Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
    Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Post DigiMobil : 800.000 de abonati

Reteaua 3G a RCS&RDS acopera in prezent 50% din populatia Romaniei, respectiv 180 de orase si circa 2500 de kilometri de drumuri nationale, a anuntat joi Valentin Popoviciu, directorul de dezvoltare al companiei. In februarie 2008, oficialii companiei anuntau disponibilitatea acestor servicii in doar 16 orase. Autoritatea de Reglementare sustine insa ca verificarile facute arata ca nu sunt probleme. Pentru moment, RCS&RDS pare sa fie al patrulea operator de telefonie mobila din Romania, cu 800.000 clienti, peste Zapp cu 500.000 abonati la sfarsitul lui iunie 2007.

RCS&RDS: Daca nu am anuntat in presa nu inseamna ca serviciile 3G nu sunt functionale

"In februarie am anuntat 16 orase, dar acum serviciile 3G sunt functionale in 180 de orase din Romania, iar acoperirea populatiei este de 50%. Este exact ceea ce ne-am obligat a realiza in licenta. Faptul ca nu am anuntat in presa unde am lansat ulterior aceste servicii, nu inseamna ca serviciile nu sunt functionale", a declarat joi Valentin Popoviciu, directorul de dezvoltare al RCS&RDS, in cadrul conferintei "Ziua Comunicatiilor".

ANRCTI spune ca RCS&RDS si Zapp sunt in grafic cu 3G

Si presedintele autoritatii de reglementare (ANRCTI), Dan Georgescu, sustine ca nu mai sunt ingrijorati in privinta obligatiilor asumate de RCS&RDS si Zapp pentru implementarea 3G, desi in luna februarie declara ca promisiunile ultimilor castigatori de licente 3G sunt "foarte generoase, daca este sa comparam cu ce au realizat Vodafone si Orange in 3G, acestia avand licenta de doi ani".

"Avem o modalitate de a controla in avans instalarea retelelor noi 3G si nu am fost ingrijorati pentru ca am vazut ca demersurile RCS&RDS pentru respectarea licentei au fost evidente. Am fost ingrijorati la un moment dat de cealalta licenta, a celor de la Zapp, insa am primit informatii, care ne-au asigurat ca si dansii isi vor respecta angajamentele din licenta pana la sfarsitul lunii iunie", a declarat joi Dan Georgescu.

La sfarsitul lunii iunie, Autoritatea de Reglementare in Comunicatii va evalua daca cele doua companii si-au indeplinit obligatiile asumate in licentele 3G.

Nicolae Oaca: Este greu de crezut ca in cateva luni au oferit acoperire 3G pentru 50% din populatie

Analistul telecom, Nicolae Oaca, este sceptic in privinta anunturilor facute astazi de catre directorul de dezvoltare al RCS&RDS.

"Vodafone a inceput constructia retelei 3G in aprilie 2005 si acum in aprilie 2008 are 43% acoperire 3G. Deci le-a trebuit trei ani. Este adevarat ca modelul de afaceri era un pic diferit, avand ca substrat o retea 2G. Dar in cateva luni de zile, sa aiba acoperire de 50%, este dificil de crezut. Ramane de vazut daca acopera tot orasul sau nu", a declarat pentru HotNews.ro, Nicolae Oaca.

RCS&RDS - 800.000 de clienti la DigiMobil

Potrivit directorului de dezvoltare al RCS&RDS, compania are pe piata din Romania 800.000 de clienti la serviciul de telefonie mobila, DigiMobil, 1,25 milioane clienti la serviciile de televiziune prin cablu, un peste un milion de abonati la telefonia fixa.

Cel putin din datele oficiale anuntate in piata, RCS&RDS pare a avea astfel mai multi clienti de telefonie mobila decat Zapp. Ultimele date oferite de Zapp sunt din luna iunie 2007, cand compania anunta 500.000 de abonati. Informatii noi de la Zapp sunt asteptate spre sfarsitul lunii iunie a acestui an.

Chris Batalliard, directorul executiv Zapp, a anuntat la sfarsitul lunii trecute ca Zapp va avea o retea functionala 3G, care sa ofere acoperire in 19 cele mai mari orase din Romania, pana la data de 30 iunie 2008, potrivit prevederilor din licenta, dar ca lansarea comerciala a serviciilor 3G va avea loc cel mai tarziu undeva in toamna anului 2008.

zzzzzzzzzzzzz Expert
    Posts Thanks / Likes

pai daca dai telefoane si cartele gratuit normal ca au 800.000 de clienti...ca lumea nu o fii proasta sa spuna nu

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

..dar semnalul?..cu el cum e?....la 10 km de Buzau..lipseste cu desavarsire....de 3G ce sa mai vb..
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Retea 3G zic ei , dar ofera numai voce - asta inseamna 3G pt RDS ?
    Alo RDS se aude ?

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Cum nu ai 3G, si ai 3G......
    Last edited by Militianu; 11th May 2008 at 13:03.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Talking

Telefonul ala gratuit e primul telefon mobil 3G din lume fara camera si browser de Internet
    In ultimul timp, au mai acaparat niste abonati bagand niste telefoane pe gat la firmele ce aveau abonamente la Internet (upgrade)! Asta cred ca a fost o miscare ca sa iasa la numar cat mai multi abonati lol
    SS1 v.1.3 / DM500S, KSF200, HSS 1160, HSS 3169, DM600 / H-H DG120 Plus, STRONG 10" / 1.15AL, 0.9FE, 0.8FE, 0.4FE / DiGi / Focus
    __________________________________________________ ______
    E placut ca altcineva sa-ti rezolve problemele, dar nu e obligatoriu!

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

de cateva zile am observat ca pe Huawei U1220 a aprut icoana de 3G diferit (este intr-un patratel acum - similar cu 3G in sesiunea de internet&date de la Nokia ) inainte era doar text "3G".
    Banuiesc ca au activat 3G date/internet dar nu am reusit sa fac nici un test pt ca nu stiu AP-ul, IP, credentialele. Are cineva vreo informatie cum ca RDS face teste de internet&date pe 3G digi.mobil ?

eu folosesc ocazional net mobil de la voda... dar nu ar strica ceva moka de la erdeeesh

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Si in Brasov a aparut 3G de cca o saptamina.
    probabil vor oferi si servicii de internet..

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by soryanb View Post
    Retea 3G zic ei , dar ofera numai voce - asta inseamna 3G pt RDS ?
    Alo RDS se aude ?
    3G e o tehnologie maestre, mai baga-ti nasul in carti tehnice si p-orma sa comentezi aiurea... serviciul de videotelefonie si transmitere de date care se efectueaza in cadrul acestei tehnologii va veni si aia si va fi functional contra cost bineanteles, n-ai fi vrut gratuit si aia Serviciul de transmitere de date e in testari...
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Daca venea Vodafone sau Orange cu oferta asta ( 1 cent in retea, 2 rtl , 8 alte retele + int ) + tel gratis, era toata lumea super multumita. Cum a venit rds, cum nu e bine. Fratilor , ati primit tel mocca, minute mocca, ce nu e bine ? semnalu ? nu-l folositi. nu va obliga nimeni sa-l folositi. sincer, in timisoara in anumite zone ( nu multe, adevarat ) , digimobil sta mai bine cu semnalu decat celelalte 2-3 retele vechi de cand bunica era fata. mai nou incep sa fie acoperite si drumurile nationale.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

refaceti calculele . Telefoanele care "se dau " acum sunt numere cu 0771.2xx deci 900.000 + 200.000 = 1.100.000 ... minim

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lauredd View Post
    refaceti calculele . Telefoanele care "se dau " acum sunt numere cu 0771.2xx deci 900.000 + 200.000 = 1.100.000 ... minim
    degeaba dau telefoane daca nu sunt folosite
    vor pierde deocamdata puternic

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

pentru cine nu cunoaste, 3G este o alta tehnologie folosita in telefonia mobila digitala. a fost conceputa in Japonia. la ora actuala in telefonia mobila se foloseste GSM care deja e o tehnologie depasita, CDMA, 3G si NMT (analogica, dezvoltata prin anii 1980 in tarile scandinave si folosita si in ziua de azi in tarile arabe) care lucreaza direct pe satelit dar tinde sa se renunte la aceasta tehnologie.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by roby m View Post
    degeaba dau telefoane daca nu sunt folosite
    vor pierde deocamdata puternic
    Asa cum atunci cand a aparut Connex, Dialog, Comorom etc. nu si-a luat toata lumea Imediat abonament, asa si cu Digi.Mobil. Mai intai te informezi, compari si alegi.

Clientul in premiera este pus in situatia de a-si da seama cum sa profite de un serviciu cu care s-a pomenit din senin!
    Un alt aspect este sa creasca comunitatea si acoperirea.

Maul, Darth Maul Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by niros View Post
    si NMT () care lucreaza direct pe satelit
    Eu n-as paria pe asta.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)