Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    4x4 Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Ajutor vopsit tencuieli noi

Trebuie sa imi renovez apartamentul care este noi si am auzit diferite pareri in legatura cu acest lucru legat de cat de uscata este tencuiala si sapa.

-Tencuiala peretilor interiori are 1 luna iar finisarea cu glet s-a facut de 1 saptamana
    - Sapa peste tevile de incalzirea din pardoseala a fost turnata acum 10 zile.

Intrebarea mea este cat trebuie sa astept sa se usuce suprafetele pana sa zugravesc si sa pun gresia .
    Exista materiale care ma ajuta sa pot face mai repede lucrarile?

THANKS

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

sote, henko se baga prin perete, nu pardoseala. daca va fi nevoie vreodata sa schimbi tubul deranjul e mai mic la spartul peretelui in dreptul tubului decat la desfacutul parchetului si spartul sapei. eu am turnat sapa cand am pus parchetul in apartament la alba iulia, in 2 zile s-a uscat si am putut lucra pe ea. sper ca ai folosit sapa autonivelanta. apoi rasul zugravelii vechi cu spaclul si tras glet peste tencuiala a durat in functie de cat de repede s-a miscat mesterul. dupa ce-a tras glet, dupa 2 - 3 zile a finisat cu hartie abraziva si apoi a tras lavabila. daca in timpul asta ai avut si caldura in apartament te poti apuca linistit de treaba.

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by sote View Post
    Trebuie sa imi renovez apartamentul care este noi si am auzit diferite pareri in legatura cu acest lucru legat de cat de uscata este tencuiala si sapa.

-Tencuiala peretilor interiori are 1 luna iar finisarea cu glet s-a facut de 1 saptamana
    - Sapa peste tevile de incalzirea din pardoseala a fost turnata acum 10 zile.

Intrebarea mea este cat trebuie sa astept sa se usuce suprafetele pana sa zugravesc si sa pun gresia .
    Exista materiale care ma ajuta sa pot face mai repede lucrarile?

THANKS
    Poti sa te apuci de lucru linistit.Dai o amorsa peste glet si te apuci de zugravit si pus gresie si faianta cu recomandarea sa ti geamurile deschise.Pentru pus parchetul sau alte pardoseli din lemn e necesar ca shapa sa se usuce mai mult dar pina finalizezi ce mai ai se vor usca.

f11

@niros

Tehnica a mai avansat in asa fel incit sa nu mai ai problema cu spartul tevilor si pe deasupra o incalzire in pardoseala se face in pardoseala drept e ca se poate face si in pereti.In plus ,la o constructie noua , se amesteca lucrurile intre instalatie electrica si termica pe pereti de nu mai sti cine gaureste peretii si de ce .

f11

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

pai instalatia electrica nu are cum sa se amestece cu cea termica in pereti. cand faci o instalatie electrica dozele se pun in partea de sus a peretilor. pe acolo se duc si firele. prizele le montezi cam la 20 cm inaltime de pardoseala. intreruptorul se pune cam la 2/3 de la pardoseala. eu tot asa le-am facut. instalatia termica se face in partea de jos a peretilor. la mine e facuta pe henko. altii prefera tevile de cupru pt ca nu mai exista posibilitatea sa curga la imbinari.

snowboarder Expert
    Posts Thanks / Likes

Niste sfaturi.

Daca nu ai timp de asteptare si vrei sa pui in una dintre camere parchet laminat sau stratificat atunci te-as sfatui sa pui dedesubt o folie din nailon care sa opreasca umiditatea.La o sapa normala este nevoie de cca 6 sapt pina se usca in totalitate.

Doze de curent te-as sfatui sa nu mai pui arata urit pe perete.Cumperi doze adinci de prize si ii spui electricianului sa iti faca legaturile in spatele unei prize sau intrerupator.Este simplu si asa ai scapat de acele capace pe pereti.

Gresiea este facuta ptr baie nu ptr sufragerie ,bucatarie sau dormitor ptr cele din urma sint materiale mult mai frumoase.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Prea tirziu dar poate ajuta pe cineva pe viitor se inchiriaza una bucata dezumidificator se lasa cel putin 5 zile sa extraga toata apa din pereti si sapa apoi se poate apuca de treaba .....

PS:asa ca intre profesionisti... puteai sa ma suni sa-ti dau o idee....

4x4 Expert
    Posts Thanks / Likes

Multumesc pentru sfaturi , m-am lamurit complet.

@Dongle te sun pentru dezumidificator dar inca nu am curent, abia peste 2 saptamani.

@Patrocle, stiu ca arata urat dozele dar a trebuit sa fac una mare pt ca am umplut casa de fire, practic toate incaperile comunica direct fiecare cu fiecare(din experienta am facut asta ca doar cu asta ma ocup). Nu exista switch-uri sau alte echipamente de split. Oricum e ascunsa super bine.
    PS Pun gresie in living pentru ca e trafic mare. Balconul da direct in curtea socrilor .
    Am vrut sa pun lemn de bambus dar m-am lamurit ca e prea sensibil.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)