Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Ajutor Philips DSR 9005

De ceva timp am acest receiver si as avea cateva intebari pentru cei ce stiu ceva despre el.

1.Exista alt soft fata de cel original care sa deschida programe codate?

2.Se poate conecta un cam la acest receiver cu softul original?

3.Ce cam a-ti recomanda pt a deschide cat mai multe programe SD si HD? (din ce am citit pe forum am inteles ca Diablo cam ar deschide cele mai multe programe dar nu stiu daca se poate conecta la receiver si cum se lucreaza cu el).

Numai bine si rau la nimeni.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

ce firmware ai pe reciver?
    pe al meu am 178 dar am citit pe net ca a aparut un update
    am incercat sa fac update dar nu gaseste nici un firmware nou

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu stiu ce versiune am, pt ca nu sunt acasa acum. Softul asta 178 deschide altceva decat FTA-uri?

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Este un receptor cu Nagravision Embeded , compatibil Premiere si are un lector de card si o CI ( common interface) care suporta cam orce CAM inclusiv Diablo.
    Firmware "alternativ" ...nici vorba !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Multumesc pentru raspuns.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Stie cineva cum pot face update de soft la acest receiver direct de la satelit?
    Acum am firmware 164(din 06-2006), si cand introduc un cam viacces imi spune ca aceasta versiune de soft nu suporta CI, si ca urmatoarea versiune va suporta. Am semnal pe toate TP-urile cu Premiere dar cand dau update imi spune "No new software available". Totusi cred ca exista o metoda de update dar ceva imi scapa.
    PFA 1.4m+IBU twin 75E->37.5W / PFA 3.0m Ku&C band, 103E->40.5W/Dreambox 500 HD/Vu+ Solo SE V2/TBS 5925

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default update

eu am facut update la versiunea 178 in germania
    de atunci a mai aparut o versiune noua de firmware (parca 204) dar nu o gaseste pe update
    cred ca nu avem semnal suficient pentru update, reciverul e facut special pt germania si austria

Quote Originally Posted by EXCALIBUR View Post
    Stie cineva cum pot face update de soft la acest receiver direct de la satelit?
    Acum am firmware 164(din 06-2006), si cand introduc un cam viacces imi spune ca aceasta versiune de soft nu suporta CI, si ca urmatoarea versiune va suporta. Am semnal pe toate TP-urile cu Premiere dar cand dau update imi spune "No new software available". Totusi cred ca exista o metoda de update dar ceva imi scapa.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@adi.stef
    Am reusit sa fac update-ul. Ultima versiune de soft e 214. Frecvanta de download este 12604 H 22000.
    PFA 1.4m+IBU twin 75E->37.5W / PFA 3.0m Ku&C band, 103E->40.5W/Dreambox 500 HD/Vu+ Solo SE V2/TBS 5925

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

poti sa imi explici detaliat cum ai facut update-ul?

@adi.stef
    Am reusit sa fac update-ul. Ultima versiune de soft e 214. Frecvanta de download este 12604 H 22000.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Deci, cu antena pozitionata pe Astra 19E , scanezi frecvanta 12604 H 22000. Selectezi un program tv (de exemplu TechniTipp-TV), si te duci in meniu/Advanced Settings/Decoder Status/Software Upgrade + OK. Iti va apare o fereastra cu noul soft gasit, si durata instalarii este de circa 40-45 minute. Tp-ul in cauza are ceva probleme de receptie, in timpul zilei deabia intra cu antena de 1.4 metri dar seara dupa ora 18.30 calitatea semnalului creste destul pt o receptie stabila.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

multumesc
    am incercat deja sa scanez si nu aveam semnal
    o sa incerc mai pe seara

Deci, cu antena pozitionata pe Astra 19E , scanezi frecvanta 12604 H 22000. Selectezi un program tv (de exemplu TechniTipp-TV), si te duci in meniu/Advanced Settings/Decoder Status/Software Upgrade + OK. Iti va apare o fereastra cu noul soft gasit, si durata instalarii este de circa 40-45 minute. Tp-ul in cauza are ceva probleme de receptie, in timpul zilei deabia intra cu antena de 1.4 metri dar seara dupa ora 18.30 calitatea semnalului creste destul pt o receptie stabila.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)