Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Antena parabolica in Elvetia?

Am un prieten in curand ar putea pleca in Elvetia in zona Lausanne si ar vrea sa stie daca exista restrictii in privinta montarii unei antene satelit in acea zona .Stie cineva cum este legislatia in zona? Se pot monta ? Ce Dth- autohton s-ar preta cel mai bine?

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Restricti sant ca peste tot, depinde unde locuieste,cine este proprietaru,locuieste in oras in centru,sant multe lucruri.
    In principiu nu este ceva foarte strict,dar prima data sa se mute,si inainte de mutare sa intrebe proprietaru daca are voie sa monteze antena.
    De prins se prind toate DTH ROMANESTI. Si inca bine.

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Parca zicea cineva aici pe forum cu ceva vreme in urma, ca a mers in Elvetia la niste rude cu un kit de Digi cadou si s-or disperat aia ca nu aveau voie sa instaleze asa ceva.

snowboarder Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Vasilis View Post
    Parca zicea cineva aici pe forum cu ceva vreme in urma, ca a mers in Elvetia la niste rude cu un kit de Digi cadou si s-or disperat aia ca nu aveau voie sa instaleze asa ceva.
    Nu exista nici o lege care sa iti interzica.......

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Elvetia

Dar practic,cunoaste cineva persoane (cunostinte ,prieteni,rude) care au deja instalata o antena in Elvetia?

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Da,eu am instalat 4 antene in apropiere de ZÜRICH(2 digi ,1 focus 1 max) ,casele sant proprietate private.
    Intrun singur caz a trebuit sa mut antena dupa 4 zile de la montaj,in alta parte a casei pentru-ca il deranja pe vecin(optic)cand statea pe balcon vedea antena ,si asta il deranja.
    A vorbit cu cunostinta mea ,la care am montat antena si pe cale amiabila (a platit mai o data montajul) am montato in alta parte a casei -si TOTUL a fostOK.
    Putea sa o lase unde am montato prima data,dar ca nou mutat,si nou vecin nu a vrut sa inceapa cu o cearta cu vecinul ,cate o data nu este bine sa fi capos.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Finii mei locuiesc in apropiere de Zurich...au montat 2 antene pe o casa cu 2 etaje... fara probleme.O sa-i intreb daca legislatia impune restrictii..si iti dau un telefon Dane! Oricum merg in iunie la meci si stau pina pe 18 iun..daca pretenul tau are nevoie de ajutor call me.Bafta!
    DIGI TV(3kituri cu HSS 1160,DIGI+,DIGI II+), FOCUS SAT, DM 500, Echostar 3600 IP, Echosmart 770 cu cardreader,3XEchosmart 790,Echosmart 791 2XKAON KSF100, Optibox CXPVR, 1x offset 1,20, 4 LNB INVERTO 0.2 dB, 5xoffset 0.90x6lnb inverto 0.2 db, 1X offset 0.80X1 lnb Smart Titanium 0.2 db

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default antena

Multumesc de raspunsuri....

Nepriceput in multe Expert
    Posts Thanks / Likes

poate asta ar fi o idee pt locurile unde se zice ca strica aspectul exterior al cladirii si atunci asata este solutia ....
    mascarea antenei

45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default instalare antena focus sat elvetia, zurich

am si eu nevoie de cineva care instaleaza antene focus sat sau digi ca sunt pe aceeasi frecventa in zona zurich, multumesc mult

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)