Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Very Iritant Person Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Cati ati renuntat la antena si lnb-ul DIGI?

poate ca s-or supara aia de tin cu steaua, dar eu personal am renuntat la oala aia pe scria frumos digi si la lnb-ul ala de kk care cica are factor de 0,3....(pe drak)

oricat de senin era sky-ul, eu mai mult de 66-70% semnal nu am avut cu respectivele scule....si mi le-am schimbat cu o cratita de 1,1 de aluminiu + un lnb alps twin de 0,5 .... evident ca si daca ploua torential (dar nu la bucuresti! ), mai putin de 88% semnal nu am avut....

ideea acestui topic e sa vedem cati fraieri ca mine au avut incredere in kit-ul antena+lnb comercializate de rcs - care sustine ca poti receptiona in conditii bune pachetul digi....

mie mi se pare ca prin vanzarea acestui kit care asigura o receptie nici macar minima digi face o concurenta neloiala celorlalte pachete concurente care au preturi mult mai mari la kit-uri complete (dar mai de calitate)...
    cineva ar trebui sa verifice (si mi se pare ca undeva prin iasi chiar au verificat... ) aceste aspecte si eventual sa interzica comercializarea acestor kit-uri pentru ca sunt oameni care habar nu au sa o schimbe ulterior asa cum am facut eu....

PS: no, acuma sariti toti la gatu' meu....

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu unu nu as renuntza. Semnal am destul in conditii normale de receptie. Cand ploua de rupe, sau ziua se transforma in noapte (adica ceru e negru) e normal sa pice insa mie mi se pare o chestie fireasca.
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Multumita acestui forum eu n-am luat din prima antena de la digi

Marius

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Am schimbat Vector-ul si a meritat. acum am 80-99% (TP1, TP2) si 98-99% (TP3, TP4) Pe vreme grea scade pana pe la 60%, dar merge

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Antena de la DIGI E FOARTE BUNA, am instalat sute de seturi. Suportul e mai slab. Trebuie sa verifici planeitatea antenei,sa n-o indoi cind tragi de ea,altfel are mai multe focaresi nu obtii max din ea. Oricum pretul antenei cu convertor VECTOR e incredibil de redus.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Aceleasi probleme le-am avut si eu cu semnalul dar am descoperit ce avea era din cauza lnb-ului vector si am fost cu el la garantie si mi-a fost inlocuit cu unul gold si de atunci nu prea am mai avut probleme cu semnalul asa dese .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

...eu nu am renuntat la antena si LNB Digi pt ca nici nu le-am cumparat....
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

ER' MEJO Moderator - Expert
    Posts Thanks / Likes

lnb gold e foarte bun pentru romania.ce este de aruncat este conserva care
    are un tuner de c.a.c.a.t.
    eu am facut mai multe probe cu mai multe lnb si mai multe receptoare cu o antena de 80cm in italia.
    am comparat cu sharp 0.4 si humax0,3.pe alte receptoare cum ar fi dreambox nokia humax comag e goldbox cu antena de 80cm semnal foarte bun.
    conserva cu acelesi lnb semnal bun dar in special mai bun cu sharp0,4,dar pentru,ca cred,ca conserva ar avea incompatibilitati cu unele lnb.
    diferenta o vezi la un receptor bun.
    cat despre antena 15dolari mi se pare pomana.nu ca ai laud pe gigitv dar cu 15dolari abia iti iei un lnb.apoi daca vrei calitate si performanta tot nu poti face nimic pentru ca la antene de 100de euro te impiedici de conserva.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Default In Romania nici in ora exacta nu mai am incredere!!!

VIVAT VHS-ul +LNBLUF+1bucLEGHEAN MARFA...SE SPALA CIINELE LEJER IN EL....
    EU de cite ori vad pe undeva gigitv am tendinta mereu sa cer si eu caseta cu....aia....
    IN ROMANIA, NICI IN ORA EXACTA NU MAI AM INCREDERE!

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

de prima data nici nu am cumparat oala de la ei, am una de 1,8 m(ca pt sud-estul Romaniei) si un lnb invacom de 0.3 db la care am legat 3 conserve digi, initial au fost 2 din seria 1120 si una 1160 dar dupa ce a picat una din 1120 acum s-a scimbat proportia, nivel de semnal 98% cer senin si 60-70% ploaie.

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

rusudaniion, tunerul din hss 1160na e acelasi tuner ca in strong 4125, 4155 si 4355, identic ca doua picaturi de apa. intelegi? daca e bun pe strongurile astea, de ce nu ar fi bun si la hyundai? daca nu crezi, desfa-l si convinge-te. la 1120 nu stiu ce tuner e. posibil sa fie altceva. din asta nu am demontat inca.

Keep believin` Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu stiu ce tuner e , dar e clar mai sensibil decat cel din DM500s , dupa amiaza imi merge VIVA si VIVA + perfect pe conserva, iar pe dreambox abia daca face lock.
    1.6 Offset Al, Invacom 0.3dB, VBOX 2 Moteck, DVB: Pinnacle PCTV-Sat, act. 18'' , 75°E <> 30°W , DM500s / Focus KSF100 / 2x DigiTV 1160NA / 1x Humax Digi-plus / 0.3dB Gold+0.8m Offset / BOOM TV

ER' MEJO Moderator - Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by niros
    rusudaniion, tunerul din hss 1160na e acelasi tuner ca in strong 4125, 4155 si 4355, identic ca doua picaturi de apa. intelegi? daca e bun pe strongurile astea, de ce nu ar fi bun si la hyundai? daca nu crezi, desfa-l si convinge-te. la 1120 nu stiu ce tuner e. posibil sa fie altceva. din asta nu am demontat inca.
    tunerul il comandeaza softul receptorului.deci nu compara softul hyundai cu softul strong

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)