Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default incepator help scule necesare pt posturi tv pe undeva pe la tara!

m-iam luat si eu de curand o tinichia de 150cm si nu stiu sa merg cu ea care ma poate ajuta si pe mine
    ce aparatura imi trebuie ca sa pot vede si eu ...
    tvr1.. 2.. cultural.. international
    antena1 (codat) 2, 3, si international sau care mai sunt
    protv (codat) international .. si care mai e transmis
    realitatea
    prima
    n24
    0tv ddtv
    b1
    acasa
    canal d
    procinema

vreau sie u ceva mai ieftin si sa nu ma apuc sa tot misc la antena
    ceva ca sa pot decoda din programele de mai sus
    cate lnb-uri pot pune pe ce satelitzi trebuei fixati etc ...

va multumesc pt intelegere si sper sa reusesc sa trec si eu pe tv digital satelit!

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Pentru ca nu inteleg ca nu vrei sa platesti un abonament, solutia in cazul tau este sa-ti cumperi un receptor Echolite si sa-ti faci un sistem cu 4 lnb-uri astfel: 4W-1W-5E-16E.
    Vei prinde totate posturile libere de pe acesti sateliti.
    Cam astea ar fi:
    http://www.rdi-news.com/others/canale_ro.php insa lista ar trebui actualizata iarasi ca au mai fost ceva schimbari.
    Pentru ca spuneai ca vrei tvr1 2 etc, macar 50 de lei pt un card de tvr cred ca poti gasi.
    Solutia cea mai buna si cea mai simpla este sa-ti faci un abonament la un dth autohton si vei avea acces la toate posturile importante.
    Gigel

Haiduc Expert
    Latitude: 44.202°, Longitude: 27.322°, Bărăgan City
    Posts Thanks / Likes

iar daca esti capos si nu vrei sa dai 10 fara tva lui DIGITV, cauta bine pe net cum poti deschide cortina.
    Kworld DVB-S 100 PCI, Golden Media Wizard HD Vote, offset 0.8Fe + 1.15Fe

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bibbicu View Post
    iar daca esti capos si nu vrei sa dai 10 fara tva lui DIGITV, cauta bine pe net cum poti deschide cortina.
    Corect,cel mai simplu e sa te abonezi la un DTH autohton,cum a spus bibbicu cel mai ieftin DTH,DIGI-TV 35 programe la 11,90 RON TVA inclus,nu te mai complici cu patch +altceva

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

sincer nu prea ma pasioneaza sa dau bani pe fiecare luna la o anumita firma de tv atata timp cat te uitzi in sus si vezi ceru plin de satelitzi si posturi gratuite .........

ce fel de lnb-uri imi trebuie ... pt fiecare satelit sau toate la fel ...
    cum trebuie puse cum gasesc unghiurile cum reglez antena ? in ce pozitie o pun .. e mai bine daca o urc la un anumit nivel sau o las pe pamant..
    4W-1W-5E-16E
    ce posturi am pe fiecare satelit ...
    am vazut mai sus sectiune de key pt posturi .. se pot folosi la recivere sau doar pt cei crae folosesc calc pe post de reciver ?
    o lista ceva mai actualizata avetzi ?!
    sau ce ar mai trebui adaugat aici
    http://www.rdi-news.com/others/canale_ro.php

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by TERMINATORU View Post
    sincer nu prea ma pasioneaza sa dau bani pe fiecare luna la o anumita firma de tv atata timp cat te uitzi in sus si vezi ceru plin de satelitzi si posturi gratuite .........

ce fel de lnb-uri imi trebuie ... pt fiecare satelit sau toate la fel ...
    cum trebuie puse cum gasesc unghiurile cum reglez antena ? in ce pozitie o pun .. e mai bine daca o urc la un anumit nivel sau o las pe pamant..
    4W-1W-5E-16E
    ce posturi am pe fiecare satelit ...
    am vazut mai sus sectiune de key pt posturi .. se pot folosi la recivere sau doar pt cei crae folosesc calc pe post de reciver ?
    o lista ceva mai actualizata avetzi ?!
    sau ce ar mai trebui adaugat aici
    http://www.rdi-news.com/others/canale_ro.php
    cum ai vazut pe linkul de mai sus majoritatea canalelor sunt codate,sau partial codate cele libere sunt doar FTA-urile care ,dupa parerea mea nu merita sa investesti atatzia bani,ca sa la poti urmari FTA(adica Free To Air) mai bine platesi o suma minora. Key-il nu sunt doar pt cei care folosesc calc pe post de tel,dar pt a putea decoda programele mentionate de tine e nevoie de un receiver performant,de preferinta un DM500S,care este destul de scump,si nu prea se pot gasi.Asa ca te sfatuiesc sa-ti faci un abo la un DTHpt ca nu se merita sa investesti pt programele care le-ai mentionat tu

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Alege sa vezi doar canalele FTA sau daca vrei si altceva DOAR CU ABONAMENT la un dth autohton.
    RDI nu incurajeaza pirataria si cred ca este si moral si normal ca fiecare dintre noi sa plateasca macar un singur abonament la o asemena companie. Oricine vrea si altceva decat canalele transmise terestru si poate sa-si cumpere o antena de receptie tv prin satelit cred ca mai poate gasi 20 de lei/luna pentru a avea acces si la altceva.
    Gigel

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)