Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14
    FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Default E-skip reception via romania TV !

Quote Originally Posted by zvartoshu View Post
    o noua lovitura pentru romania , inventie belea .. receptie cu filtre de 150khz "unu dupa altul" .. aduag ca sa reusit pana acu sa se faca o ingustare atat de mare , ca in centrul buc se lua 106.7 atat de ingust ca iti venea sa razi . adica 106.65 ---106.75 .. pe langa asta nu stie omul ce a "putut receptiona pe 106.9 din bulgaria" dar luat de propagare ca nu era stabil de nici o culoare dar se auzeau cica bulgarii!
    deci .. fac o paralela

EU CU RDS pentru emisie de fm prin internet cu semnal idem cu 57khz .. si care nu intelege mai nimeni deoarece este "prea incurcat"
    si asta cu 4 de 150khz unu dupa altu sa rezulte cica pe la 120khz o "opera de arta" .. ! .. hai ca mergem bine~!
    Bei, nea Vârtosule, poate găseşti şi pentru mine un tuner de unde scurte, 2-5 Mhz, că taaaaare ţipă măseaua-n mine!
    Dobro utre! Spasiba...
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

daca esti incepator fa-ti o superreactie si merge bine pe unde scurte. eu pe asa ceva ascultam europa libera in casti si avea sensibilitate buna. dar sa faci bobina pe o carcasa cu diametru mare, ca sa ai factorul de calitate Q bun.

Posts Thanks / Likes

zvartosule, baga filtre de 10,7 mhz pe f.i. din statiile care le folosea militia pe vremuri, din acelea bulgaresti, faci legaturile cat mai scurt posibil la cablaj. inainte de mixer schimba amplificatorul de rf cu unul pe mosfet (bf 960) ca sa fie zgomotul amplificatorului mai mic. eu in deva ascult un program de radio din bulgaria (pe 101,8 mhz cred, ca folosesc un Blaupunkt cu variometru, nu e cu sinteza de frecventa). nu stiu ce statie radio e, ca mai mult dau vorbarie decat muzica. ca sa receptionezi un post de radio bulgaresc peste carpati, eu zic ca totusi e un dx bun. pana acum n-am dat importanta la asa ceva, dar ti-am citit posturile de aici si-a dat microbul in mine .

Posts Thanks / Likes

in deva am luat romania actualitati de la cluj, slab guerilla cluj, insa cele din sibiu vin destul de bine ca au pe releul de la paltinis emitatoarele. ma refer la pro fm, info pro, romantic sibiu, antena sibiului. in alba iulia astea le aud cu o sarma de un metru pusa la intrarea radioreceptorului. in deva folosesc un dipol vertical pe canalul 4 tv, cu asta iau cam tot ce misca in zona din timis pana in cluj si sibiu. daca il pun orizontal iau bine radiourile societatii romane de radiodifuziune, semnalul e polarizat orizontal. mi-a intrat bine si emitatorul srr de la cosevita, de la intrare in judetul timis. radiourile private sunt polarizate vertical. asta e dezavantajul de a lucra cu dipol, trebuie intors in functie de polarizarea semnalului si de directia lui. o sa incerc cu dipolul de la o antena quagi, ca asta ia ambele polarizari fara sa mai fie rotit la 90 de grade. daca ai avea unde sa lucrezi in afara orasului, in camp deschis, ar fi ideal pt dx-uri, in orase stii ce bruiaj este. cea mai mare sursa de bruiaj e televiziunea prin cablu.

Posts Thanks / Likes

cu dx-uri europene mai greu, trebuie sa fie propagare. vara ai avea sanse sa receptionezi ceva, dar daca te trezesti dimineata.

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Antena SW

Dar o antena de unde scurte pe 180 de metri cine imi recomanda?

Sa fie relativ mica cca 10-15 metri.
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Posts Thanks / Likes

maestre, vrei scula ca lumea pentru dx, ia de la ICOM sau YAESU. si Kenwood sunt bune. despre Alinco am o parere ca sunt asa si asa. cu radiouri de buzunar nu faci dx-uri adevarate niciodata.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by zvartoshu View Post
    ...... deci sangean - 0 receptie , parapitzupichiste cu 9v degeaba ! pai la 9V hai 10.5 bagam un la1140 AGC si aratam lumi ce inseamna dx ....
    Ce Sangean cu 9V ai testat?
    SHALOM

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

? Cred ca ma confunzi.
    SHALOM

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Opentel 3000fta key

Cum se intra in meniul keylor la acest receptor?
    Scuze nu stiu cum a ajuns aici!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Gata am gasit!

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

NRK este postul de stat din Norvegia . Te rugam nu mai pune linkuri spre boompedia .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

7 Tv poate fi de la rusi sau ceva baltici, prima probabil de la cehi

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Presupun ca nu se intampla de mult timp, mai exact de cand s-a facut cald afara.
    Ce receptionezi pe FM nu sunt posturi SW ci tot FM sau armonici receptionate de la distante mari. Nu stiu exact dar e ceva legat de ionizarea atmosferei.
    De exemplu in Constanta, vara , cu greu mai receptionezi posturile radio fm locale sau programele TV din UIF din cauza suprapunerii cu posturi transmise de turci.

In legatura cu statia de amplificare, am patit ceva asemanator cu o statie BENTOR-spania, si anume:statia legata de un receptor satelit prin mufe RCA si receptorul legat la TV prin Euroscart. In configuratia asta receptoionam un post rusesc chiar daca TV si Receptorul erau oprite. In momentul in care scoteam mufa EUROSCART postul de radio receptionat de statie disparea.
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)