Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Question Jukebox, parerile voastre, va rog

Ma bate gandul sa cumpar asa ceva pentru a reda filme in format mkv:

http://tvix.ro/new/page.php?pag=prod_6500a_detalii

Ce parere aveti? Costa 1800 lei.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

eu zic sa iei legatura cu cei de la provision fiindca au venit la "if 2008" cu asa ceva : http://www.tomacro.com/english/ si mi-au spus ca o sa coste 1000roni deci [email protected] sau www.itdistribution.ro sau telefonic sant cu sediul la "piata alba iulia 8" in bucuresti.
    eventual descarca manualul de aici : http://www.tomacro.com/english/download.asp pt. mai multe informatii.
    sa ne spui si noua raspunsul lor daca vorbesti cu ei.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Scump.Cu Banii astia iti faci un Media Center cu super placa video cu HDMI si procesor dual core si cu 2 gb ram.
    Carcasa+ telecomanda http://www.shopmania.ro/magazin~onli...p-1339913.html

http://www.silverstonetek.com/produc...pno=ml02&area=

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Am tvix 4100 si este ok, eu l-am luat cu ~1100 ron acum vreo 8-9 luni de la Tvix.ro si nu mi-a parut rau, nu stiu ce face 6500 sa justifice diferenta de pret (daca stai in Bucuresti sau alta zona cu dvb-t poti sa-i pui si tuner).
    Acum e pus pe wireless si merge ok, pana acum o luna l-am avut pe retea cu cablu.
    Eu am reusit sa-l folosesc si pt a vedea hd cu inregistrare pe dm 7000 si streaming pe tvix. Partea de foto lasa de dorit (nu poti roti pozele)
    Fata de un mediacenter PC in mod cert e mai silentios si consuma mai putin curent, daca vrem sa fim si putin ecologisti (nu neaparat pentru bani).
    Acum am o mica nemultumire ca nu reda formatul nativ in care inregistreza Kathrein(.trp).
    Pt. mai multe detalii PM

Quote Originally Posted by pauldemon View Post
    Scump.Cu Banii astia iti faci un Media Center cu super placa video cu HDMI si procesor dual core si cu 2 gb ram.
    Carcasa+ telecomanda http://www.shopmania.ro/magazin~online-carcase-calculator~produs-antec-fusion~p-1339913.html
    DM800 cu Wave Frontier T90 1w-39e - 11 LNBs

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Cu 600 RON (incl. tx. vamala) se poate aduce un NMT Popcorn Hour care
    stie numai HDMI 1.1 (adica mai putin Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD si
    DTS-HD) si accepta numai HDD PATA cu FAT32 . Ultima nu e o problema ,
    se poate pune un adaptor PATA-SATA care costa 6,5 USD incl.transportul .
    Se formateaza FAT32 HDD-ul SATA pe PC se pune apoi in NMT cu adaptor
    si astfel se pot folosi HDD SATA oricat de mari . Merge si streaming de la db
    cu img. Pli prin config. fisier zapstreaming ; nu am reusit cu VLC si Gemini .
    Testat de mine .

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

valerica modelul dat de tine este de vanzare si in romania : http://www.popcornhour.ro/ cat despre a-ti face un sist. multimedia deja e alta poveste si nu stiu ce sist. performant cu dual core , pl. video cu hdmi, 2gb ram si restul de piese si sa il scoti in 1000roni, fiindca altfel exista deja pe piata sist. barbone sau chiar mai mici gata ansamblate da cu un pret destul de.........basca cu problemele aparute dupa cu sist. de operare/codecuri si o alta poveste.
    satwien este interesat de ceva mic si compact si sa stie multe formate audio/video avand o interfata mce personalizata (bine inteles cu hdmi si tot tacamul celor 2 modele date ca exemplu).

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Da , exista si in R. dar cu 890 RON . Eu am aratat ca exista si o varianta
    mai ieftina pt. ce vrea el .

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

mai ieftina cand il cumperi ca apoi fereasca sfantul de ceva probleme, transportul atunci cine il plateste pana la service si eventual inapoi, asa il cumperi intr-adevar mai scump din tara da nu ai probleme cu transportul dus-intors fata de un dus-intors pt. strainatate.
    (ex. pt. un dream800 cumparat de afara sa platit de la 450euro la 472euro deci 22 euro numai un drum de afara in tara).

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Ce mi-a placut in mod deosebit a fost posibilitea de a citi cele mai uzuale tipuri de fisiere video (inclusiv provenite din HD), USB-ul si in special LAN-ul de 100 MB.

Pretul cred ca e unul corect, pentru ca ii pot monta un HDD de 1 TB pe care o sa-mi pot intreaga arhiva de filme si muzica si chiar sa ii fac un mount pentru legatura cu dreamurile mele, mai ales ca formatul ts este redat direct, fara alte conversii.

Varianta cu desktop cade de la bun inceput, nu asta vreau, ci o scula dedicata, performanta.

Varianta propusa de cei de la Provision are un mare dezanvataj, nu stie 5.1 si parca e pacat sa vezi un film in HD fara sunet pe masura.

In rest, multumesc tuturor pentru pareri, astept in continuare si altele

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SatWien View Post
    LAN-ul de 100 MB.
    100 Mb.
    Nihil Sine Deo!
    Ubi bene, ibi patria.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

zi-mi si mie pe unde specifica modelul dat de tine suport 5.1 fiindca nu am gasit nimic nici in descriere nici in tabelul comparativ

in manualul modelului specificat de mine la pag. 8 la specificatii a/v ports scrie: coaxial/optical spdif output 5.1 ch. digital audio.

legat de panoul cu mufe singura diferenta intre cele 2 modele este ca:

- tvix 6500a are 3 mufe rca ypbpr componente

- limhd310s are mufa clasica d-sub 15pini atat pt. iesire vga cat si pt. iesire ypbpr

in rest sant identice ca functii de iesire (si numar).

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Uita de tvix Sunt niste speculanti Nu se merita la banii astia Varianta propusa de lupull si valerica e cea mai buna

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

eu zic ca la banii aia mai bine iti iei un PS3, la fisierele mkv se face un passthrough cu mkv2vob si in 5 minute este compatibil cu PS3, are supor DivX/XVid, este un media hub serios, client UPNP, si player blu-ray. Deja asa valoreaza mult, si daca e gandesti poate iti mai iei ceva jocuri investitia merita de 1001 ori mai mult. A da, si iti mai raman ceva bani

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

pai PS3 are sata cum se impaca cu hdd-uri de capacitatii mari, cate usb-uri are in caz ca nu exista sata si are iesire 5.1 cumva, da un site cu caracteristici pt. ps3 te rog.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SatWien View Post
    Ce mi-a placut in mod deosebit a fost posibilitea de a citi cele mai uzuale tipuri de fisiere video (inclusiv provenite din HD), USB-ul si in special LAN-ul de 100 Mb.

Pretul cred ca e unul corect, pentru ca ii pot monta un HDD de 1 TB pe care o sa-mi pot intreaga arhiva de filme si muzica si chiar sa ii fac un mount pentru legatura cu dreamurile mele, mai ales ca formatul ts este redat direct, fara alte conversii.

o scula dedicata, performanta.

In rest, multumesc tuturor pentru pareri, astept in continuare si altele
    Si mie mi se pare super acesta varianta.
    Am avut putin timp si am cautat documentatie, inclusiv foto cu el. Nu am aflat cat e CPU-ul...dar flash are 32 MB si RAM 256 MB.
    Linkuri stranse in afara de cel dat mai sus, popcorn.ro:
    1. Networked Media Tank (sectiune download cu specificatii tehnice si brosura)
    2. Un FAQ despre NMT
    3. Poze (contine si mod-uri)
    Nihil Sine Deo!
    Ubi bene, ibi patria.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)