Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5

Thread: Hho

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Question Hho

A incercat cineva sa faca motorul sa mearga si cu apa?

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

De ceva vreme imi tot zic ca ma apuc sa construiesc un dispozitiv de electroliza gen Stan Meyer. Pt asta sint destule detalii pe net, dar oricum, se pare ca ai avea nevoie de un portbagaj de dispozitive din astea pentru a scoate cit de cit destul hidrogen. Si si asa nu stiu daca ar fi suficient pentru un motor de 1,6L.
    Pe youtube este un individ care are o Toyota facuta sa mearga cu hho (daniel something...) si el are doar o celula relativ mica, cam cit o baterie, dar nu a dat detaliile constructive.
    Se zice ca Stan M. ar fi facut motorul sa mearga direct cu apa injectata, dar eu nu am gasit nici o schema pe net care sa fi dat cit de cit rezultate. Este unul care zice ca ar fi reusit, dar nu spune cum...BS.
    Daca nu ai gasit inca site-ul asta, uita-te pe aici:
    http://www.panaceauniversity.org/

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

mersi reptilu, intre timp am vazut mai toate clipurile
    pe youtube si am vorbit cu un prieten sa-mi faca un
    generator de impuls care este cel mai important.
    Partea rea in cazul meu este ca nu am spatiu pt. cell
    (malibu 2000 6cl in V).
    Daca va merge bine, te las sa stii, poate te va mai
    interesa proiectul.

Sa auzim de bine.

Mi se rupe Expert
    Posts Thanks / Likes

ala care a reusit sa-i mearga motoru pe apa is eu , dar numa citeva zile , ca a trebuit sa trec iar pe bere si Jack Daniels , ca mi se gripa motoru.
    de atunci nici ulei de masline nu-i mai trebe , ungere 100%.

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Eu tocmai am luat un VW Jetta ca sa-l duc in RO ca masina de vacanta, dar s-a intimplat sa nu-l pot scoate in asa timp scurt din tara. Asa ca o sa am masina de experimentat un an de zile (pina la vacanta din vara urmatoare, cind sper sa reusesc sa-l duc in ro).
    La motor are loc destul, dar nu prea adinc, deci va trebui sa ma gindesc la o celula mai plata. Vreau sa incerc si ideea mersului pe vapori de benzina in loc de benzina lichida.
    Tine-ma la curent cu rezultatele tale legate de hidroliza si o sa postez si eu rezultatele legate de vapori. O sa ma apuc de asta doar peste 3 luni, cind ma intorc din RO. Poate pina atunci tu ai deja ceva rezultate.
    Daca ai citit articolele de pe site-ul panacea... ai vazut probabil ca eficienta maxima a hdrolizei se atinge doar daca tuburile de inox interior si exterior rezoneaza la aceeasi frecventa (de aia tuburile ext au taiate niste fante in ele). Te-ai gindit cum se pot ajusta tuburile ca sa intre in rezonanta la aceeasi frecventa? Se poate calcula aria suprafetei ce trebuie decupata sau pur si simplu se merge la ochi prin testare? Si cum iti dai seama daca un tub e in rezonanta sau nu?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)