Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    ¨˜”°º member º°”˜¨ ®™ Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Urgent va rog ...ce acte sunt necesare

Va rog sa imi dati un sfat , o firma din tara a cumparat o masina din franta(second hand) care o revinde , masina are numere de franta , ce acte sunt necesare , sau mai bine ce acte va trebui sa am de la vanzator daca eu sunt cumparatorul , multumiri multe

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca firma din RO a cumparat masina din Franta si vrea sa o revanda tot in RO, cred ca in primul rand ar trebui sa o inmatriculeze, macar provizoriu in RO. Nu vad alta varianta, decat poate import temporar, care insa nu stiu daca este posibil in interiorul EU. Deci, cere firmei respective sa inmatriculeze masina in RO (sa plateasca si taxa de prima inmatriculare) si apoi o cumperi in modul clasic. Va ramane ca firma sa se descurce cu TVA-ul deductibil intracomunitar, dar asta nu e treaba ta.

Posts Thanks / Likes

Default re...

Hmmm se poate sa fie probleme cu TVA ? scrie si : tva deductibil si la naiba daca inteleg ce si cum tre sa platesc tva sau primesc tva daca eram firma , la pretul afisat exp: xxx mai se adauga si alte costuri ?

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by danetzd View Post
    Hmmm se poate sa fie probleme cu TVA ? scrie si : tva deductibil si la naiba daca inteleg ce si cum tre sa platesc tva sau primesc tva daca eram firma , la pretul afisat exp: xxx mai se adauga si alte costuri ?
    TVA-ul este deductibil numai pentru firme, nu si pentru persoane fizice. Daca cumperi masina pe numele tau, nu ai cum sa recuperezi TVA-ul.
    Atentie la taxa de prima inmatriculare, asta trebuie platita de tine sau de actualul proprietar. Din cauza aia ti-am spus ca cel mai bine ar fi ca firma respectiva sa inmatriculeze masina in RO si abia apoi sa o cumperi tu. Mai sunt niste costuri si pe la RAR, dar nu stiu sa-ti spun care e valoarea acestora.

Posts Thanks / Likes

Default re...

Multumesc mult , topic inchis , afacerea a cazut , masina care avea "stare impecabila" era de fapt un cotetz

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Ca sa cumperi autovehicol din Frantza pe firma itzi trebuie KBIS sau Certificatul de inmatriculare de la firma romaneasca care este cumparator in original acompaniat de o delegatzie de la aceasta firma pe numele persoanei fizice care se deplaseaza sa ridice autovehicolul in 3 exemplare originale una pentru Prefectura unde se va elibera Cartea de inmatriculare provizorie care costa un cal fiscal adica intre 25 shi 45 €,al doilea pentru firma de asigurari care va face cartea verde de aigurare provizorie pe permisul persoanei delegate shi a treia sa o ai cu tine in caz de eshti controlat sa potzi justifica de ce eshiti tu cu autovehicolul firmei se cauta mai mult prin tzarile subdezvoltate styl Italia in frantza shi germania este totul informatizat shtiu bine cind bat numarul mashinii cine trebuie sa fie la volan ! O precizare ,Nu Se Pleaca din Frantza decit cu certificat de inmatriculare frantzuzesc pe numele tau de roman sau pe firme romana cumparatoare shi cum descris mai sus ceretzi Garajistului sa se ocupe de hirtii sau sa va acompanieze nu dureaza mai mult de doua ore , daca doritzi sa plecatzi cu autovehicolul cu cartea de inmatriculare pe numele fostului proprietar shi barata cu mentziunea "VENDUE LE" riscatzi sa va trezitzi cu un autovehicul GAJAT pentru credit neplatit,amenzi,datorii impozite,divortz in curs etc shi sa nu avetzi controlul technic care va garanteaza starea mashinii shi dupa ultimele norme shi kilometrajul fiind verificat systematic (se pare ca au fost de arestate mai multe persone care aduceau autovehicole din germania cu kilometrajul modificat) Cit despre TVA in cazul unui autovehhicul clasat utilitar cu mentziune VU (vehicol utilitar) in loc de VP (vehicol privat) pe cartea de inmatriculare se cere numai justificativ ce numar de TVA INTERCOMUNITAR repet pentru VP nu se poate nici recupera nici pretinde TVA iar pentru VU pretzul afishat este in general pretzul fara TVA,sper sa ajute shi altora acest mic explicativ!

Fan Barca Teacher
    Posts Thanks / Likes

Sal ,
    mare mare dreptate are francezul la ce a scris aici

Certificatul pe care tre sa il ceri la firma sau persoana care itzi vinde masina se numeste

"Certificat de non-gage " adica ce scia francezul mai sus sa nu fie amenzi , radare , amanet la banca pe masina bla bla etc

O zi buna

@+

Posts Thanks / Likes

Default re...

Inca o data mutzam mult , masina pe exterior era buna dar interior jale asa ca recurg la noi cautari

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Ce cautzi mai precis?

Posts Thanks / Likes

Default re...

O masina care sa fie in ciuda taxelor pt. cel putin 2-3 ani , cred ca ar trbui sa fie de cel mult 1,4 turbo-diesel , preferabil E3-E4 (taxa prima inmatriculare mica) , an prima inmatriculare macar 2003-2004 , AC , si binenteles daca se poate alte optiuni . Cred ca fabricantul ar trebui sa fie Opel (corsa), Ford(fiesta-focus) sau Peugeot cu putine sanse chiar citroen .
    Ma gandesc mai mult la impozite si taxe , asigurari si rovignete , de aceea masina va intra in gama "Kleinwagen".
    Pacat ca multe dintre aceste masini sunt disponibile prin Ger. pe la persoane private decat pe mobile.de si ziare nu am cum ar fi un Marktplatz din koln

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Promit ca dau o geana, in genul asta un JAZZ ar fi mai bun 1.2 sau 1.4 shi deja cind a ieshit in 2001 avea deja Euro4 shi gindeshtete bine ca dieselul ishi rupe gura cit de curind Tartariceanu zice ca are dosarul Ethanol pentru Romania e in lucru!

Posts Thanks / Likes

Default re...

Topic inchis , multumesc de ajutor si sfaturi , 307 este parcat

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)