Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Angry Modificare Grila BOOM!

salutare,
    As dori sa stiu daca urmatorul aspect imi da dreptul la rezilierea contractului CU DTH Grup.

- Astazi am sesizat schimbarea din pachetul Super Cinema Plus a programului Cartoon Ntwk, si trecerea lui intr-un pachet pay Kid Zone, el a fost inlocuit cu Jetix.

In mod normal conform contractului aceasta modificarea ar fi trebuit sa duca la notificarea mea ca abonat, si eu sa-mi dau acordul sau nu pentru aceasta schimbarea, lucru care nu s-a intamplat.
    Clauzele pe care eu le am in contract si tin de Amendamentele la Contract sunt:

- ca urmare a necesitailor legate de exploatare sau de organizarea serviciului, Boom isi rezerva dreptul de a modificacontinutul Pachetelor de servicii sau unele caracteristici ale Serviciului oferit, in asa fel incat dreptul clientului sa fie cat mai putin afectate, Boom deasemenea poate modifica politica de preturi. In aceste cazuri vor deveni aplicabile clauzele prevazute la art 5.

In sensul prezentului contract, modificarile de program, in sens orar sau de continut, nu vor fi interpretate ca modificari ale termenilor sau conditiilor contractuale si nu vor atrage clauzelor prevazute la art 5.

Art 5.

Prezentul Contract poate fi modificat de comun acord, pe baza consintamantului partilor. Boom poate propune clientului modificari ale termenelor si conditiilor prezentu;lui contract, informan clientul despre aceste modificaricu minim 15 zile inainte de intrarea acestor modificari in vigoare prin fax, prin mesaj scris afisat pe ecranul televizorului sau pe cale postala. In acest termen clientul poate sa notifice Boom in scrisexprimandu-si dezacordul fata de propunerile acestuia si sa solicite incetarea contractului in conditiile prevazute la art 11.1 litera d

Din ce inteleg eu, si nu ma prea pricep la juridic aceasta modificarea adusa de DTH Grup imi da dreptul la rezilierea contractului, dupa ce le voi trimite o notificare. As dori sa stiu daca este corecta interpretarea mea.

Multumesc anticipat,

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Cauta un avocat bun si da-i si tu in judecata .

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

bagatul si scosul de programe fara modificarea pretului nu vad cum pot fi atacate in justitie...daca ar fi modificat pretul era cumva, asa nu cred ca se poate face ceva decit renuntare la serviciu cu notificarea legala de 30 de zile sia rgumentul respectiv...
    am incercat sa gasesc motivatiile acestei modificari si cred ca este vorba de o mica reducere a cheltuielilor pentru supercinemaplus odata cu introducerea sport.ro( sigur jetix costa mai putin decit cartoon), apoi ar fi faptul ca pachetul suplimentar kidszone devine un MUST HAVE pentru parintii care au deja Boom in casa...si astfel se genereaza venituri suplimentare pentru Boom...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

daca un provider scoate un program bun din grila si-l inlocuieste cu un altul de mai slaba factura chiar daca nu modifica pretul se numeste hotie sau facatura si trebuie taxat cumva
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default sal

Teoretic aveti dreptate toti.
    1. De ex eu am facut abo ( spun doar ) pt Cartoon. Nu poate sa ma oblige , schimband pachetul in care e pus la inceput , sa platesc mai mult. Este dreptul consumatorului.
    2. Chiar nu ar trebui sa existe aceste modificari de programe, in special cele foarte vizionate, mai ales sa fie trecute din baza in extra.
    PS: Din punctul meu de vedere, sincer, nu mar deranja falimentul celor de la FAS TV. Sunt cei mai neseriosi.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Angry

salutare,

le-am factut o notificare cu privire la intentia mea de a renunta la serviciul oferit, lucru care poate fi facut conform contractului, deoarece schimbarea nu a avut caracter orar sau de continut!

Astept sa vad daca se deranjeaza cineva sa m-a contacteze.

Va tin la curent

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)