ul pentru compresie. Sau gresesc?

Silver Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default program

@le099 un link de download pentru acel program please.10x

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Cine din voi ma poate ajuta cu serial + activation url+activation code pentru Dr.divx v.1.0.6?PLS,programul e BETON!

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default [email protected]

Dar de ce nu incerci acest program si nu iti mai trebuie absolut nimica il poti donverti cum vrea muschi tai in toate formatele posibile care le are si cred ca vei fi foarte multumuit .Asta iti garantez eu ca il folosesc .Programul se cheama ImTOO Empeg Encoder,si iti urez spor la treaba .Te salut.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Incearca cit mai multe, pentru ca, ti-o spun din proprie experientza, nu trebuie sa te iei, in genere, dupa sfaturi. Fiecare vorbeste in functzie de configuratzia proprie si de cunostintze - vrei calitate, incerci cit mai multe. E principiul de baza...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default sal

asta cam asa este fiecare face ce vrea dar nu trebuie sa ne comportam cum se comporta alti gata iti da ideia si a disparut caci pe parcurs te alegi cu injuraturi ,el acuma daca vrea il instaleaza si vede este bun sau nu daca nu este pe gustul lui are o gramada de programe pe internet care sant poate chiar mai bune de ceea cei da lumea.Salut si respect tuturora.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Fratilor,mersi de sfaturi.Chiar am instalat Im Too imi place ,dar din cauza ca sunt la inceput cu astea voi incerca ce gasesc si ce merge,de ex.gasisem un program care imi placuse(nu mai stiu cum se numeste) si nu avea chei de activare.Dar incerc sa ma descurc si va multumesc inca o data pentru sfaturile atita de bine venite.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)