Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Receptie Astra 23,5 est

Imi poate confirma vreun bucurestean daca se poate receptiona 23,5 grade est, 11778 V 27500? Daca da, cu ce antena?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by liviurosioara View Post
    Imi poate confirma vreun bucurestean daca se poate receptiona 23,5 grade est, 11778 V 27500? Daca da, cu ce antena?
    Sint din Bucuresti, antena de 0,90. Anul trecut prin toamna intrasera ceva programe dar nu sint sigur daca erau de pe 32,5 si dupa ce am acumulat oarecum experienta in timp cu antena am reincercat sa prind satelitul din nou. E semnalul foarte slab si intrau parca doar doua canale. Oricum m-am mutat cu lnb-ul pe 28,2 , macar acolo am paramount comedy etc si vreo citeva posturi indiene sau de travel... Si eu as fi vrut sa prind nemtii pe 23,5 dar am renuntat, sint o gramada pe 19,2 ... Daca-i prinzi tu esti norocos...
    area51channel6.homelinux.com - Am revenit dar din pacate nu mai am aceasta adresa pe dyndns.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by liviurosioara View Post
    Salut
    Chiar zilele trecute am masurat nivelul de semnal pe mai multi sateliti printre care si Astra 1E.Am antena de 1,8m, lnb 0,7db si receptor Strong 4500(tuner sensibil).Neavind receptor HDTV nu cunosc nivelul de semnal pe acest transponder de pe fascicolul V BSS, dar deseara cind voi ajunge acasa iti voi comunica nivelul de semnal de pe alte frecvente ale aceluiasi fascicol la diferite ore.La un FEC de 9/10 vei avea nevoie de un semnal mult mai bun decit la un FEC de 3/4.Pe acest satelit nivelul de semnal e foarte bun doar pe frecventa cu Ocko TV (10862 H FSS), in rest lasa de dorit pentru noi cei din Bucuresti.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Exact, doar Ocko TV... parea destul de interesant canalul, in rest pauza fara alte canale...
    area51channel6.homelinux.com - Am revenit dar din pacate nu mai am aceasta adresa pe dyndns.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default receptie Astra 23,5E

Pe frecventa 11739 V BSS semnalul variaza intre 15 si 25 % pe parcursul zilei.Presupunind ca antena mea de 1,8m nu are cel mai bun randament si ca un lnb de 0,3dB (Invacom) ar aduce un cistig de semnal tot nu cred ca ar fi suficient pt un FEC de 9/10.La receptorul meu aveam nevoie de un nivel de semnal de minim 50% pt o receptie stabila a unui transponder cu un FEC de 7/8.Pe final de saptamina voi monta un Invacom pe antena si iti voi comunica rezultatele daca esti interesat.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)