Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8

Thread: consiliere

Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default consiliere

salutare tuturor! am citit acest forum, incercand sa ma informez pentru ca vreau sa ma dotez cu o instalatie de receptie tv. cand am intrat pe acest forum eram vaca, iar acum am devenit bou. ideea e ca vreau sa pot receptiona canale hd cu sunet dolby (sky, premiere, samd), sa pot intra la sharing, sa pot folosi keys, si eventual sa pot inregistra programe. luminati-ma va rog, ce solutii am la indemana? va multumesc de pe-acum.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ardel View Post
    salutare tuturor! am citit acest forum, incercand sa ma informez pentru ca vreau sa ma dotez cu o instalatie de receptie tv. cand am intrat pe acest forum eram vaca, iar acum am devenit bou. ideea e ca vreau sa pot receptiona canale hd cu sunet dolby (sky, premiere, samd), sa pot intra la sharing, sa pot folosi keys, si eventual sa pot inregistra programe. luminati-ma va rog, ce solutii am la indemana? va multumesc de pe-acum.
    Bine ai sosit

Ia vezi aici ... iti raspunde aproape la toate intrebarile ....

http://www.rdi-board.com/forumdisplay.php?f=30

Bafta Tuturor

S_H
    BAFTA TUTUROR !
    S_H

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Multumesc, dar tot nu m-am edificat. topicurile catre care m-ai trimis le citisem anterior postului meu. Aveam nevoie de un brief, de-aia am apelat la bunavointa voastra. Oricum, multumesc ca mi-ai raspuns

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

vei intelege totul usor ,nu se poate totul intr-un moment , toti am fost incepatori,citeste cu atentie ,probeaza si sa vezi ce usor va fi.
    multa bafta. rdi are tot ceea ce doresti

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ardel View Post
    Pai in primul si in primul rand trebuie sa stii ce ti se potriveste mai bine : placa SkyStar ( daca folosesti mai mult pc decat TV ) sau receptor HD . Pe urma vine bugetul disponibil , locatia si o gramada de alte lucruri pe care le poti afla citind de pe forum .
    VA MAI AMINTITI ?

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Teoretic toate astea vor putea fi rezolvate de un receptor DM 800 sau DM 8000. DM800 este deja existent, asa ca poti incepe cu el. Citeste detalii aici: http://rdi-board.com/showthread.php?t=65320
    Shopping listul ar trebui sa arate cam asa:
    1. Receiver DM800;
    2. Antena offset 120 cm, aluminiu;
    3. Motor HH (preferabil Stab);
    4. Materiale montaj antena (recomandabil e sa apelezi la un meserias pentru montaj si reglare antena);
    5. Abonament la un DTH (te ajuta mult la obtinerea liniilor de sharing)
    6. Router si acces permanent la internet.

Cam asta ar fi tot pentru a indeplini cerintele tale. Am presupus ca ai deja ai un sistem 5.1, asa ca nu l-am pus pe lista.

Toata distractia te costa in jur de 600-700 EUR dar daca e prea mult gasim si variante mai ieftine daca mai renunti la pretentii ...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SatWien View Post
    Teoretic toate astea vor putea fi rezolvate de un receptor DM 800 sau DM 8000. DM800 este deja existent, asa ca poti incepe cu el. Citeste detalii aici: http://rdi-board.com/showthread.php?t=65320
    Shopping listul ar trebui sa arate cam asa:
    1. Receiver DM800;
    2. Antena offset 120 cm, aluminiu;
    3. Motor HH (preferabil Stab);
    4. Materiale montaj antena (recomandabil e sa apelezi la un meserias pentru montaj si reglare antena);
    5. Abonament la un DTH (te ajuta mult la obtinerea liniilor de sharing)
    6. Router si acces permanent la internet.

Cam asta ar fi tot pentru a indeplini cerintele tale. Am presupus ca ai deja ai un sistem 5.1, asa ca nu l-am pus pe lista.

Toata distractia te costa in jur de 600-700 EUR dar daca e prea mult gasim si variante mai ieftine daca mai renunti la pretentii ...
    Toate cele enumerate mai sus depasesc 600-700 euro tinand cont ca numai DM8000 e in jur de 500 euro . Iar antena preferabil sa fie de 150 cm Al prime focus ( mai ales daca stai in sud-estul tarii ) .
    VA MAI AMINTITI ?

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

stau in bucuresti, am acces la internet prin rds pe fibra si router wireless instalat in casa, receiver Yamaha si sistem 5.1. Asta e dotarea de care dispun in acest moment

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)