Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default mgcamd si ecm.info

Salut all,

sunt prea nou in sateliti ca sa inteleg toate de la inceput si vin si eu cu intrebare.
    Ca intotdeauna intrebarea este despre sharing.
    Am in aceasi retea 2 dreamuri. unul ia keyle prin net de la cineva cu Mgcamd. As vrea ca al doilea Dream sa ia cheile de la asta din reteaua locala dar am inteles ca cu Mgcamd nu e posibil asa ceva.

si ca oricare copil neastamparat incerc tot felul de solutii..
    prima ce mi-a venit in cap - am vazut fisierul ecm.info unde se skriu keyle pentru cele 2 linii pe care le ea primul dream de pe net. fam facut un script care copie fisierul ecm.info pe dreamul meu, dar a fost fara succes.

intrebarea mea este: ce exact este fiserul ecm.info - un fel de log pentru mgcamd in care iti arata keyle la moment, sau e fisierul din care mgcamd citeste keyle pentru decriptare?

asta e pentru inceput.

tnx in advance,
    schumix

zzzzzzzzzzzzz Expert
    Posts Thanks / Likes

ecm.info

===== Nagra ECM on CaID 0x1801, pid 0x1065 ======
    prov: 002111, pkey: 00 = 8E EE 59 84 89 6B 02 D2 ...
    cw0: 4D 5C 65 0E B8 66 91 AF
    cw1: 03 9F 4F F1 3B 85 C7 87
    Signature OK
    source: emu
    Mon Apr 21 22:59:55 2008

arata pur si simplu cheile cw0 ,cw1,informatii sistem codare,provideri ,sursa,si data curenta nimic mai mult.

ps: copii neastamparati o sa ia bataie de la tatici daca nu sunt cuminti

as fii si eu interesat sa fac un server...sky,focus,d+,premmiere toate pe o linie sa dau mai departe...o sa studiez un pic

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

daca serverul e newcs, de exemplu, se poate daca inlocuiesti mgcamd cu cs2gbox+gbox pe primul, iar pe al doilea gbox legat direct la cs2gbox.... totusi, sa stii ca nu esti 'invizibil' pentru cel care ti-a dat linia, in loguri se poate vedea ca nu folosesti mgcamd si s-ar putea sa te trezesti fara

Forza MILAN!

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

au fost ceva scripturi care extrageau cw din ecm.info si le trimiteau in net la ip fix

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by smv167 View Post
    au fost ceva scripturi care extrageau cw din ecm.info si le trimiteau in net la ip fix
    aproape de adevar.. asta incerc sa fac.. doar ca nu le trimit in inet, dar le copiam pe dreambox nr.2 ...

stii ceva mai mult despre asta?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by costinitalia View Post
    ecm.info

===== Nagra ECM on CaID 0x1801, pid 0x1065 ======
    prov: 002111, pkey: 00 = 8E EE 59 84 89 6B 02 D2 ...
    cw0: 4D 5C 65 0E B8 66 91 AF
    cw1: 03 9F 4F F1 3B 85 C7 87
    Signature OK
    source: emu
    Mon Apr 21 22:59:55 2008

arata pur si simplu cheile cw0 ,cw1,informatii sistem codare,provideri ,sursa,si data curenta nimic mai mult.

ps: copii neastamparati o sa ia bataie de la tatici daca nu sunt cuminti

as fii si eu interesat sa fac un server...sky,focus,d+,premmiere toate pe o linie sa dau mai departe...o sa studiez un pic
    costi.. sa nu uiti sa postezi rezultatele studiului.. poate ne sunt de ajutor..

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cocomic View Post
    daca serverul e newcs, de exemplu, se poate daca inlocuiesti mgcamd cu cs2gbox+gbox pe primul, iar pe al doilea gbox legat direct la cs2gbox.... totusi, sa stii ca nu esti 'invizibil' pentru cel care ti-a dat linia, in loguri se poate vedea ca nu folosesti mgcamd si s-ar putea sa te trezesti fara
    mam kam incurcat in legaturi

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Voi mai rau il incurcati pe saracu baiat!
    Pui gbox pe al doilea receptor si primesti fara probleme key-le de pe celalalt receptor.

Insa am o intrebare poate putin retorica si anume ce key a lu peste primesti tu de la cineva cu mgcamd? Acele key le poti pune tu direct in mgcamd fara sa le mai primesti de la cineva anume prin retea, doar sunt publice keyle pentru mgcamd.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

nu primeste cheile de la cineva cu mgcamd, el are mgcamd. serverul e probabil newcs.

@schumix:

dreambox 1: cs2gbox + gbox, in cs2gbox.cfg pui la linia C: adresa pe care o ai in fisierul de configurare mgcamd precum si linia M si 2 linii D (una pentru gboxul de pe dreamboxul 1, cealalta pentru gboxul de pe dreamul 2). Nu uita de cwshare.cfg, pentru gbox, in care pui M si D invers (daca nu stii cum, citeste nitel niste how-to-uri de gbox, sunt destule prin zona)

dreambox 2: gbox normal, legat cu linie D la cs2gbox de pe linia 1, cu configurare aferenta

merge sigur daca serverul e 'citibil' de cs2gbox, problema cum ti-am spus si mai sus e ca cel care are serverul vede usor ca nu folosesti mgcamd 'dupa cum ai fost instruit' si in functie de ce relatie ai cu respectivul s-ar putea sa ramai fara linie.

Forza MILAN!

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

ai aici model de extragere cw din ecm-info http://www.cardsharing.biz/forum/showthread.php?t=6575

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

problema cu luarea cw din ecm.info este ca vei fi fortat sa te uiti la aceleasi programe ca pe dreamboxul 1... in plus, la providerii n*s e posibil sa apara freezuri accentuate daca informatiile pe db1 ajung la limita (600-800 ms)...

schumix, info despre dreamboxul 2 nu va aparea la server, el fiind legat doar la dreamboxul 1, problema ce ar putea aparea este ca versiunea ce apare in server cand folosesti cs2gbox e diferita fata de mgcamd... daca ai noroc ca tipul cu serverul sa nu verifice, e ok.

Forza MILAN!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by smv167 View Post
    ai aici model de extragere cw din ecm-info http://www.cardsharing.biz/forum/showthread.php?t=6575
    stii.. asta e super solutia... asta cautam..
    dar totusi nu ma opresc aici si vin cu urmatoarea intrebare:
    Dupa cum scrie pe site - o sa vad doar un canal, si mai exact canalul pe care il vede receptorul de unde iau fisierul ecm.info.
    Deci keyle cw0 si cw1 sunt doar pentru 1 canal in parte si nu pentru tot paketul ?

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

exact ; un cw/canal
    incearca cum spune @ovidiumarius vezi aici http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=61938

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)