Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 3 of 3
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default D80 vs Canon XSi

@stal
    Am vazut si in alt topic un post de-al tau in care faceai referinta la comparatia cu Canon XSi. Eu am ales D80 din 2 motive principale:
    1) DSLR-ul meu anterior fusese un D40x si mi-era mult mai usor sa lucrez cu un body asemanator, atat ca amplasare a butoanelor cat si ca meniu
    2) Feeling-ul pe care mi l-a dat D40x fata de D400 a fost ca tin in mana un aparat serios nu o jucarie din plastic ieftin.
    Ai aici o comparatie side-by-side intre cele 2 camere la care te referi, in mod evident nu o sa gasesti argumente suficient de puternice pentru a lua o decizie obiectiva bazata numai pe date: http://www.dpreview.com/reviews/comp...n_d80&show=all

Avantajele D80 ar fi: ISO mai mare, mai multe puncte de AF, EV superior ca range, dar Canon-ul are senzorul de 12MP fata de 10, display mai mare si este un model aparut in 2008.

Deci, sfatul meu pentru toti cei care vor sa aleaga este sa ia contact cu ele. Si asta se aplica tuturor polemicilor de genul asta (plasma vs lcd, intel vs amd, nvidia&amd, xbox360&ps3); bine macar ca am scapat de razboiul formatelor hd
    Si o ultima opinie personala: concluziile radicale gen - clar lcd si nu plasma mi se pare ca dau dovada de un singur lucru si anume ignoranta.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

In linii mari vad ca ti-a raspuns Cosmin referitor la unele argumente tehnice, desi la acest nivel asemanarile sunt foarte mari si deosebirile destul de mici. Totusi, eu mi-am facut o parere foarte buna dupa ce am vazut comparativ niste poze facute cu Canon-ul meu si unele facute in aceleasi conditii cu Nikonul. Aceleasi setari, aceeasi lumina, doar obiectivele difera. Nikon-ul are in kit un obiectiv super fain care bate la fund 18-55 de la Canon. In rest nu stiu ce sa-ti mai zic, doar faptul ca m-am chitit pe el, asta m-a facut sa-l aleg.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default shutter life

Quote Originally Posted by stal View Post
    multumesc Cosmin!
    care ar fi viata la shuttle nikon?
    Te referi la shutter? La clasa consumer probabil 50k, la prosumer minim 100k; Canon nu face exceptie. Asta in cazul meu la aprox 1,000 cadre/luna transpus in timp inseamna 4 ani, iar probabil costul e in jur de 200 EUR... sincer nu cred ca o sa mai am camera asta in 2012

btw, mai multe despre asta aici, dar nu bag mana in foc ca e pe bune:
    http://www.olegkikin.com/shutterlife/
    Last edited by cosmin_v; 28th May 2008 at 22:30. Reason: later edit

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)