Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Program de pozitionare a parabolici

Salut, vreau sa reinstalez si eu parabolica si am nevoie de un program care se numeste "Global.....", este cam acelasi lucru ca si "Satellite Antenna Alignment" dar aveam cateva optiuni in plus ca de exemplu canalele care se aflau pe satelitul respectiv. L-a folosit cineva? eu l-am folosit dar mia murit un hdd si nu mai stiu numele complet. Ma poate ajuta cineva pls.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ientzy View Post
    Salut, vreau sa reinstalez si eu parabolica si am nevoie de un program care se numeste "Global.....", este cam acelasi lucru ca si "Satellite Antenna Alignment" dar aveam cateva optiuni in plus ca de exemplu canalele care se aflau pe satelitul respectiv. L-a folosit cineva? eu l-am folosit dar mia murit un hdd si nu mai stiu numele complet. Ma poate ajuta cineva pls.
    asta cred ca e cel mai simplu http://www.dishpointer.com/
    VA MAI AMINTITI ?

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by RomSat View Post
    asta cred ca e cel mai simplu http://www.dishpointer.com/
    Am incercat cu el, dar eu am un bloc cu 4 etaje in fata si mai este si un pom, cu acesta nu pot sa calculez decat in functie de cladiri. hai ca iti zic exact cum este:

Eu stau intr-un bloc cu 4 etaje la parter, blocul din fata este la o distanta de circa 10-15m insa in fata blocului mai este si un pom( pe care nu am drujba ca l-as taia) pe mine ma intereseaza dc la distanta de 10-15m mai trece ceva?Blocul are inaltime standard.

Programul de care am zis imi calcula dc distanta este ok si dc nu, imi dadea sateliti visibili.

Dc este cineva din timisoara care ma poate ajuta dau o bere :P

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ientzy View Post
    Am incercat cu el, dar eu am un bloc cu 4 etaje in fata si mai este si un pom, cu acesta nu pot sa calculez decat in functie de cladiri. hai ca iti zic exact cum este:

Eu stau intr-un bloc cu 4 etaje la parter, blocul din fata este la o distanta de circa 10-15m insa in fata blocului mai este si un pom( pe care nu am drujba ca l-as taia) pe mine ma intereseaza dc la distanta de 10-15m mai trece ceva?Blocul are inaltime standard.

Programul de care am zis imi calcula dc distanta este ok si dc nu, imi dadea sateliti visibili.

Dc este cineva din timisoara care ma poate ajuta dau o bere :P
    Pai acuma sa inteleg ca tu nu ai antena pusa pe nici un satelit...ok . Insa antena ta care banuiesc ca e offset are gradatie pe montura ? daca are e mai bine reglezi cate grade iti da programul la www.dishpointer.com pentru respectivul satelit si apoi e simplu misti stanga dreapta pana apare semnal ( daca apare ) e o metoda mai rudimentara dar mai simpla in cazul tau .
    VA MAI AMINTITI ?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)