Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Card TVR+Phoenix

Stiu ca undeva in aceasta sectiune s-a pus intrebarea daca merge cardul tvr cu un phoenix, dar nu a raspuns nimeni.Ma gandesc ca sunt destui posesori de phoenix, iar cardul tvr ar putea sa capete oarece "valoare" datorita transmisiilor HD care au inceput deja, asa ca nu cred ca nu a incercat cineva acesta solutie pana sa se gandeasca daca sa cumpere sau nu si un cam via red.Deci sper ca aici sa se posteze solutii despre acest lucru, eventual pe ce receptoare ar fi posibil si cu ce soft.Personal am testat aceasta varianta pe Kathy dar fara nici un rezultat.Daca a reusit cineva, poate ne spune si noua...

Sa auzim de bine!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Deocamdata nu se merita sa cumperi cardul TVR. Tot pachetul este free pana la sfarsitul anului (implicit si in timpul CE). Si dupa aia trec la noua cartela.
    Asa scrie aici:

http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=66112&page=8

Si citez pe rmc info:

Pana la finele anului pe satelit transmisia va fi experimentala si se va da la tot cartieru'. De la anu' se va da insa cu portia, pe cartela (cartela noua).

SNR va face teste din iunie pe multiplexul din Bucuresti, dar nu si pe cel de la Sibiu. Asta inseamna ca se vor suspenda emisiile "SD" pentru o bucata de perioada de timp adica atata vreme cat se fac testele.

Apoi emisiile isi vor reveni in Bucuresti astfel incat sa fie si SD si HD in acelasi multiplex. (Pe DVB-T va ramane pentru tot cartieru' inclusiv la anu')

Din septembrie s-au anuntat cativa operatori DTH interesati sa preia canalu' cu emisii HD dar acordurile de retransmisie sunt inca subiect de negociere.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

...e 50 de lei .... e ca si cu " da-ti un leu pentru Atheneu ...." Sicer , eu unul am pus banii astia in pusculita TVR-ului ... Parerea mea ....

Bafta Tuturor

S_H
    BAFTA TUTUROR !
    S_H

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by pauldemon View Post
    Deocamdata nu se merita sa cumperi cardul TVR. Tot pachetul este free pana la sfarsitul anului (implicit si in timpul CE). Si dupa aia trec la noua cartela.
    Asa scrie aici:

http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=66112&page=8

Si citez pe rmc info:

Pana la finele anului pe satelit transmisia va fi experimentala si se va da la tot cartieru'. De la anu' se va da insa cu portia, pe cartela (cartela noua).

SNR va face teste din iunie pe multiplexul din Bucuresti, dar nu si pe cel de la Sibiu. Asta inseamna ca se vor suspenda emisiile "SD" pentru o bucata de perioada de timp adica atata vreme cat se fac testele.

Apoi emisiile isi vor reveni in Bucuresti astfel incat sa fie si SD si HD in acelasi multiplex. (Pe DVB-T va ramane pentru tot cartieru' inclusiv la anu')

Din septembrie s-au anuntat cativa operatori DTH interesati sa preia canalu' cu emisii HD dar acordurile de retransmisie sunt inca subiect de negociere.
    OK.Asta se stia cat de cat, eu faceam insa referire mai mult la "experimentul" in sine; se poate sau nu se poate citi cardul cu kathrein in phoenix?!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cristilamba View Post
    s-a pus intrebarea daca merge cardul tvr cu un phoenix
    ..............
    Daca a reusit cineva, poate ne spune si noua...
    cardul tvr functioneaza foarte bine pe pc
    am avut ceva batai de cap pina am reusit sa setez corect fisierul g.._cfg pentru a citi com1

doar pentru pc:
    Code:
    #com1
    V: { 00 05 }
    #com2
    #V: { 00 0A }
    #com1 + com2
    #V: { 00 0F }
    acesta e primul pas in a verifica functionarea
    cum se leaga cu Kathy.. poate ne spune altcineva
    Last edited by imeDB; 24th April 2008 at 17:42.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by imeDB View Post
    cardul tvr functioneaza foarte bine pe pc
    am avut ceva batai de cap pina am reusit sa setez corect fisierul g.._cfg pentru a citi com1

doar pentru pc:
    Code:
    #com1
    V: { 00 05 }
    #com2
    #V: { 00 0A }
    #com1 + com2
    #V: { 00 0F }
    acesta e primul pas in a verifica functionarea
    cum se leaga cu Kathy.. poate ne spune altcineva
    Intradevar merge fbine cardul de TVR atit pe gbox 2.25 (2.21 mai dadea rateuri) cit si pe newcs.Am avut si eu probleme cu setarea pe gbox deoarece am com1 mort iar pe com 2 setarea era V: {00 0F}.
    Pe kathrein +phoenix nu am incercat pentru ca nu am reusit sa cumpar un adaptor cu cipset de la prolific,practic nu am gasit.
    Sa nu va bazati pe faptul ca TVR HD vor transmite free pina la sfirsitul anului pentru simplul motiv ca nu au drepturi de televizare pentru CL numai pe teritoriul romaniei si viitoarele filme HD.
    ...si pina la urma 50 lei merita si numai pentru a testa interfatza

f11

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nici eu nu cred ca TVR HD o sa fie free tot anul.
    Nu o sa transmita CL(Champions League). ProTV are drepturi pt CL. E vorba de Campionatul European si Olimpiada.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)