Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Default @[email protected], ce se mai poate face ....?

Acum o luna si ceva am discutat despre o cartela suspendata pentru neplata (contract 9000092939 din 10.10.2005 ) , ma rog nu mai dezvolt .
    Ieri abonatul a fost la centrul din Constanta sa predea receptorul ,cartela si sa rezilieze contractul deoarece in ultimele aproape 2 luni cartela nu a fost activata si deasemenea nu a mai primit nici o factura.
    Fetele de-acolo i-au zis ca ar fi trebuit sa aiba cartela activata si n-au vrut sa-i primeasca receptorul solicitand totodata sa plateasca si perioada cand nu a fost activat.
    Acum o sa raspunda blana, ca de obicei : vreti moca sau mare lucru 1 abonat mai putin din 2milioane.
    Ce este de facut sau ce poate urma in urmatoarele conditii ?
    - abonatul nu va mai plati pentru un serviciu pe care nu l-a avut
    - abonatul nu se va mai deplasa la sediu sa predea receptorul (odata ce a incercat asta).
    Multam pentru atentie.

PS: Si poate inearca si angajatii rcs sa mai foloseasca si ei telefoanele sau sa mai trimita cate o scrisoare la clienti ca de la ei mananca painea.
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by pytonu View Post
    Acum o luna si ceva am discutat despre o cartela suspendata pentru neplata (contract 9000092939 din 10.10.2005 ) , ma rog nu mai dezvolt .
    Ieri abonatul a fost la centrul din Constanta sa predea receptorul ,cartela si sa rezilieze contractul deoarece in ultimele aproape 2 luni cartela nu a fost activata si deasemenea nu a mai primit nici o factura.
    Fetele de-acolo i-au zis ca ar fi trebuit sa aiba cartela activata si n-au vrut sa-i primeasca receptorul solicitand totodata sa plateasca si perioada cand nu a fost activat.
    Acum o sa raspunda blana, ca de obicei : vreti moca sau mare lucru 1 abonat mai putin din 2milioane.
    Ce este de facut sau ce poate urma in urmatoarele conditii ?
    - abonatul nu va mai plati pentru un serviciu pe care nu l-a avut
    - abonatul nu se va mai deplasa la sediu sa predea receptorul (odata ce a incercat asta).

Multam pentru atentie.

PS: Si poate inearca si angajatii rcs sa mai foloseasca si ei telefoanele sau sa mai trimita cate o scrisoare la clienti ca de la ei mananca painea.
    1.niciun serviciu din ro fie dth,fie gsm nu iti accepta rezilierea pana nu iti platesti datoriile(in acest caz clientul ar fi absolvit de orice responsabilitate iar firma ar ramane cu buzele umflate)
    2.au procedat normal,conform contractului(in majoritatea contractelor incheiate clienti semneaza "orbeste" fara a-l citi)
    3.ce este de facut? hmm ri isi plateste datoriile,ori digi ii va "vinde" aceste datorii unei firme de recuperat creantele

PS nu mi-o lua in nume de rau,e doar o parere,a mea,si cred ca e indreptatita lucru care se va confirma sau nu
    vom vedea
    O zi faina

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

In aprilie a fost suspendat pentru neplata, in luna mai a fost reconectat, vad ca era problema incarcarea contravalorii facturii pe luna ianuarie 2008. Parerea mea personala e sa achite aprilie-mai si sa rezilieze daca vrea, daca ianuarie a achitat la posta si nu au fost incarcati banii la timp si din aceasta cauza a fost deconectat, poate sa faca o reclamatie si sa ceara stornare pe aceasta perioada, dar e complicat...
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53E - -30W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Multumesc de raspuns.
    In luna mai a pierdut secventa de activare ca nu avea cum sa stie cand se trimite doar nu era sa tina receptorul in priza 1 luna iar acum cartela este tot cu nota 10.
    Treaba cu plata pentru lunile in care a fost dezactivat (aprilie si mai) nu mi se pare corecta mai ales ca singura lui vina a fost ca a platit cu intarziere factura din ianuarie iar in aprilie cand s-a taiat macaroana era cu platile la zi.

Din punctul meu de vedere pisica este in curte la rcs-rds si ei ar trebui sa rezolve problema; cel mai simplu ar fi refacerea facturii si bineinteles expedierea ei (pe aprilie nu a fost trimisa).

O intrebare mai am si inchei: se mai poate trimite secventa de activare a cartelei? (acum receptorul e cuplat la antena) in conditiile in care mai mult ca sigur nu va platii lunile aprilie si mai.
    Sa traiesti. (PS: discutia asta am s-o copiez s-o vada si el)

Haiduc Expert
    Latitude: 44.202, Longitude: 27.322, Bărăgan City
    Posts Thanks / Likes

Daca tot s-a deplasat de acasa, pe la OPC a incercat? Macar asa, de amorul artei?
    Kworld DVB-S 100 PCI, Golden Media Wizard HD Vote, offset 0.8Fe + 1.15Fe

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bibbicu View Post
    Daca tot s-a deplasat de acasa, pe la OPC a incercat? Macar asa, de amorul artei?
    Caz pierdut din oficiu, banii pe ianuarie sunt achiati in aprilie...
    Moteck DigiPower SG-2100

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Cred ca e o bulibaseala in contabilitatea de la DIGI de te doare capul.
    Factura din ianuarie se putea platii pana la sfirsitul lui februarie. De platit a plati-to la inceputul lui martie (1-saptamana intarziere), iar factura pe februarie a platit-o la sfirsitul lui martie. Asa ca in luna martie a platit doua facturi, si nu in aprilie. In aprilie a platit pentru martie, iar pentru aprilie s-a tras cortina adica THE END.

Deja ma doare capul si oricum s-a hotarat sa se mute la .....

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Spartacus ma ajuti si pe mine cu ceva?

Am achitat o facura si trebuie reactualizata cartela.Am sunat la digi,am dat datele,mi-a spus ca in maxim 24h va fi reactivata insa nimic.Am sunat a doua oara si la fel.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mokanu View Post
    Spartacus ma ajuti si pe mine cu ceva?

Am achitat o facura si trebuie reactualizata cartela.Am sunat la digi,am dat datele,mi-a spus ca in maxim 24h va fi reactivata insa nimic.Am sunat a doua oara si la fel.
    serie smartcard in PM te rog daca ai achitat la casierie rcs-rds
    Moteck DigiPower SG-2100

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)