Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Ford sau Peugeot

Va salut , cer o parere cunoscatorilor : daca ar fii sa alegeti intre un Ford Fiesta 1.4 Tdci Euro4(3)si un Peugeot 206 diesel sau benzina euro 3 , preturile sunt cam egale ...undeva la 4500 ...ce ati alege ?
    Multzam mult pt eventualele raspunsuri

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Eu as alege Ford deoarece citind pe forumuri am vazut ca Peugeot au preturi mult mai mari la revizii si piese de schimb deci intretinerea unui Peugeot costa mai mult decat a unui Ford.

Trnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Incearca sa gasesti mai bine un VW, cauta pe www.mobile.de

snowboarder Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by danetzd View Post
    Va salut , cer o parere cunoscatorilor : daca ar fii sa alegeti intre un Ford Fiesta 1.4 Tdci Euro4(3)si un Peugeot 206 diesel sau benzina euro 3 , preturile sunt cam egale ...undeva la 4500 ...ce ati alege ?

Eu asi alege Peugeot motoarele de la ei vorbesc de cele pe motorina sint foarte bune.

Moderator Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

sincer eu am o fiesta si e super... aceeasi alegere o aveam, eu am luat fordu iar un amic a luat peugeotul. acum nu se compara. cu mult peste este fiesta la drumurile si la ce insemna romania fata de 206

member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default re...

Quote Originally Posted by SatWien View Post
    Incearca sa gasesti mai bine un VW, cauta pe www.mobile.de
    Daca ar fii ca mobile.de sa dea un premiu la accesari cred ca timp de 2 saptamani de cand intru pe la ei am depasit limita de accesari , acum serios vorbind...sunt in cautare de ceva "accesibil la bani" am vazut ca peugeot 206 si ford fiesta din aceiasi ani exp 2002-2003 euro 3 cu putin noroc E4 , se situeaza cam pe aceeasi pozitie (la bani) pe mobile.de , de ce una din astea doua : impozit , asigurare , taxe , consum...ma gandesc la economii de viitor , nu stiu care din ele poate sa "cada" mai repede , piese mai rezistente , cineva zicea ca 206-le are probleme cu puntea din spate cad des rulmentii si totodata daca ai chinion tre sa schimbi si puntea...astept orice tip de pareri ,ma consul , iau in vedere orice sfat , si chiar daca cineva din ger. stie ceva ca are cineva de vanzare astept un zvon , merci mult

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Daca ar fii ca mobile.de sa dea un premiu la accesari cred ca timp de 2 saptamani de cand intru pe la ei am depasit limita de accesari , acum serios vorbind...sunt in cautare de ceva "accesibil la bani" am vazut ca peugeot 206 si ford fiesta din aceiasi ani exp 2002-2003 euro 3 cu putin noroc E4 , se situeaza cam pe aceeasi pozitie (la bani) pe mobile.de , de ce una din astea doua : impozit , asigurare , taxe , consum...ma gandesc la economii de viitor , nu stiu care din ele poate sa "cada" mai repede , piese mai rezistente , cineva zicea ca 206-le are probleme cu puntea din spate cad des rulmentii si totodata daca ai chinion tre sa schimbi si puntea...astept orice tip de pareri ,ma consul , iau in vedere orice sfat , si chiar daca cineva din ger. stie ceva ca are cineva de vanzare astept un zvon , merci mult
    Poate te hotaresti de una noua.Vezi ca Renault are (poate mai are ) o promotie cu RABLA.O evalueaza la 2500 Euro.Un coleg la care i-am dat potul a dus o carcasa de Dacie si cu 7700 Euro are una ca (aproape,n-are clima si geamuri electrice) a mea pe care am dat 10030 Euro.Vezi daca mai e valabila promotia,poate poate te bagi la una noua.
    .

Mi se rupe Expert
    Posts Thanks / Likes

parerea mea e sa te orientezi dupa o Skoda Fabia , arata mai bine , are consum super bun si intretinerea ( piesele ) is mult mai ieftine ca la cele 2 modele ce le vrei tu.
    una de 1,4 - 16V , din anu care-l vrei tu , are sigur euro4.
    eu am cumparat una din 2001 cu euro4 pt sor'mea , are consum sub 5 litri.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Eu merg pe mana PEUGEOT. Am asa ceva si nici nu se compara. Bine, este vorba de Peugeot 207 1.4 HDI care are multe avantaje si fata de 206, insa la drum lung si chiar si prin oras este senzational. Dotari standard, consum mic (media 5,5 l/100), sunt f.f.f. multumit de el . Si eu am avut de ales intre astea doua insa la un test drive o sa vezi diferente. Mergi pe Peugeot: fiabilitate, motor puternic si stabilitate.
    Succes.
    VU+ UNO (BlackHole) & Dreambox 500+ S, LNB Inverto Black Ultra, antena 1.1 m TRIAX, Optibox H-H DM3800 USALS, Telekom - Focus - Freesat

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Unele modele de fiesta au motor peugeot(mai vechi 2003-2004)stiu pe cineva sa chinuit sa scape de peugeot 207 care sunt foarte proaste a stat numai in service si-a luat un fiesta iar la identificare surpriza avea motor peugeot si acum a vandut si fiesta problema fiind motorul zgomotos(diesel).

member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default re...

Multumesc pt sfaturi , inca sunt in cautare sa vedem ce oferte bune gasim

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ovica View Post
    stiu pe cineva sa chinuit sa scape de peugeot 207 care sunt foarte proaste a stat numai in service.
    In ce sens? foarte proaste, te referi la ...
    oricum, cati utilizatori atatea pareri. Conteaza f. mult felul in care conduci, cum este utilizat acel autoturism. Una e sa o forjezi de-i ies flacari si alta e sa conduci moderat, ma rog...
    Last edited by Lalipuk; 30th April 2008 at 12:50. Reason: 207
    VU+ UNO (BlackHole) & Dreambox 500+ S, LNB Inverto Black Ultra, antena 1.1 m TRIAX, Optibox H-H DM3800 USALS, Telekom - Focus - Freesat

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)