Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Culoare subtitrare DVB extrasa cu ProjectX

Am demuxat cu ProjectX un film inregistrat pe Dreambox, si am o problema cu culoarea subtitarii DVB. Pentru subtitrare am configurat in ProjectX optiunea SUP la export format, 4 culori la IRD color model si am bifat "Draw text with black outline". Pe langa fisierele video si audio am obtinut si 2 fisiere pentru subtitrare, unul *.SUP si unul *.SUP.IFO. Am generat fisierele DVD cu IfoEdit (am adaugat si fisierul *.SUP), iar culoarea subtitrarii este verde (testat cu VLC). Am citit apoi pe alt forum ca trebuie sa extrag VTS_PGC_1 din fisierul *.SUP.IFO generat de ProjectX, si sa il introduc in el VTS_PGC_1 din fisierul VTS_01_0.IFO generat de IfoEdit (cu meniul Subtitle Color copy si apoi paste din IfoEdit). Dupa aceasta operatiune culoarea subtitrarii a devenit neagra. Cum pot face ca sa obtin subtitrarea in culoarea alba (cu contrur negru), asa cum a fost pe Dreambox ? Multumiri anticipate pentru ajutor. P.S. Daca nu am postat la sectiunea potrivita, rog moderatorii sa mute topicul la sectiunea DVD-DIVX.

Digitally Remastered Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu intru n detalii că n-am mai făcut de multă vreme aşa ceva, dar n principiu trebuie să salvezi paleta de culori şi să o foloseşti pe aceasta. Modificarea culorilor la subtitrări *.sup e destul de "tricky". Poţi edita subtitrarea cu programe specializate (vezi doom9, inclusiv forumul lor, #1 n domeniu după părerea mea).
    [LEFT]Signature not found... Try again!

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by chooleen View Post
    Nu intru n detalii că n-am mai făcut de multă vreme aşa ceva, dar n principiu trebuie să salvezi paleta de culori şi să o foloseşti pe aceasta.
    Cum se salveaza paleta de culori de la subtitrarea originala ? ProjectX mi-a generat automat un fisier *.SUP.IFO cu paleta de culori, dar se pare ca nu e corecta. Sau sa folosesc alt format ca export pentru subtitrare in ProjectX, pe care sa-l convertesc apoi cu alt tool in *.SUP ?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rocky7 View Post
    Am demuxat cu ProjectX un film inregistrat pe Dreambox, si am o problema cu culoarea subtitarii DVB. Pentru subtitrare am configurat in ProjectX optiunea SUP la export format, 4 culori la IRD color model si am bifat "Draw text with black outline". Pe langa fisierele video si audio am obtinut si 2 fisiere pentru subtitrare, unul *.SUP si unul *.SUP.IFO. Am generat fisierele DVD cu IfoEdit (am adaugat si fisierul *.SUP), iar culoarea subtitrarii este verde (testat cu VLC). Am citit apoi pe alt forum ca trebuie sa extrag VTS_PGC_1 din fisierul *.SUP.IFO generat de ProjectX, si sa il introduc in el VTS_PGC_1 din fisierul VTS_01_0.IFO generat de IfoEdit (cu meniul Subtitle Color copy si apoi paste din IfoEdit). Dupa aceasta operatiune culoarea subtitrarii a devenit neagra. Cum pot face ca sa obtin subtitrarea in culoarea alba (cu contrur negru), asa cum a fost pe Dreambox ? Multumiri anticipate pentru ajutor. P.S. Daca nu am postat la sectiunea potrivita, rog moderatorii sa mute topicul la sectiunea DVD-DIVX.
    daca nu te descurci cu mult-prea-cripticul PGCedit, atunci iti recomand sa te joci cu un programel ceva mai lejer in utilizare, DVDSubEdit, il gasesti la http://download.videohelp.com/DVDSubEdit/
    succes!

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by imeDB View Post
    daca nu te descurci cu mult-prea-cripticul PGCedit, atunci iti recomand sa te joci cu un programel ceva mai lejer in utilizare, DVDSubEdit, il gasesti la http://download.videohelp.com/DVDSubEdit/
    succes!
    multumesc, l-am instalat si ma "lupt" cu el. cu ce tool as putea edita fontul de la subtitrare intr-un fisier SUP ?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

ei bine, din pacate acest lucru nu se poate face, deoarece subtitratrea dvd este o insiruire de bitmapuri
    daca ai ceva de corectat, modificat la o subtitrare dvd ai mult de munca:
    1. demux
    2. conversie sup --> sub
    3. modificarea propriu-zisa a subtitrarii
    4. render sub -- > sup
    5. remux

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by imeDB View Post
    ei bine, din pacate acest lucru nu se poate face, deoarece subtitratrea dvd este o insiruire de bitmapuri
    daca ai ceva de corectat, modificat la o subtitrare dvd ai mult de munca:
    1. demux
    2. conversie sup --> sub
    3. modificarea propriu-zisa a subtitrarii
    4. render sub -- > sup
    5. remux
    ok, multumesc pentru lamuriri. voi genera cu projectx subitrare SRT, ca am un tool srt2sup cu care pot sa convertesc inapoi in SUP. poti sa-mi recomanzi un tool care stie sa editeze fonturi pentru subtitrare SRT ?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)