Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4

Thread: Lnc pt. digi tv

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Lnc pt. digi tv

Pt. un aparat dublu de la Digi tv este nevoie de un lnc special sau merge cu unul universal?

Stargate FAN Teacher
    Posts Thanks / Likes

Păi singura diferenţă ar fi că dacă foloseşti un LNB simplu nu poţi vedea programele de pe verticală (AXN Crime, AXN SciFi..) iar dacă foloseşti unul twin le poţi vedea şi pe cele de pe verticală. Şi merge şi universal (deşi nu ştiu la ce te referi, din moment ce nu trebuie să faci uplink )

Pentru LNB-ul twin vei avea 2 cabluri coaxiale trase de la LNB la receiver:

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dondos View Post
    Păi singura diferenţă ar fi că dacă foloseşti un LNB simplu nu poţi vedea programele de pe verticală (AXN Crime, AXN SciFi..) iar dacă foloseşti unul twin le poţi vedea şi pe cele de pe verticală. Şi merge şi universal (deşi nu ştiu la ce te referi, din moment ce nu trebuie să faci uplink )

Pentru LNB-ul twin vei avea 2 cabluri coaxiale trase de la LNB la receiver:

Sunt in spania,vad digi cu un receptor mvision+antena 80cm+lnc universal.Am comandat un aparat dublu de la Digi si doresc sa stiu daca merge cu ce am(eu vad in acest moment si pe verticala) sau trebuie sa schimb lnc-ul cu unul de la digi .Nu am vazut cum functioneaza aparatul dublu.

Stargate FAN Teacher
    Posts Thanks / Likes

Din câte ştiu eu digi nu comercializează LNB-uri ci doar întreg kitul. Receiverul dublu este format practic din două receivere simple puse pe aceeaşi PCB (două cartele, două telecomenzi identice, etc). Fiecare are intrarea lui separată pentru LNB. Dacă vrei să vezi şi programele de pe verticală vei avea nevoie de un LNB twin (cu două ieşiri). Găseşti aşa ceva pe la magazinele de profil.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)