Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Legatura PC to tv plasma-ajutor va rog

Salutare,
    Intreb si eu pe userii forumului ,poate stie cineva sa ma ajute cu niste sfaturi.
    Problema este urmatoarea:
    Pc-ul este cu o configuratie buna , are placa de baza Asus P5KPL, procesor Intel core 2duo E4500 2,20 GHz , 2 GB ram, placa video Asus EAH3650 -256MB -DDR3 cu iesire HDMI.
    Am facut legatura intre PC si un sistem Home cinema Panasonic SA-XR70 (care are intrare si iesire HDMI), bineinteles cu un cablu HDMI-HDMI de 5m.
    Am rulat din pc cateva materiale video ,unele cu sunet 5.1 altele stereo.
    Intampin o problema in sensul ca desi am setat placa de sunet sa scoata sunet 5.1 ,nu ajunge la home cinema decat sunet stereo.
    Cablul l-am probat cu iesire din dvd cu iesire hdmi pus sa redea un film cu 5.1 si ajunge la home cinema ce trebuie -adica sunet 5.1.
    De ce oare din pc nu reusesc sa transmit 5.1?
    Am incercat sa redau din pc cu KMPlayer, cu BS Player, si cu Windows media player.
    Oare nu redau din pc cu playerul potrivit? ,
    placa video (softul ei ) nu stie sa trimita pe hdmi sunet 5.1?
    Ce metoda ma sfatuiti sa adopt?
    Am facut aceasta configuratie pentru a ma bucura de imagini pe o plasma de 106 cm i in format HD ,Blue ray ,si pentru ca intentionez sa-mi schimb camera video pe care o am cu una care stie sa filmeze inalta definitie.
    Multumesc anticipat pentru sfaturi.
    Cu stima :
    P.Dumitriu

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

VLC trebuie sa-ti dea 5.1. Intri in periferica audio si alegi 5.1.
    Asteptam raspunsul tau.

Cu respect

Staff: ******** Forums > DVD - DIVX - HIFI

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Eu cred ca daca vizionezi un film (de preferat cu BS player) trebuie sa cauti la filtre , in Ac3 properties sa fie pe 5.1 si nu 2.0.
    P.S. Cand instalezi filtrele sau codec-urile in pc , filtru Ac3 se pune automat pe 2.0.
    Poate fi asta cauza

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by le099 View Post
    VLC trebuie sa-ti dea 5.1. Intri in periferica audio si alegi 5.1.
    Asteptam raspunsul tau.

Cu respect

Staff: ******** Forums > DVD - DIVX - HIFI
    Salutare,
    Revin cu precizari:
    Placa video in cauza EAH 3650 are si functie de placa de sunet ,insa atunci cand o pun la treaba sa plece din ea pe cablu HDMI spre home cinema , asa cum am spus trimite sunet nu 2.0 ci sunetul care este la 5.1 pe boxele de suround spate .
    Cand este selectata placa in device-ul ei apare clar " ATI HD AUDIO REAR OUTPUT", si cred ca de aceea nu transmite decat aceasta parte de sunet ,adica Rear-ul de la 5.1.
    Sa fie o problema de soft ,care a scapat celor de la ATI?
    Daca placa video,care asa cum am spus este in sine si placa audio (verificat de mine cu dxdiag si vazut ca este ca device audio si nu da eroare la test), nu stie decat rear output ,cred ca este un bug in soft, deoarece orice placa de sunet trebuie sa aiba in setari ce sunet sa scoata (2.0; 3.1;5.1;etc).
    Ce a fost culmea ,sambata am fost la CERF la Bucuresti ,si in discutiile avute cu diverse persoane de la standuri ,mi s-a sugerat sa cumpar o placa de sunet sound blaster pe PCI Express si asta in ideea ca sunetul onboard (Realtek ) nu ar sti sa gestioneze 5.1, am cumparat placa de sunet (una destul de scumpa cca 230 roni) , si nu avea nici o legatura cu acea placa ,am cumparat-o degeaba.
    Astept alte pareri
    Va doresc o zi buna tuturor.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)