Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Un articol despre HDTV in Romania

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Nu sunt de acord cu cifrele scoase de ei, cu siguranta sunt mult mai multi cei care poseda un televizor capabil sa transmita HD.
    Cat despre canale care emit HD ..
    Daca se poate in Polonia si Albania la noi de ce nu ?

exterminator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Red face

daca strici coafura articolului vei ramane tot cu vesnicul "mie ce-mi iese?"
    sau, cu alte cuvinte, "noi va dam dar depinde de cat profit avem, daca avem" - problema e normala si daca pana acum "nu ne-au dat" inseamna ca nu le iese cascavalul inca...

@t3sla - pentru ca albanezii hd sunt comercializati in UK, nu in albania
    whitesnake.com

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Doar traim in Romania.Pana si in Albania se poate.Acolo nu cred ca e lumea mai bogata.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Articol vechi, de proasta calitate, cu inexactitati si greseli.

"doar 800.000 de europeni receptionau la sfarsitul anului trecut canale HD" articolul e din 2007, deci vorbeste despre sfarsitul lui 2006. S-o fi schimbat cate ceva intre timp. Poate.
    Poate nu.

Dan Petric este total pe langa si total lipsit de inspiratie.
    „e ca diferenta dintre mono si stereo, dar in domeniul vizual“ spune el.

Autorul are vederea limitata la o singura dimensiune: "iar potentialii clienti isi pastreaza rezervele de a cumpara acest tip de televizor, sensibil mai scump, si pentru ca nu exista programe difuzate la rezolutia de 1080 de puncte "

Dintr-astea chiar nu exista. 1080 linii eventual...

"RDS nu are platforma digitala pe cablu...", spune Radu Petric, lucru la fel de adevarat ca RDS nu are nici retea de telefonie mobila.
    In TGM avem transmisii digitale pe cablu de peste 2 ani daca nu 3, s-a folosit aceasta tehnologie mai ales in cartierele de case unde nu puteau oferi calitate acceptabila la transmisii analogice.
    Radu Petric nu are de unde sa stie, el e din Piatra Neamt.

„In Piatra-Neamt avem inca parc de televizoare alb-negru. In continuare vedem Opera, Cosmos, Grigorescu cu lampi, lucruri pe care nu credeam ca le pot vedea. In Piatra-Neamt, daca am 100 de televizoare echipate HD e mare lucru“, recunoaste el.

Probabil Piatra Neamt este orasul cel mai reprezentativ din Romania in ceea ce priveste foamea pt tehnologie, deci concluzie: mai asteptam vr-o 15 ani sa moara cei care folosesc aceste televizoare alb-negru, ca doar televizoarele astea nu mor niciodata, au fost fabricate in perioada cand cuvantul fiabilitate mai era cunoscut in departamentul productie.

Cam atat despre calitatea articolului care are ca subiect tocmai calitatea.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

in afara de mine o fi numai 99 de persoane in piatra neamt care sa aiba tv HD tre sa plec sa i caut pe ceilalti 99 .

PS. curios cat am stat la magazin si l-am luat si-au luat vre-o 5 persoane asta in maxim 1 ora .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Articolul de de tot rahatu si foarte prost informat.Asa ca in toata presa Romaneasca.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

cred ca interviul e vechi de peste 2 ani cand preturile erau care erau.cu alb negru e o exagerare

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

E datat 20.11.2007.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by whitesnake View Post

@t3sla - pentru ca albanezii hd sunt comercializati in UK, nu in albania
    @whitesnake - ok, daca ei au pachet hd pentru cei din UK recomand si celor de la noi sa scoata macar un pachet hd pentru romanii din Spania daca pentru Romania nu se poate.
    Daca la noi inca nu exista oferte cu astfel de canale cum se poate pune problema persoanelor care poseda un tv hd ready.
    Eu cred ca suntem multi care am fi dispusi sa platim pentru un canal de sport sau filme in HD .
    Scuze precum : .. sunt putine persoane care detin un tv hd sunt ceva de genul
    cu ce se intampla in hipermarket uri la noi , nu are lumea bani dar sunt aglomerate si se calca in picioare .
    Am speranta ca pana la finalul anului sa vedem un Discovery HD sau National Geografic HD in ofertele unui DTH autohton
    Last edited by t3sla; 26th April 2008 at 21:18.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

am impresia ca faceti o mare confuzie intre "ready hd" (1366x76 si "full hd" (1920x1080).
    pute-ti sa-mi spune-ti si mie cati aveti asemenea tv lcd-uri/pasme care suporta 1920x1080 si intradevar sant puncte nu linii (liniile se folosesc in tv-ul analogic sistemul pal 720x576 linii), atunci de ce au mai aparut programe de verificat pixelii morti (pct. moarte)?
    marea majoritate a lcd-urilor la care romanii isi pot permite sant pana in 3000roni si la un asemenea pret nu ai cum sa gasesti un lcd "full hd" (1920x1080), asa ca cele care sant majoritare "ready hd" fac reconversie cu pierderea de rigoare din calitate de la 1920x1080 la 1366x768 stiti foarte bine ce diferenta este intre a juca un joc la 640x480 cu unul la 1280x1024 sa nu zic mai mult.
    legat de transmisia hd singurul program de la noi si ala am inteles ca nu 100% ca timp este transmis ramane "protv hd" pe can. 30 digital terestru, cele de pe can. 23 si 54 fiind in sd (mpeg2) nu mpeg4 ca la "protv hd".
    problema se pune altfel: fiindca la ora actuala inca sant mai mult de 80% din populatie detinatori de tv analogice si existand monopolul firmelor prin cablu (cel putin in bucuresti rcs si astral , acum vreo cativa ani in urma erau mai mult de 10 firme numai in bucuresti)sau facut ceva investitii in infrastructura (schimbat cablu de magistrala cu cablu optic) si puterea de cumparare a omului de rand destul de mica nu prea se binevoieste a se face in continuare investitii destul de mari legate de acest domeniu, in plus cand vor incepe sa apara subventile (adica receivere digitale subventionate si capabile de receptie hd - vezi ex. actual in magazine si singurul "sagem-ul" de la "domo" de vreo 700roni, fata de 99 roni cat este un receiver la "flanco" care nu stie de hd) vom fii nevoiti sa avem receiverul si tv-ul si sa vad atunci cui o sa-i mai convina fata de situatia actuala unde marea majoritate a abonatilor de cablu au de la 2 tv-uri in sus (va fii si chestie de mentalitate, personal stiu cate mufari de cabluri in plus a trebuit sa fac cand fosta firma "fx cablu" a introds acele "tocomuri" numai pt. decodarea hbo-ului in locul acelor cilindri metalici si multi erau gata sa renunte la hbo pe acest motiv 1 receiver la 1 tv noroc ca se putea si pe a/v).
    deci per ansamblu sant mai multe probleme legate de receptia hd si asta numai daca aruncam o privire numai din partea consumatorului in cea cel priveste pe operator aici lucrurile vor fii mai simple putin, ei calculand vis-a-vis investitie/profit si cand considera ca profitul ar fii ceva mai mare decat investia atunci trec la treaba, altfel tot consumatorul va fii cel in pierdere (vezi treaba cu subventiile si 1 reciever 1 tv).

exterminator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default i-auzi una

@lupull

eu am impresia ca tu faci o mare confuzie, nu noi.

ce vrei sa fac cu full hd pt. programele hd de pe satelit?

ia citeste matale aici:
    http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=66382

hd ready e dieftul si-l au majoritatea dintre noi
    whitesnake.com

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

whitesnake vin si te intreb eu acum din practica:

- de ce exista in comertul nostru 2 modele de receivere pt. digital terestru:

- 1 de 99roni la flanco si stie numai mpeg2

- 1 de 680roni la domo si stie si mpeg2 si mpeg4

fiindca dupa tine ar trebui sa existe numai "ready hd" cum bine ai spus au majoritatea si apropo si in domeniul prg. de satelit hd nu poti vedea cu un receptor obisnuit conectat la tv prg. hd daca acesta nu stie/are decodor mpeg4 ca doar de aceea se numesc si receivere hd si nu simple receivere, cam aceeasi diferenta intre "ready hd" si "full hd".

normal ca acum alegerea ramane la latitudinea fiecaruia, dar aici ar trebui sa va dea niste raspunsuri si posesori care au atat receivere hd cat si normale ca sa va spuna concret care sant diferentele.

notiunea de "hd" este ampla, dar de ce crezi ca sant cel putin in momentul de fata 2 standarde de compresie/decompresie "mpeg2" si "mpeg4" asa ar fii trebuit ca si programele de pe canalele 23 si 54 sa fie "hd" ca doar se vad cu orice tv lcd si oare de ce so fii numind "protv hd" si se poate receptiona numai "hd" (cand transmit hd, tot atat de adevarat) cu receiverul de la domo.

asa ca aparentele inseala si mai uita-te atent la prg. de pe satelit care au special terminatia "hd" in coada si nu cu orice receiver se pot receptiona.

exterminator Mentor
    Posts Thanks / Likes

n-ai citit link-ul si n-ai fost atent probabil despre ce era discutia.

inca o data: in link era vorba despre ce si cum se transmite pe sat. (full hd gasesti numai pe blu-ray) iar discutia era despre numarul de persoane (din RO ) care au tv-uri capabile sa afiseze imagini HD.

ultima kestie din cele doua era un fel de pretext al unui dobitoc pentru inexistenta unui HD autohton

numai bine
    whitesnake.com

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

ia dute tu frumos pe "wikipedia" si da-i la search "dvb-s2" care este echivalentul "hdtv" = mpeg4-avc fata de "dvb-s" = mpeg2 sdtv, deci cum poti spune ca acest standard exista numai la "blue-ray".
    e ultimul raspuns care ti-l mai dau fiindca vad ca iar nu am cu cine discuta, daca nu esti din domeniu mai bine stai in banca ta, de ce oare au aparut si pl. de receptie pt. calculator hd (dvb-s2) daca dupa tine acest standard nu exista (full hd = mpeg4 = 1920x1080)
    numai scrie aiureli daca nu cunosti ca si asa inca multa lume nu cunoaste diferentele dintre "ready hd" si "full hd" tocmai pe acest motiv ca toti se considera a fii "asi" in materie.

parea mea personala vis-a-vis de cei care vor sa-si cumpere tv lcd-uri cat de curand sa stea linistiti in banca lor daca nu au un receiver (sau un tuner de satelit in calc.) care sa stie hd (dvb-s2) si abia apoi se pot gandi la o investie care o vor face in prezent pt. urmatorii ani, cine vrea sa arunce banii pe fereastra cu "ready hd" ca apoi sa-l schimbe dupa vreo 3 ani (in 3 ani se pot intampla multe pe la noi legat de televiziunea digitala hd) este optiunea lui personala si in incheiere va doresc la toti : UN PASTE FERICIT.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)