Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Gbox si wireless

Am internet de la o retea wireless se poate utiliza gbox?am incercat setarile dar nu am putut deschide portul cu valoarea 12000 pe o placa sky star.Cu un gbox pt dvb viewer complet am reusit sa iau anumite date de pe adresa de gbox respectiva, dar nu putea decoda. Poate cineva sa ma ajute cu mai multe informatii?
    mersi!

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Providerul trebuie sa-ti permita traficul UDP pe un port ales de tine ( ex. 12000 )
    Lagul ( intirzierea ) sa fie mai mic de 250ms ( in Comand Promt : ping dyndns.com )

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by vsatrro View Post
    Am internet de la o retea wireless se poate utiliza gbox?am incercat setarile dar nu am putut deschide portul cu valoarea 12000 pe o placa sky star.Cu un gbox pt dvb viewer complet am reusit sa iau anumite date de pe adresa de gbox respectiva, dar nu putea decoda. Poate cineva sa ma ajute cu mai multe informatii?
    mersi!
    Trebuie sa deschizi portul in router-ul providerului de internet , preferabil o clasa de macar 10 porturi consecutive,si tine cont sa ai IP fix ca daca ai Ip dinamic e mai complicat.Eu am o configuratie asemanatoare si merge gboxul fara probleme.

f11

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Deschiderea portului nu o pot face,router-ul nu il am eu ,internetul este de la o retea cred de la o anunita firma care foloseste wireless pt ei si reteaua ramane mereu deschisa pt orice persoana.Problema ip fix se rezolva.voi incerca sa vad ce se poate face fiindca adresa de gbox pe care o am este valabila si functioneaza primeam, date de la gbox dar nu decoda.
    mersi mult .
    p.s voi raspunde daca reusesc ceva

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

[quote=f11;508664]Trebuie sa deschizi portul in router-ul providerului de internet , preferabil o clasa de macar 10 porturi consecutive,si tine cont sa ai IP fix ca daca ai Ip dinamic e mai complicat.Eu am o configuratie asemanatoare si merge gboxul fara probleme.

Coane am tot wireless cu ip de tip 192.168....si stiam ca nu prea merge!Ai configuratia ca a mea?Daca da spune cum ai facut ca mie providerul mi-a zis ca nu-mi poate da ip de exterior.Multam!

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

[QUOTE=florinescu;510481]
    Quote Originally Posted by f11 View Post
    Trebuie sa deschizi portul in router-ul providerului de internet , preferabil o clasa de macar 10 porturi consecutive,si tine cont sa ai IP fix ca daca ai Ip dinamic e mai complicat.Eu am o configuratie asemanatoare si merge gboxul fara probleme.

Coane am tot wireless cu ip de tip 192.168....si stiam ca nu prea merge!Ai configuratia ca a mea?Daca da spune cum ai facut ca mie providerul mi-a zis ca nu-mi poate da ip de exterior.Multam!
    dute aici http://www.ip-adress.com/ipaddresstolocation/ si vezi ce ip ai in internet
    acesta este ip-ul täu exterior
    adevärul este inventia unui mincinos

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)