Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Deschidere 95'E > 45'W cu actuator 18'' ? Ei bine, DA !!!

Chiar si eu ma mir
    Nu m-am lasat pana nu am prins satelitul NSS 40.5'W (banda C)... dar nu asta e subiectul si asta chiar nu ar fi ceva deosebit

Am incercat ''imposibilul'' si am reglat in asa fel actuatorul de 18'' incat acum imi duce antena de la 40.5'W la 95'E
    Sa fiu sincer nu speram sa obtin asta...
    Totusi, nu recomand nimanui solutia de mai jos... daca o faceti, o faceti pe propria raspundere (desi nu prea vad sa ''crape'')
    Nu e singura modalitate (cam riscanta, varianta mea), in conditiile reglajului ca la carte, adica cu montura in pozitia zero pe satelitul cel mai sudic, caci se poate face si o adaptare/modificare la montura polara (varianta mai indicata si pe care am de gand sa o fac) sau cu un actuator mai lung!
    Cand se buleste actuatorul va zic
    Cam asa arata inainte pe Hispasat (link 1) si cam asa acum, pentru a ajunge la NSS 40.5'W (link 2)
    Am indicat cu o sageata pana unde a intrat bratul actuatorului in suportul de prindere.

http://forum.softpedia.com/index.php...=post&id=34387
    http://forum.softpedia.com/index.php...=post&id=42304

Voi reveni si cu poza (am lucrat chiar acum, noaptea)
    Numai bine!

P.S. Nu ar fi exclus sa incerc chiar imposibilul, adica fixare actuator 18'' pentru 45'W > 90-95'E desi la mine e o problema cu 40-43-45'W caci am un colt de cladire in cale + un gard... dar am sa incerc!
    Practic, e posibil prin modificare/prelungire cativa cm platbanda suport montura dar e posibil ca apoi sa probleme cu solicitarea la maxim a actuatorului (si asa se deschide cam la maxim, astfel ca la 95'E nici nu il mai pot controla... e nevoie de ridicare manuala a antenei pana la 90'E)
    Imi folosesc instalatia in cele mai extreme conditii

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Vad tot de la 85E pana la 45V cu un actuator de 12" montat pe o antena de 1,20. E adevarat ca se chinuie actuatorul la intorcerile de la 45V dar de 5 ani face zilnic plimbari si nu a patit nimic.
    Dincolo de 85 trebuie sa desfac actuatorul.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

E super ca totusi rezista... si de atatia ani
    Poti sa fi sigur ca poti ajunge chiar de 45'V la 95'E, cu unul de 18'' (si sa nu uitam ca sunt actuatoare si mai lungi!)
    Conteaza foarte mult conceptia/constuctia monturii polare precum si lungimea actuatorului.
    Pacat, mare pacat ca fabricantul nu se gandeste la astfel de deschideri si nu se oboseste sa testeze cea mai buna solutie pentru o deschidere maximala (ma refer exclusiv la prinderea actuatorului pe montura)
    De ex., pe montura mea, daca dadeau gaura de prindere a tijei actuatorului (varful actuatorului) cu 2 cm mai sus (inspre antena) atunci atunci automat aveam un plus de deschidere (probabil inca 3-6 grade)
    Pana la urma, imi fac singur o montura polara
    Numai bine!

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Si eu la Braila tot asa merg, cu bratul actuatorului intrat putin in colierul ala de prindere.Din cauza monturii polare de proasta calitate nu reusesc insa sa merg decit atit cit se vede.
    SHALOM

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

In pana mea...eu m-am chinuit s-o reglez super fin si tot de la Hispa la Europe*Star 1-45 est am reusit sa prind tot...nu stiu de unde ar putea fi problema...cred ca totusi de la stalpul de sustinere al antenei care nu este perfect vertical....
    Am sa mai incerc..dar nu stiu cum....
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@the the
    Ai incercat cu sugestiile dintr-un infoSatelit mai vechi? Alea unde iti spunea ce e gresit facind comparatie intre curba reala si cea urmarita de parabola ta? Daca nu il ai pot sa ti le dau.
    SHALOM

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by isr2002
    @the the
    Ai incercat cu sugestiile dintr-un infoSatelit mai vechi? Alea unde iti spunea ce e gresit facind comparatie intre curba reala si cea urmarita de parabola ta? Daca nu il ai pot sa ti le dau.
    Da bineintels ca, cu ele in fata am facut reglajul impreuna cu @ The Lost si...atat am reusit sa obtinem...
    Daca ma duc catre est cu reglajul, atunci pierd vestul...intra sub curba, daca ma duc catre vest pierd estul..asa ca s-ar putea sa fie si de la montura...ori sa incerc cu un brat mai lung...
    In fine...eu anul trecut am ajuns pe PAS 1R at 45.0W (banda Ku) si intra foarte bine..dar spre est ajungeam numai la arabsat 26...
    DVB-S:
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    DVB-T:

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Bratul mai lung nu iti rezolva problema urmaririi curbei. Adica daca esti sub sau peste curba asta nu e din cauza bratului. Poate fi neverticalitatea pilonului sau montura. De ce nu verifici daca e vertical? Macar elimini o posibila cauza.
    SHALOM

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Salut din nou!
    Am realizat ce mi-am propus

ACTUATOR 18'' - MONTURA POZITIE ZERO PE ARABSAT 26'EST =

DESCHIDERE : 45'WEST <-> 95'EST

Controlare si actionare actuator in plaja 45'W > 90'EST si manual pentru a ajunge la 95'EST, deci fara sa desfac actuatorul... am strans doar putin mai tare piulitele din montura pentru ca antena sa ramana acolo unde o fixez cu mana, adica la 95'EST!
    Acesta e maximul posibil cu actuatorul de 18'' si montura din dotare
    Solicitare la maxim...

http://forum.softpedia.com/index.php...=post&id=42413

P.S. @The the, eu am patit mai demult ceva asemanator... pilonul era perfect vertical dar datorita unei suduri nu tocmai corecte si a unui ''joc'' la montura polara aceasta nu era la fel de ''verticala'' ca pilonul.
    Am rezolvat pana la urma din suruburile de prindere si numai dupa cateva ore de teste (dintr-o extrema in alta)

Digitally Remastered Expert
    Posts Thanks / Likes

@the the
    Mai mult ca sigur nu ai pilonul perfect vertical. Poti incerca un truc: presupunem ca ai antena reglata in plaja XE - XW. Pune antena pe o pozitie extrema (X + nE sau W) unde nu mai prinzi semnal. Apoi regleaza foarte fin elevatia din antena, pana ce ai semnal. Asa poti vedea daca esti sub curba polara sau deasupra ei. Combinat cu abaterea de la verticala a stalpului, poti vedea daca acesta e vinovat sau nu de iesirea din curba polara. Eu am un H-H si merge de la 45W la 82,5E. Cred ca as mai putea merge mai la est cateva grade dar am la 25-30m de antena un bloc cu 2 etaje mai inalt. Oricum, verifica verticalitatea stalpului deoarece aceasta e responsabila de "urmarirea" curbei polare.
    Bafta!

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default In Romania nici in ora exacta nu mai am incredere!!!

Quote Originally Posted by chooleen
    @the the
    Eu am un H-H si merge de la 45W la 82,5E. Cred ca as mai putea merge mai la est cateva grade dar am la 25-30m de antena un bloc cu 2 etaje mai inalt. Oricum, verifica verticalitatea stalpului deoarece aceasta e responsabila de "urmarirea" curbei polare.
    Bafta!
    Ce montura HH ai? eu stiu ca ele sunt limitate mecanic.....! H_H-ul tau la cit ar trebui sa se opreasca? nu cumva pe la 70-76?
    @ALL
    Cine vrea monturi super de super....sa ia legatura cu mine si le faq la rindul meu legatura cu cine trebuie! Monturi care se invirt la 350 de grade !incredibil dar adevarat! totul e sa aveti motor care sa faca asta!Monturi superstrong solide...pe rulmenti ...de vreo 20-25kg ....e belea....
    Eu personal o am acum reglata intre 75(lmi)e-30w(mai mult chiar nu ma intereseaza)! si nu am nici-o problema de semnal!
    In ceea ce priveste H_H : recunosc ....pt o antena de max 1,6 off poti obtine cea mai buna pozitionare posibila insa si aici e cu schepsis...adica sa ai un rec cu usals e mult mai usor de fixat antena....
    Nu sunt mafalda....spun doar ce stiu si s-ar putea sa mai gresesc..astept prieteni care sa ma ajute corectindu-ma ....fondat!
    RESPEKT!
    IN ROMANIA, NICI IN ORA EXACTA NU MAI AM INCREDERE!

Digitally Remastered Expert
    Posts Thanks / Likes

@marian13
    Prietene, dacă montura duce la 75E-W şi eu o am setată cu "0" pe Arabsat (26E), rezultă că pot ajunge cu antena pnă la 101E (adică 75+26). Fireşte că spre vest nu merge mai mult de 49 (adică 75-26).
    Sper ca te-am lămurit.

Posts Thanks / Likes

Va multumesc tuturor pentru sfaturi si cu siguranta am sa tin cont de ele cu prima ocazie cand ma voi cocota pe bloc pentru reglaje.
    Revenind la subiect:
    Totul incepe pe Arabsat la 26 est (pozitia 0 in Buc. -sudul absolut). Toate bune si frumoase...e, acum vine dilema mea....cat la % trebuie sa iasa bratul motorului din plaja lui de miscare pentru Arabsat? eu l-am pus la jumate spre exemplu si astea sunt rezultatele...problema este ca el nu merge (in aceasta configuratie) mai mult de 45 de grade spre est .
    Astept sugestii.
    Thanks!
    DVB-S:
    DVB-T:

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Pai vezi ca a scris rz + mai sus si are si poza. Ca sa ajungi cit mai la est trebuie sa prinzi actuatorul la capatul tevii, asa cum e si in poza lui - asta daca ai actuatorul montat in stinga antenei privit din spatele antenei.
    SHALOM

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Exact... prima operatie e sa fixezi actuatorul macar ca in prima imagine/link (sau ca in ultimul, pentru 45'W-95'E, dar cu riscul de rigoare)
    A doua operatie e sa pui in functiune actuatorul... si nu mai conteaza cat e deschis actuatorul pe Arabsat 26'E, totul e sa ai reglajul bun acolo
    In functie de montura (am inteles ca este exact ca a mea) obtii respectiva deschidere
    Dureaza cam mult pana la reglarea extremelor (pana face rotatia) dar asta e...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)