Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Incarcare subtitare blu-ray in playere directshow

Am incercat pana in prezent toate combinatiile stiute de mine pt a afisa subtitarile (PGS-uri) la fisiere .m2ts deschise cu playere directshow (bsplayer , mpc , zoom etc) si nici un rezultat.Voi stiti cumva o rezolvare .....chiar sa nu existe un filtru care sa faca lucrul asta

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

pt bluray , mkv , the kmplayer stie tot , inclusiv codecuri , si da stie si sub daca exista:P)

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by sinangel View Post
    pt bluray , mkv , the kmplayer stie tot , inclusiv codecuri , si da stie si sub daca exista:P)
    Fa-mi un screen, ca nu te cred.
    Omul nostru vb. de .M2TS si subtitrare .PGS.

Din cate stiu, fisierele M2TS + PGS sunt doar pentru PS3.

@Safe.........

Korean Media Player nu vede PGS-urile.

La ce-ti foloseste un .M2TS cand il rulezi pe un Windows. Chiar ca nu te inteleg aici.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SAFETRON1 View Post
    Am incercat pana in prezent toate combinatiile stiute de mine pt a afisa subtitarile (PGS-uri) la fisiere .m2ts deschise cu playere directshow (bsplayer , mpc , zoom etc) si nici un rezultat.Voi stiti cumva o rezolvare .....chiar sa nu existe un filtru care sa faca lucrul asta

Poti sa le vezi cu Nero Show si .SRT, asta in caz ca ti sa vezi sub-uri.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by sinangel View Post
    Fiind si acesta un player directshow nu are cum sa afiseze ceva fara filtrele aferente.Cred ca l-am si probat mai demult , nu mi-a placut ca interfata si mod de lucru.

Quote Originally Posted by le099
    @Safe.........

Korean Media Player nu vede PGS-urile.

La ce-ti foloseste un .M2TS cand il rulezi pe un Windows. Chiar ca nu te inteleg aici.
    Quote Originally Posted by le099
    Poti sa le vezi cu Nero Show si .SRT, asta in caz ca ti sa vezi sub-uri..
    Scopul este rularea pe un PC mai slab care se "ingatuie" la rularea materialului cu Power dvd sau nero showtime care sunt mari consumatoare de resurse , in schimb cu un player directshow ruleaza corect.
    Subtitrarile nu-mi sunt necesare in ceea ce ma priveste dar folosesc altor persoane care nu se descurca fara.

Quote Originally Posted by stailus
    Nu se pot convertii PGS-urile (personal nu am auzit de subtitrari de astea) aste in sub, srt sau altceva care sa fie recunoscute de filtrele DS?
    Parca exista un programel ce extrage prin OCR dar este o munca in plus si nu se justifica decat daca este absolut necesar.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Ceva aici nu-mi cade.

Un pc care ruleaza perfect M2TS prin player directshow si nu duce Nero. Hai sa fim seriosi. In cazul asta fa un MKV(H264+AC3+SRT) si.............. player directshow.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by le099 View Post
    Ceva aici nu-mi cade.

Un pc care ruleaza perfect M2TS prin player directshow si nu duce Nero. Hai sa fim seriosi. In cazul asta fa un MKV(H264+AC3+SRT) si.............. player directshow.
    Oarecum surprinzator dar adevarat , explicatia e ca decompresorul H.264 produs de Nero ocupa mai mult CPU decat core avc sau cyberlink (confirmat de altfel la redarea cu fiecare filtru in parte in player directshow) , la acest lucru se mai adauga si consumul interfetei aplicatiei showtime (dar oricum este la categoria "lightweight" fata de Power DVD).

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Curiozitatea m-a impins sa fac si....... acest test.

Un prieten ma tot roaga sa-i fac filme in HD pentru PS3 cu subtitrari PGS pe care le vede foarte bine.
    In cazul de fata am folosit aceiasi formula dar fara introducerea subtitrari in container.
    De regula folosesc ceva foarte simplu, nu ma complic cu.......bla, bla, bla.
    Folosesc:
    BeSweet + AC3Machine, (asta pentru eventuale transcodari audio de la 23,xxxx la 25.xxx si alte modificari...........). Pot spune ca este maximul acum in domeniul audio. Probeaza si .............
    TSMuxer: Pentru demux, mux.(M2TS, 25, 4.1,......... bla, bla, bla, esti baiat destept, asa ca nu ma apuc sa descifrez totul, asta doar WebMan este in stare sa faca, are sharmul lui). Timp, max 10/15 minute, asta in caz ca ai de facut si transcodare audio.

In folderul creat am introdus subtitrarea .SRT si am deschis cu KMPlayer (player "depus in post" pentru valorizare de @Sinangel). Perfect.

P.S.
    Stiu ca nu am rezolvat PGS-ul dar ti-am dat o rezolvare la intrebarea facuta de tine.

"Voi stiti cumva o rezolvare......"

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)