Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default HD ready sau Full HD ?

Salut prieteni

am si eu o intrebare.

in curand doresc sa-mi cumpar un LCD si va trebui sa fac un compromis:

1. fie sa-mi cumpar un HD Ready cu diagonala mai mare de 101 cm sau
    2. sa-mi cumpar un FULL HD cu diagonala de 94 cm

este suficient un HD Ready pentru programele de satelit ?

cum transmit marea majoritate a canalelor din pachetele europene?

se transmite in marea majoritate FULL HD ?

ce imi recomandati : DIAGONALA MARE sau FULL HD ?

Multumesc

Romeo
    bucuresti, 0.9 m.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

NIMENI ! nu transmite NIMIC in Full HD ! FHD exista doar pe blue-ray ! toata lumea tramsnite in 1080i ( sau ma rog ...toata lumea buna ! ) iar TV-urile HD Ready ...primesc la intrare 1080i si convertesc in 720p !

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Haideti prima data sa clarificam termenii.

"HD Ready" refers to any display that is capable of accepting and displaying a high-definition signal at either 720p, 1080i or 1080p using a component video or digital input, and does not have a built-in HD-capable tuner.

1080p is sometimes referred to in marketing materials as "Full High-Definition".

The original HDTV technology offers vertical resolution that ranges from 720 lines with progressive scanning (720p) to 1080 lines with interlaced scanning (1080i). Full HDTV provides 1080 lines with progressive scanning (sometimes referred to as 1080p).

Adica cele doua termene se refera la proprietati diferite, un echipament poate fi si HD ready si FULL HD in acelasi timp. HD Ready nu ne spune ce rezolutie nativa are ecranul televizorului, in schimb FULL HD da.

Deocamdata transmisiunile prin satelit se fac in cel mai bun caz in formatul 1080i.
    Playerele BluRay sunt capabile de 1080p.

Ce sa ne cumparam ?
    Cu cat ecranul este mai mare cu atat este mai important ca si rezolutia sa fie mai mare.

La un TV cu rezolutia de 1366x768 si diagonala de 94cm avem 1366pixeli pe 82cm latime, 1 pixel fiind aprox 0,6mm lat. Ochiul uman poate distinge detalii de 0,15mm la o distanta de 25 cm (valori aproximative). Teoretic de la 1m distanta ar trebui sa nu mai percepem pixelii, dar in realitate intervin si alte aspecte, prin urmare eu pot sa spun ca nu mai disting pixelii la o distanta de peste 2 metrii de tv. (1366x768 94cm diagonala)

Trebuie luat in calcul in primul rand de la ce distanta va fi vizionat tv-ul respectiv.
    Un alt aspect poate mai important decat rezolutia ecranului este calitatea acestuia si calitatea procesorului de imagini din tv. Daca tv-ul produce imagini in miscare care sacadeaza, aceste artificii vor fi vizibile de la orice distanta.
    Pe de alta parte pe ecranele cu rezolutia 1920x1080 deocamdata se poate vedea zgomot la un nivel mult mai ridicat. (Cauza fiind probabil calitatea inca nesatisfacatoare a materialelor filmate in HD.)

Alegerea ramane la latitudinea fiecaruia.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

totul depinde de tine cum o sa vezi acele progrme de pe satelit in hd (vederea difera de la om la om).
    personal as merge pe full hd chiar daca deocamdata sant niste neajunsuri si mai ales nu din partea tv-ului, fiind o investie destul de mare si nu cred ca cel putin in 2-3 ani vrei sa-l schimbi ( in 2-3 ani se pot intampla multe in privinta hd-ului) si in al 2-lea rand daca ai sau vrei sa-ti cumperi si un receiver hd atunci ar fii pacat daca tot ai ocazia acum sa vezi prog. hd (1920 x 1080) convertite in 720 asta este o parere personala.
    calitatea inaintea cantitati oricum bafta.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

salut domnilor

din cate mi-ati spus am tras concluzia ca este suficient si eu HD READY , daca tot nu se transmite in FULL HD.

da, ideal ar fi FULL HD recunosc, dar si banii sunt mai multi.

diagonala stiti ca la fel conteaza

de exemplu am fost la carrefour si am vazut Samsung la 92 full hd si 101 hd ready si sincer nu am vazut o diferenta prea mare. ambele erau puse pe un blue ray.

este vorba de:

samsung 40R81 = 3880 ron la 101 cm
    samsung 37M86 = 4200 ron dar la 92 cm

la diagonala mai mare este cu totul altceva, simti ca te uiti "la cinema" , dar mi-e frica sa nu fiu nemultumit cand ma uit la programele HD de pe satelit.

deci pentru cei care au TV HD READY si merg pe satelit este suficient?

multumesc

Romeo
    bucuresti, 0.9 m.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

salut

majoritatea programelor (edit: HD) emise pe satelit sunt 1080i. asta inseamna ca doar pe un tv cu rezolutia de 1920x1080 le vei vedea la rezolutia originala, fara downsampling. nu stiu cat de importanta este rezolutia la dimensiunile uzuale de lcd-uri, dar downsampling-ul provoaca artefacte. sigur, full hd inseamna 1080p, dar dif dintre ele nu e chiar atat de mare.

v
    Last edited by v.b.15; 21st April 2008 at 13:04.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Eu as alege diagonala mai mare

Diferente intre 1920x1080(Full HD) si 1366x768(Hd Ready) vezi doar daca te uiti cu lupa la pixeli sau daca il folosesti pe post de monitor la PC si stai la mai putin de 1 m de el.
    De la 2 metri nu vezi diferenta, la aceeasi diagonala. Conteaza mai mult luminozitatea, contrastul, gama de culori redata (nr. de biti de la convertorul digital-analogic ce comanda LCD-ul) si procesorul de imagine. Faza cu 100Hz la LCD e o pacaleala de marketing.
    Canalele HD de pe satelit se vad superb in HD Ready pe diagonala 102cm.
    Eu unul sunt multumit, si cred ca si pe 110 cm s-ar vedea la fel de bine.
    La peste 120cm diagonala, probabil ca se poate lua in considerare Full HD.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Parere personala !
    Blue-ray s- aimpus ca standard si preturile au inceput sa coboare. La Mediagalaxy un player LG a ajuns la 1000 RON.Au inceput sa se gaseasca si DVD-uri blue-ray , deonamdata cam scumpute ( pe la 130RON ) . Sunt ferm convins ca in 2,3 ani preturile vor scadea mult si blue-ray o sa devina ceva de uz cotidian. Gindestete si la asta !
    Vezi ca la METRO au LCD-uri Samsung si Philips hull-hd cu diagonale de 40 si 42 contrast dinamic de 1:15000 ssi 1:7000 2,3 intrari HDMI plus tuner digital terestru pe la 4900 si 4400 RON.
    Avind in vedere ca este o investitie pe termen lung eu asi opta pentru un FULL-HD.
    DM 800 clona ; 1,9 Al ; si altele

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)